Priče ovih djevojaka iz ISIS-a otkrivaju zašto žene sa Zapada bježe i udaju se za teroriste

Britanski stručnjaci pratili su i analizirali komunikaciju nekoliko odbjeglih djevojaka

FOTO: NBC News

“Polako sam se približavala svom budućem mužu… Sva sam podrhtavala… Bila sam nervozna i uplašena”, tako započinje svoju priču žena koju je CNN nazvao Shams. Ona je jedna od čak petstotinjak žena, za koliko ih se smatra da su napustile svoj dom u nekoj od zapadnih zemalja i pridružile se ISIS-u. Shams opisuje susret s ekstremistom za kojeg su joj dogovorili udaju .

“On se samo smijao. Odmah mi je postavio pitanje koje ću pamtiti čitav život – možemo li se vjenčati već danas?”. Blog počinje bajkovitim susretom, ali vjerojatno neće završiti rečenicom da su “živjeli dugo i sretno”. Znanstvenici iz Instituta za strateški dijalog (ISD) u Londonu Shamsin su blog ocijenili privlačnim ali i iznimno opasnim. Oni putem Twittera, Facebooka, Tumblra, bloga i niza platformi prate stotinjak žena kako bi istražili njihov karakter i svakodnevni život nakon odlaska u ISIS.

“Dok nas mučeništvo ne razdvoji”

https://www.youtube.com/watch?v=TgVtTo3UDcs

“Žene su u dobi između 13 i 40 godina i različitog stupnja obrazovanja. Sve je to jako komplicirano”, objašnjava znanstvenik Eric Saltman. On je dio ekipe koja je iz Shamsinih postova uspjela otkriti kako bi mogla imati 27 godina. Pretpostavljaju da je rođena u Maleziji, ali da potječe iz Indije ili Pakistana. Školovala se za liječnicu. Onda je naglo odlučila napustiti posao i pridružiti se ISIS-ovcima, kojima trenutno pomaže kao voditelj male bolnice.

Na blogu javno veliča ISIS, ali i donosi zanimljive detalje o svom ljubavnom životu, opisuje kako je pronašla vjeru i upoznala druge vjernike. Redovito objavljuje poruke mužu, inače rođenom marokancu, koji se trenutano nalazi na ratištu. “Obećaj mi da ćeš doživjeti rođenje našeg djeteta… Obećaj mi da ćeš ostati živ?”, piše Shams. Život s ISIS-ovcima opisuje gotovo savršenim i nabraja beneficije koje očekuju strance: besplatan smještaj i zdravstvenu skrb. Dijeli savjete onima koji se tek planiraju pridružiti. “Ponesite dosta tople odjeće i dobre cipele jer ovdje nema dovoljno kvalitetnih”, piše žena koja se nada da će joj se muž jednom vratiti s bojišta. Ali istovremeno objavljuje njegovu sliku iznad koje piše: “Dok nas mučeništvo ne razdvoji”.

Od navijanja za Chelsea do burki u par tjedana

burke 3

Amira Abase je do prije nekoliko mjeseci na svom Twitteru ostavljala dojam tipične britanske srednjoškolke. Navijala je za Chelsea i priznala kako od svih predmeta u školi najviše mrzi statistiku. Međutim, početkom ove godine na svom zidu naglo počinje objavljivati slike kolona sirijskih izbjeglica, na kojima je redovito označavala svoje dvije prijateljice: Khadizu Sultanu i Shamimu Begum.
“Zahvaljujući Twitteru možemo točno ustanoviti kada i kako su se djevojke radikalizirale i zbog čega su naposlijetku otišle u Siriju”, tvrdi Eric Saltman. Djevojke je krajem prošle godine vrbovao školski kolega i vrlo brzo ih uspio zainteresirati za ISIS-ove aktivnosti.

Za samo dva mjeseca, u veljači ove godine, Amira objavljuje slike tri žene u burki, okrenute leđima prema kameri, ispod koje piše – sestre. Četiri dana nakon toga sigurnosne kamere ih snimaju kako se ukrcavaju na let za Istanbul. Još jedan video pokazuje susret djevojaka s krijumčarima ljudi u Turskoj koji su ih, kako vjeruje policija, prebacili na teritorij Sirije. Roditelji su surađivali s policijom i i pokušali locirali svoje kćeri, ali slijedećih nekoliko mjeseci o njima nisu čuli niti riječ. Tek su nedavno doznali da su žive io zdrave, razdvojile su se i ne namjeravaju se vratiti u London.

Otac ju je uvjerio da mora postati mučenica

Zaynab Sharrouf se s 13 godina nije dobrovoljno pridružila ISIS-u, nego ju je na to natjerao otac, osuđeni terorist. Nabavio im je lažne dokumente i iz Australije pobjegao u Siriju. Godinu dana nakon toga, kada je Zaynab imala samo 14 godina, otac ju je udao za svog najboljeg prijatelja Mohameda Elomara, kojeg je upoznao još u Sidneyu. Elomar se kasnije na društvenim mrežama hvalio slikama svoje mlade žene i sinova koji u rukama drže glave ubijenih neprijatelja. Zaynab se iz kalifata vrlo brzo pridružila društvenim mrežama i počela objavljivati postove o svojoj novoj svakodnevnici koji, kako kažu stručnjaci, još uvijek odišu zapadnjačkim svjetonazorom. Bez obzira što je djevojčicu otac uvjerio da želi postati mučenica.

Sa 16 godina pobjegle, udale se i postale udovice

Salma i Zahra su do još prošle godine bile popularne i vrlo uspješne učenice medicinske škole u sjevernoj Engleskoj. Napunile su 16 godina i onda naglo nestale. U školi se vrlo brzo doznalo da su pobjegle u Siriju i tamo se za nekoliko tjedana udale za dvojicu ratnika ISIS-a. Za nekoliko mjeseci obje su postale udovice i na svojim profilima objavile sretnu vijest da su postale udovice i nadu da će se uskoro pridružiti svojim muževima. Salma sada preko društvenih mreža dijeli savjete ženama kako da se regrutiraju i pronađu muža na teritoriju ISIS-a.