Prije 26 godina srpski su diverzanti pobili obitelj Grgić u Novskoj. Sud bi tek sad mogao raspisati tjeralice

Istraga o ubojstvu obitelji počela je još 2006., a do sada je osuđen tek jedan od ubojica. Protiv zapovjednika bi tek sad mogao početi postupak

Za mjesec dana, 19. ožujka, bit će 26 godina od kada je u svom domu u Novskoj ubijena obitelj Grgić – supružnici Stjepan i Tomislava te njihova djeca Ivan i Anamarija. Stjepan Grgić bio je dozapovjednik privremene formacije novljanske domobranske satnije. Prije devet godina pravomoćno je osuđen samo jedan od ubojica, a protiv ostalih bi se sad napokon trebala izdati tjeralica.

Zapovijed da se likvidira obitelj Grgić, vjeruju hrvatski istražitelji, izdali su Jure Šajatović, koji je u ono vrijeme bio načelnik obavještajno sigurnosnog organa i zapovjednik izviđačko-diverzantskog odreda 18. korpusa, Milenko Bajić, načelnik organa sigurnosti 54. pješačke brigade te Živko Kragujević, načelnik organa sigurnosti 98. pješačke brigade Srpske vojske Krajine. Časnici nekadašnje JNA koji su se borili protiv Hrvatske.

Tek 13 godina kasnije počinje istraga

Iako se za ubojstva odmah doznalo, ovaj zločin počeo se službeno rasplitati tek 2006. kada je otvorena istraga protiv zapovjednika, kao i izvršitelja likvidacije obitelji Grgić.

U rješenju o istrazi, a kasnije i u optužnici, stajalo je kako su tog 19. ožujka 1993. oko 18 sati po naredbi zapovjednika pripadnici diverzantsko-izviđačke grupe Ljubinko Bijelić, Dragan Knežević, Branislav Miščević i Željko Vrljanović krenuli s okupiranog Novskog brda u akciju u Novsku. Bila je već večer kada su došli do kuće na broju 68 u Ulici Adalberta Knoppa. Kako nikome ne bi bili sumnjivi, maskirali su se odore HV-a. Razlikovalo ih se tek po trakama svezanim oko ruke.

Ubili su sve članove obitelji Grgić

Čim su ušli u dom Grgićevih, počeli su pucati iz “Škorpiona”. Kasnije će svjedoci rekonstruirati kako se čula samo kratka svađa prije pucnjave. Dva hica pogodila su Stjepana Grgića u zatiljak, Tomislavu je jedan metak ispaljen u čelo, Ivana je pogođena u zatiljak, a Anamarija u stražnju stranu vrata. Bježeći, odvezli su se Grgićevim terencem.

I prije i nakon toga viđeni su kako prolaze gradom. Ljudi koji su ih primijetili tek će godinama kasnije dobiti priliku postati službeni svjedoci u postupku zbog ubojstva obitelji Grgić.

Ključni trag u istrazi ovog zločina

Malo toga u vezi ovog slučaja događalo se do 2006. godine. Tek tada, istražitelji dolaze do jednog od pripadnika izviđačko-diverzantske grupe koji je i sam bio angažiran da prati izvršitelje ubojstva obitelji Grgić do Novske. On daje iskaz.

Prisjeća se kako je, prije akcije u Novskoj, bio održan sastanak u mjestu Rajić, nakon čega je dio grupe otišao prema Novskoj. Kasnije ih je, kaže, vidio kako se vraćaju otetim terencem. Čuo je i da je obitelj Grgić ubijena jer je jedan od njezinih članova prepoznao Dragana Kneževića.

Istražitelji pronalaze još svjedoka

Kasnije je i Nikola Polimac, vlasnik lokalnog kafića, svjedočio kako je čuo da je Knežević ubio Grgićevu suprugu. Vrljanović mu je pak, u jednom razgovoru priznao da je sudjelovao u toj akciji i da je zapovijed izdao Jure Šajatović.

Milka Pavlović o mučnim detaljima ubojstva obitelji Grgić čula je iz priče svog supruga. “Kolega iz šumarije pričao mu je da je u grupi koja je ubila Grgiće bio i taj Knežević. Njega je navodno supruga Stjepana Grgića prepoznala i pitala ga: ‘Što nam to radiš? Ostavi bar djecu na životu’. No, ipak su ih sve ubili. Moj suprug je prije svoje smrti tražio da ispričam sve što znam o ubojstvu obitelji Grgić, jer je bio s njima u dobrim odnosima”.

Jedan srpski diverzant je kažnjen

Iako je, dakle, istraga ubojstva obitelji Grgić krenula još 2006. godine, do sada je osuđen tek jedan okrivljenik za taj ratni zločin. S 20 godina zatvora pravomoćno je još 2010. kažnjen Branislav Miščević, jedan od pripadnika izviđačke grupe koja je pucala u Grgiće, dok je Vrljanović, koji je te večeri bio s njim, oslobođen krivnje.

Protiv ostalih postupak bi tek trebao krenuti na Županijskom sudu u Zagrebu. Kako su svi nedostupni hrvatskom pravosuđu nedavno je donesena odluka da im se odredi istražni zatvor. To će, ako sudsko rješenje postane pravomoćno, postati osnova za raspisivanje tjeralice, te eventualno jednog dana za određivanje suđenja u odsutnosti. Naime, svi okrivljenici, utvrđeno je u međuvremenu, žive u Srbiji. Dvojica doduše imaju i hrvatsko državljanstvo.

Optuženi srpski vojnici niječu krivnju

Tijekom 2008. godine i Šajatović i ostali optuženi dobili su priliku iznijeti svoje obrane u ovom postupku. Istražitelji su ih ispitali na sudu u Beogradu. Svi su negirali optužbe koje su im stavljene na teret. Ipak tužiteljstvo 2009. protiv njih podiže optužnicu. Službeno im je taj dokument i uručen, no od tada se samo njihovi odvjetnici pojavljuju na sudu u Zagrebu.

Tako je, doznajemo, propao pokušaj suda da 2013. dostavi okrivljenima rješenje o pravomoćnosti optužnice. Jednostavno su se sudski dopisi vratili s naznakom “obaviješten – nije tražio” ili pak uz napomenu da su odselili s posljednje poznate adrese.

Zagrebački sud sada je izgubio strpljenje

Ni, godinu kasnije, 2014., sud nije uspio optuženima uručiti pozive za pripremno ročište, što formalno predstavlja početak suđenja i na kojem okrivljenici moraju biti nazočni.

Nove pozive Županijski sud u Zagrebu Šajatoviću i suoptuženima šalje 2016. godine. Ni tada nitko ne preuzima dokumente sa suda. Slijede tijekom 2017. nove provjere adresa na kojima bi okrivljeni trebali živjeti. Za neke od njih srpska policija pronalazi uredne adrese, dok neki i dalje ostaju nepoznatog boravišta.

Konačno, Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu traži od suda da svima odredi istražni zatvor. Iako je taj zahtjev prihvaćen potpuno je neizvjesno što će se dalje događati. Naime, ako rješenje o istražnom zatvoru postane pravomoćno i ako budu raspisane tjeralice Srbija svoje državljane ne mora izručiti Hrvatskoj. Zato je vrlo vjerojatno da će postupak za ubojstvo obitelji Grgić biti vođen u odsutnosti okrivljenika. Ne zna se kada.