Priručnici za koje su učitelji dobili stotine tisuća kuna ipak ne valjaju, pa ih Ministarstvo spašava s još 20 milijuna kuna

Srednja.hr je izašla s novim nastavkom priče o problemima projekta Škola za život

25.04.2019., Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Zagreb - Predstavljen Sporazum o suradnji Ministarstva znanosti i obrazovanja, Filozofskoga fakulteta Sveucilista u Zagrebu te Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje. Blazenka Divjak. Photo: Marko Prpic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Jučer smo prenijeli tekst Srednje.hr o netransparentnom trošenju sredstava namijenjenih za eksperimentalni program Škola za život. Novinarka Dora Kršul saznala je da su nekim profesorima koji su radili na metodičkim priručnicima isplaćeni vrlo visoki honorari, a u današnjem nastavku priče otkriva da je posao koji su odradili na priručnicima ocijenjen nedovoljno dobrim. To stoji u dokumentu koji je članovima radnih skupina poslala pomoćnica ministrice obrazovanja Lidija Kralj, a u kojem, među ostalim, stoji da priručnici „ne udovoljavaju ciljevima i zahtjevima koji su postavljeni pred autore niti predstavljaju dovoljnu vrijednost za novac”, piše Srednja.hr.

Kralj je u istom dokumentu nastavnicima dala detaljne smjernice i rok za doradu priručnika. Apsurd cijele priče je u tome što je baš Lidija Kralj na početku izrade priručnika prošlog ljeta, piše Srednja, članovima radnih skupina dala vrlo neodređene upute kako izraditi metodičke priručnike. U međuvremenu je zaustavljena isplata honorara, tako da su nastavnicima koji su radili na pripremi Škole za život i izradi metodičkih priručnika isplaćeni samo iznosi za “50 posto izrađenosti priručnika”.

Početkom travnja doznali su da isplate ostatka honorara neće biti, i to zbog „izvršene revizije”. I tako umanjeni honorari u nekim su slučajevima bili poprilični, što ilustrira podatak kako je određenim suradnicima već je plaćeno više od 200 tisuća kuna, dok je za pripremu Škole za život i uvođenje obvezne informatike kroz pojedinačne autorske ugovore dosad isplaćeno 10,600.095 kuna neto.

Dvostruko financiranje

Novinarka Srednje.hr od nadležnih institucija nije uspjela dobiti jasan odgovor na pitanje o kakvoj se reviziji radi. Umjesto toga, doznala je da je Ministarstvo početkom ovog mjeseca raspisalo javni poziv za izradu inovativnih metodičkih preporuka, koje bi trebale biti dio metodičkih priručnika (a oni su još u izradi). Za metodičke preporuke bit će izdvojeno još 20 milijuna kuna iz EU projekta.

To je zanimljivo, budući da se usporedbom smjernica za doradu manjkavih priručnika iz dokumenta Lidije Kralj i javnog poziva za izradu metodičkih preporuka može uočiti da je riječ o poslu koji je u značajnoj mjeri isti, piše srednja.hr. Prema pravilima financiranja EU fondova, iz kojih dolazi novac za projekt Škola za život, nije dopušteno dvostruko financiranje projekta ili dijela projekta, što bi značilo da se kod dodjele sredstava za metodičke preporuke zapravo radi o prekršaju.