Nekad je nužno odabrati stranu

Priča mame s Korčule koja bi sad imala zdravog sina da prije 17 godina liječnici nisu pogriješili pri njegovom porođaju

KBC Split prema nepravomoćnoj presudi dječaku mora platiti više od četiri milijuna kuna odštete

FOTO: Getty Images/Pixsell

Gospođa Marija počela je tog 20. studenog 2002. osjećati trudove. Nosila je blizance i već je tri tjedna ležala u bolnici. Blizanačka trudnoća uvijek je rizična. Nešto iza devet sati ujutro rodila se prva beba. Djevojčica. Liječnica majci zatim probija i drugi vodenjak, te pojačava drip.

Međutim, tada odlazi, pa je idućih 15 minuta gospođa Marija sama u rađaoni. Medicinska sestra koja se ubrzo pojavila primjećuje da je drugo dijete zauzelo poprečni, za porod nepovoljniji položaj. Pokušava ga okrenuti, ali ne uspijeva. Stiže i druga medicinska sestra koja zove liječnike. Ni njima ne uspijeva rotirati djetešce u majčinom trbuhu.

Doktori tada donose odluku da porod finaliziraju carskim rezom. Prva slobodna operacijska sala bila je spremna tek za pola sata.

Dramatični trenuci pred porod drugog blizanca

Za to vrijeme djetetu se oko vrata omotala pupčana vrpca, te nije dobivalo dovoljno kisika. Dogodilo se i moždano krvarenje, a kasnije i jake konvulzije. U nastavku poroda dijete je još zaraženo i zlatnim stafilokokom, bakterijom otpornom na brojne antibiotike. Idućih 30 dana sin gospođe Marije proveo je u inkubatoru. Kući je otpušten s dijagnozama – hipoksije, perinatalne infekcije, moždanog krvarenja i encefalopatije. Danas je težak invalid.

To je, kako je nedavno utvrdio sud na Korčuli, izravna pogreška splitskih liječnika. Klinički bolnički centar Split prema nepravomoćnoj presudi mora dječaku platiti 3,5 milijuna kuna odštete. Riječ je o iznosu s kamatama od 2003. godine. Istom presudom KBC-u je naloženo da mu isplaćuje tri tisuće kuna mjesečne rente za tuđu pomoć i njegu, sve dok za to budu postojali zakonski uvjeti. Osim toga, njegovoj majci bolnica mora platiti još 295 tisuća kuna odštete, ocu još 250 tisuća kuna, te im podmiriti gotovo 340 tisuća kuna troškova što su ih imali tijekom postupka.

Zašto je sudski postupak trajao gotovo 14 godina?

Tužbu protiv KBC-a Split dječak i njegovi roditelji podnijeli su u studenom 2005. godine. “Da je carski rez napravljen na vrijeme ne bi nastupile nikakve štetne posljedice. Moj sin bi danas bio kao i njegova sestra blizanka zdravo, sretno i veselo dijete. On, unatoč svim mjerama liječenja, zaostaje u psihičkom i fizičkom razvoju za svojim vršnjacima. Ja i suprug to najbolje primjećujemo upravo u usporedbi s njegovom sestrom. S obzirom na sadašnje stanje ostat će trajno stopostotni invalid, radno potpuno nesposoban i do kraja života osuđen na pomoć druge osobe. Umjesto dvoje sretne i jednako razvijene djece u situaciji smo da nas svaki dan podsjeća na pogrešku koja se dogodila u Kliničkom bolničkom centru Split”, opisuje dječakova majka.

KBC Split: ‘Sve smo napravili po pravilima’

Predstavnici splitske bolnice tvrde pak kako se njihovim liječnicima nije dogodio nikakav propust. “Iz liječničke dokumentacije vidi se da su liječnici postupali savjesno, stručno i s dužnom pažnjom”, uvjeravali su sud. Na početku suđenja čak su tvrdili kako dječak, s obzirom na svoju dob, još i nema svijest o tome koliko mu je životna aktivnost smanjena, te da stoga nema pravo na odštetu.

Naglasili su da je od trenutka donošenja odluke da se obavi carski rez do početka operacije prošlo 15-ak minuta. Sud će, međutim, izračunati da je od poroda prvog blizanca do završetka poroda drugog djeteta prošlo 45 minuta.

Vještaci su otkrili gdje se dogodila pogreška

Vještaci s Medicinskog fakulteta u Rijeci ipak su utvrdili da se greška dogodila. I to u trenutku kada je liječnica probušila vodenjak nakon što se rodilo prvo dijete gospođe Marije. U tom trenutku, naime, ručica drugog djeteta izašla je iz maternice, te se ono našlo u poprečnom položaju. Ni zahvati što su ih medicinske sestre i liječnici tada poduzeli nisu bili pravilni, odnosno nisu osigurali dovoljnu oksigenaciju ploda. Nedostatak kisika do kojeg je u tim trenucima došlo oštetio je dječaku mozak.

“Postupci nakon rođenja prvog blizanca nisu bili u skladu s dobrom opstetričkom praksom, te su izravno uzrokovali hipoksiju drugog blizanca. To znači da postoji uzročno-posljedična veza između postupanja osoblja KBC Split i stanja rođenog muškog djeteta”, napisali su bez dvojbe vještaci.

Dječak će zauvijek ostati teški invalid

Kod dječaka je na kraju dijagnosticirana cerebralna dječja paraliza, smanjenje kognitivnih mogućnosti, nerazumljiv govor, nemogućnost samostalnog hoda, jako ograničena mogućnost hvatanja i držanja predmeta, te skrivljenje kralježnice.

“Ovaj dječak imat će trajni invaliditet veći od 80 posto. Nikada neće biti radno sposoban, te će mu životna aktivnost biti sto posto umanjena”, zaključio je vještak koji je pregledao sina gospođe Marije.

Dječaka i njegove roditelje u sudskom sporu s KBC-om Split zastupao je odvjetnik Josip Mađarić, jedan od najstručnijih u Hrvatskoj za procese zbog liječničkih pogrešaka. Početkom ove godine javnost je doznala za presudu protiv KBC-a Rijeka koji svojoj pacijentici zbog greške liječnika mora platiti 5,6 milijuna kuna odštete. Gospođa, koju je odvjetnik Mađerić zastupak u ovom postupku, ostala je nepokretna nakon rutinske operacije.