Pripadnici HVO-a tužili Hrvatsku jer su izgubili status ratnih invalida. Izgubili su

Pripadnici HVO-a, kojima Hrvatska već isplaćuje mirovine, ne mogu dobiti sva prava i povlastice koje imaju hrvatski ratni vojni invalidi

20.01.2020., Zadar - Postavljanje vijenaca na centralni Sredisnji kriz na zadarskog gradskom groblju i  svecanim mimohodom postrojbi sudionika operacije s ratnim zastavama uz pratnju OSRH obiljezena je 27. obljetnica Vojno redarstvene operacije Maslenica. Ministar branitelja Tomo Medved Photo: Marko Dimic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Na Visokom upravnom sudu je u rujnu 2020. godine donesen ogledni spor prema kojem status ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata ne mogu imati osobe koje nisu sudjelovale u obrani suvereniteta Republike Hrvatske. Prema tome, pripadnici Hrvatskog vijeća obrane (HVO), kojima Hrvatska već isplaćuje mirovine, ne mogu dobiti još i sva prava i povlastice koje imaju hrvatski ratni vojni invalidi (HRVI).

Jutarnji list danas javlja kako su završile masovne tužbe iz Hrvatskog vijeća obrane protiv države zbog gubitka statusa HRVI te da je Sud odbio njihove tužbe.

Uz mirovinu, tražili i sva druga prava

Priča o pripadnicima HVO-a i njihovim povlasticama počinje još 1997. godine, podsjeća Jutarnji. Otad do 2001. godine doneseno je više od deset tisuća rješenja kojima se pripadnicima HVO-a priznalo pravo na osobnu invalidninu na osnovi ranjavanja na južnom bojištu. Temeljem toga, ostvarili su pravo na braniteljsku mirovinu, ali im rješenja kojima se priznao invaliditet nikada nisu uručena, nego su ostala pohranjena u resornom ministarstvu.

Nakon što su 2002. godine rješenja nestala iz Ministarstva obrane, pojavile su se milijunske tužbe u kojima se uz mirovine tražila isplata i svih drugih prava koja imaju ratni vojni invalidi.

Tražili su se milijunski iznosi

“Radilo se o 10.007 predmeta koji su bili, kako su to zvali, dio džentlmenskog dogovora. Dogovor je bio da će im se dati hrvatska mirovina, ali da ne traže ništa uz to u smislu invalidnosti, stanova i drugog”, tvrdi bivši ministar branitelja Predrag Fred Matić kojemu su stigle tužbe s vrtoglavim odštetnim zahtjevima.

“Kako bi im se u Mirovinskom mogao kompletirati predmet, bilo im je izdano fiktivno rješenje o invalidnosti. Ispalo je da je 10.000 ljudi ranjeno isti dan, istoga trenutka na istome mjestu od iste granate”, dodao je.

“Dva, tri pravnika iz Ministarstva obrane domogla su se tih predmeta i počela nazivati ljude te im nuditi da će ih zastupati i ishoditi im status HRVI. Došlo je više od stotinu tužbi u kojima su se tražili milijunski iznosi, a onda sam to zaustavio”, rekao je Matić.

‘Državu tužila 942 pripadnika HVO-a’

Zakon o braniteljima izmijenjen je 2012. godine i u članku 42. propisano je da status ratnog vojnog invalida Domovinskog rata može imati samo osoba koja je branila suverenitet Republike Hrvatske, što je isključivalo pripadnike HVO-a. Nakon toga je Ministarstvo branitelja počelo poništavati rješenja kojima su pripadnici HVO-a dobili status HRVI.

Podaci Županijskog državnog odvjetništva u Splitu pokazuju da su čak 942 pripadnika HVO-a zbog toga tužila državu. Da im je to pošlo za rukom, izvjesno je da bi isti status tražilo i preostalih devet tisuća.

Glavni tajnik Ministarstva hrvatskih branitelja, Ivica Akmadža, rekao je da su 2013. godine rješenja o statusu HRVI proglašena ništavima. “Pripadnici HVO-a koji su imali ta rješenja nisu imali status hrvatskih branitelja, a to je potvrdio i Visoki upravni sud”, ističe Akmadža, prenosi Jutarnji.