Prijatelj penjača kojeg su gazili alpinisti na planini K2: 'Molio sam za pomoć 3 sata, uopće se nisu obazirali'

Prijatelj Mohammed Hassana ispričao je svoju stranu priče

FOTO: Screenshot YouTube / The Telegraph

Prijatelj penjača Mohammeda Hassana, koji je poginuo na drugoj najvišoj planini na svijetu, rekao je da je tri sata molio za pomoć, dok su zajedno čekali spas. Hassan, pakistanski nosač, umro je na planini K2 27. srpnja kada je pao s litice i ostao visjeti naglavačke, zarobljen konopcima. Na internetu se pojavio video na kojem se vidi oko 50 penjača kako koračaju oko njega i po njemu, što je izazvalo optužbe da su pustili čovjeka da umre. Hassan Sultan rekao je za The Times da penjači “nisu obraćali pažnju” da pomognu njegovom prijatelju dok je sjedio s njim tri sata.

Na 8.611 m nadmorske visine, K2, na granici Pakistana i Kine, jedna je od najopasnijih planina na svijetu. Incident se dogodio na Bottlenecku, jednosmjernoj stazi blizu vrha. “Svi su nam se približili i nisu obraćali pažnju na nas niti su pomogli Hassanu. Otišao sam s vrha, sjeo s njim i pozvao bazni kamp u pomoć, ali nitko nije došao u pomoć. Protresao sam ga nekoliko puta da vidim je li živ, ali nije reagirao”, rekao je Sultan, koji je iz istog sela kao i Hassan. Na video se može vidjeti kako Sultan masira gornji dio tijela Hassana dok je umirao, piše londonski The Times.

Visio je 45 minuta

Hassan je pao oko 2.20 ujutro i visio je 45 minuta, rekao je Sultan. “Bio sam na poziciji broj 1, a on je bio odmah iza mene. Vikao sam njegovo ime i pitao je li dobro. Čuo sam kako zvuk povlačenja konopa postaje sve dalji, pa nečujan. Zvuk je odjednom prestao kad je Hassan već visio u prilično opasnoj situaciji. Njegov kisik bio je pokvaren”, rekao je Sultan.

Bottleneck je strmi dio planine sklon lavinama, neposredno ispod prevjesa ledenjaka. “Počeo sam se spuštati prema njemu i nastavio sam ga dozivati, ali nije bilo nikakvog odgovora. Kad sam prišao bliže, vidio sam ledena sidra, a on je visio naglavce. Uspio sam se približiti, ali još uvijek je između nas bila udaljenost od desetak metara. Molio je za pomoć. Osjećao sam se bespomoćno jer nisam imao načina da mu se približim”, ispričao je Sultan.

Norveška rekorderka kaže da Hassana nitko nije mogao nositi

Incident je doveo do niza međusobnih optužbi. Snimka Wilhelma Steindla, austrijskog planinara, prikazuje druge penjače kako ne pomažu Hassanu, ozlijeđenom ocu troje djece, koji je umro nekoliko sati kasnije. Kristin Harila, norveška penjačica koja je osvajanjem vrha postala najbrža penjačica koja se popela na sve vrhove iznad 8000 metara, demantirala je tvrdnje da nije pokušala spasiti Hassana koji je radio za njen tim.

Harila je rekla da Hasana ne bi bilo moguće nositi s obzirom na uvjete. “Sigurna sam da bi svi to pokušali da smo uvidjeli priliku da ga odnesemo odatle, da je to bilo moguće. Ali, bilo je nemoguće”, rekla je. Harila. Na pitanje je li kontroverza okaljala njezin rekord, rekla je: “Naravno.”

Harila je rekla da su ona i njezin tim ostali pomoći Hassanu 90 minuta u “vjerojatno najopasnijem području” planine. Jedan član tima podijelio je svoju zalihu kisika s Hassanom. Rekla je da je incident bio tragičan i dodala: “Jako nam je žao samog Hassana i njegove obitelji, njegove žene i njegove djece i njegove majke.”

Nema ga tko spustiti s planine

Anwar Syed, Hassanov menadžer u Lela Peak Expeditions, rekao je za The Times da je spreman poslati tim, ali su mu penjači rekli da nema šanse da ga spuste s planine. “Kolege penjači snimali su video zapise umjesto da spašavaju Hassana. Trebali su učiniti bolje ili pokušati spasiti njegov život”, rekao je Syed.

Sultan je za The Times ispričao kako je tijelo njegovog prijatelja još uvijek na K2, te da je vjerojatno zakopano pod dubokim snijegom. “Ostavila sam ga tamo teška srca”, rekao je Sultan. Vlasti u Gilgit Baltistanu u Pakistanu započele su istragu o incidentu.