Prilično je nevjerojatno da je HDZ BIH podržao Dodikov referendum te da ga je Hrvatska tek usputno osudila

Potpuno je nevažno što je bio nelegalan; srpski vođe dobili su legitimitet

FOTO: Profimedia, Abaca

Jučerašnji referendum nije bio nikakvo izjašnjavanje o nekakvom prazniku u Republici Srpskoj, premda je tako glasilo referendumsko pitanje. Reakcija Milorada Dodika poslije objavljivanja očekivanih referendumskih rezultata jasno je pokazala o čemu se radi:

”Republika Srpska je država” izjavio je Dodik.

Jučerašnji je referendum, koliko god ga i ostatak Bosne i Hercegovine i međunarodna zajednica smatrali nelegalnim, zapravo predstavljao izjašnjavanje o državnosti Republike Srpske, pa samim tim i o mogućnosti njenog odcjepljenja od BIH. A više od 99 posto birača, od šezdesetak posto koji su glasovali, izjasnilo se za državnost Republike Srpske.

Sada svaki vođa ima legitimitet tvrditi da je to država

Neposredna posljedica jučerašnjeg referenduma jest da Milorad Dodik, ili svaki drugi srpski politički vođa, sada ima legitimitet tvrditi da je Republika Srpska država, jer je tako odlučio narod koji ondje živi. Ako se, dakle, Republika Srpska jednom zaista odluči izdvojiti iz Bosne i Hercegovine, incijatori i organizatori srpske bosanske secesije, pozivat će se na odluku referenduma održanog 25.rujna 2016. godine.

Pritom je, ponovimo, poptuno nevažno što je referendum bio nelegalan, jer će čelnici Republike Srpske, kao i Beograd, kad mu to zatreba, tvrditi da je volja naroda jača od pravne zabrane referenduma. Jučerašnjim je referendumom, dakle, stalna prijetnja izdvajanjem Republike Srpske iz BIH, dobila snažno političko pokriće.

Označen je kraj daytonovske Bosne i Hercegovine

Što bi bilo glupo podcjenjivati. Malo je vjerojatno da će referendum izazvati oružane sukobe, jer se u Bosni trenutno, srećom, ne može ratovati, iz logističkih i iz geopolitičkih razloga. Međutim, nesporno je da je referendum označio kraj daytonske Bosne i Hercegovine, i da će igrati važnu ulogu u novom eventualnom pokušaju realizacije srpske ekspanzionističke politike prema susjednoj državi, što dugoročno dodatno destabilizira ne samo BIH, nego Hrvatsku, i cijelu regiju.

Stoga je prilično nevjerojatno da je bosanskohercegovački HDZ podržao referendum, te da ga je Hrvatska tek usput osudila. Bosanskohercegovački HDZ ponovno se našao na pozicijama iz kasnog ljeta 1992. godine, kada se aktivno uključio u politiku podjele Bosne i Hercegovine. Činjenica jest da Hrvati nisu ravnopravni u Federaciji BIH, da su izloženi raznim oblicima majorizacije, i da se BIH islamizira u onom lošem smislu.

Međutim, potpora HDZ-a Republici Srpskoj u provedbi secesionističkog referenduma, najgori je mogući potez hrvatske politike u BIH, koji samo pokazuje da HDZ Bosne i Hercegovine, strateški govoreći, ne računa s Bosnom i Hercegovinom. U nizu loših političkih vijesti, koje godinama dolaze iz Bosne i Hercegovine, jučerašnji je referendum svakako najgora i najopasnija.