Prije 28 godina zagrmilo je 'Oba su pala', najpoznatija izjava Domovinskog rata. Čovjek koji ju je izrekao završio je tragično

Snimka nastala tog 21. rujna 1991. godine ušla je u legendu Domovinskog rata

FOTO: Screenshot/Youtube

Prošlo je točno 28 godina od legendarnog rušenja dva aviona tipa Jastreb te euforičnog klika “Oba dva, oba su pala” pokojnog hrvatskog branitelja Filipa Gaćine. To je ujedno i jedna od najpoznatijih epizoda Domovinskog rata i jedan od ključnih trenutaka obrane Šibenika, koji je kroz objektiv snimatelja Ivice Bilana ušao u legendu.

Preko 55 preleta vojnih aviona JNA izvedeno je nad šibenskim krajem tog 21. rujna 1991. godine. Nebo iznad Zečeva motrili su današnji šibensko-kninski župan Goran Pauk na topu i Neven Livajić naoružan ‘Strelom’, sovjetskim protuavionskim sustavom kratkog dometa i visine. S njima su tada bili i Damir Fržop i Dražen Bilać. Oni su tada srušili dva Jastreba, a kultna snimka koju je snimio Bilan, emitirana je istoga dana na HRT-u, na oduševljenje cijele zemlje.

Raspoloženi hrvatski gardisti

“Kad sam se prijavio u gardu sa sobom sam ponio i kameru. Rujanski rat proživio sam sa šibenske strane mosta. Iz vojarne u Zečevu u kojoj sam se zatekao stalno sam vidija guste oblake dima iz pravca Šibenika i mojih Vodica. Teško je bilo gledati ih i znati da su svakodnevno granatirani, i s kopna i iz zraka. Iz Bihaća i Mostara redovito su dolijetali avioni i raketirali i Šibenik i Vodice. Među ostalim, teško su oštetili šibensku katedralu, a vodičko gospino svetište na Okitu potpuno su sravnili sa zemljom. U jednom od tih svojih prelijetanja Zečeva, a bilo je to u predvečerje 21. rujna, naišli su na ‘raspoložene’ hrvatske gardiste Damira Fržopa, Dražena Bilaća, Gorana Pauka i Nevena Livajića koji su ih oborili trocijevcem i strijelom”, ispričao je Bilan za portal ŠibenikIN.

“Događaj je popraćen euforičnom reakcijom Ante Ivice Klarića i posebice Filipa Gaćine čiji je uzvik ‘oba dva…’ uistinu ušao u legendu i postao česta uzrečica. Filip je nakon rata, ne mogavši naći neko drugo zaposlenje, radio kao pirotehničar. U rujnu 1998. godine poginuo je čisteći od mina zadarsko zaleđe. On će mi zauvijek ostati sinonim za hrabrog branitelja i poštenog čovjeka. Osoba koja je rasla u siromašnoj burno-primoštenskoj obitelji i koja je doslovno ‘lupila petama’ i rekla: ‘evo, sve za Hrvatsku!'”, rekao je Bilan.

Bilan se više ne bavi snimanjem

Ivica Bilan je tri godine nakon rata počeo raditi i u šibenskom studiju HTV-a, na poziciji realizatora na kojoj se zadržao deset godina. Zadnjih godina radi kao pomoćni knjižničar u vodičkoj Gradskoj knjižnici, a premda se ne bavi aktivno snimanjem još od kraja 1991. godine, aktivan je fotograf i daruje krv, piše ŠibenikIn.

“Ne sudjelujem u obilježavanju događaja i obljetnica iz rata. Sve to imalo bi mi puno više smisla da je država za koju smo se (iz)borili ponešto drugačija. Da je ispala bolja no što jest. Na žalost, u mnogome je preslika lošeg iz bivše države. Vjerujem da će je kroz desetak godina, kada stasaju, boljom učiniti današnja dica i mladi. Uređena i uljudbena Hrvatska bit će najbolji mogući spomenik Filipu i svim ostalima koji su dali živote za nju. Nadam se da ću dočekati takvu Hrvatsku”, kazao je Bilan u razgovoru prošle godine.