Pritisak bi mogao postati neizdrživ: Plenković će vjerojatno prije ljeta u širu rekonstrukciju Vlade

Ministri pod istragama bili bi trajni kamen oko vrata, kao i oni koje više nitko ne doživljava uspješnima

Plenković nema više puno vremena za otezanje. Čak i ako ne bude prijevremenih izbora, već je 2023. godina predizborna

Ruska agresija na Ukrajinu, kao i dron koji je iz tog ratnog sukoba pao usred Zagreba i dalje zauzimaju gro pažnje javnosti u Hrvatskoj. Većina drugih tema, pa i onih vrućih korupcijskih iz samih vrhova vlasti stoga su i dalje u trećem planu, pa na domaćoj političkoj sceni u posljednjih mjesec dana, osim imenovanja novog ministra umjesto uhićenog Darka Horvata, nema pretjerano dramatičnih zbivanja.

No, to vrijeme stanovite unutarnje političke zavjetrine je, ne bude li dramatičnih širenja sukoba u Europi, vjerojatno pri kraju. Andrej Plenković će se uskoro – vjerojatno prije ljeta – morati ozbiljno pozabaviti problemima koji su gotovo zamrznuti 24. veljače, kad je ruska vojska prešla ukrajinsku granicu. Prije svega, s pitanjem rekonstrukcije Vlade, koje se sve češće spominje i u javnosti. Dario Hrebak, predsjednik HSLS-a, stranke koja je u vladajućoj koaliciji, ovog tjedna je izjavio kako misli da bi trebalo ići na širu rekonstrukciju Vlade i njeno osvježenje novim licima.

Istrage i nezgodna svjedočenja

Šira rekonstrukcija Vlade bi bila više nego logičan politički potez u ovom trenutku. Vlada u kojoj se protiv jednog ministra provodi pravomoćna istraga (Aladrović), ona protiv drugog je zasad još nepravomoćna (Milošević), a kontra trećeg (Ćorić) postoji dosta nezgodno svjedočenje – ima ne slabe točke, nego kratere s problemima. Uz to, ovog srpnja će druga Plenkovićeva Vlada već biti na polovici svog mandata, što je i u najnormalnijim okolnostima dobro vrijeme za preispitivanje dosadašnjeg učinka i eventualno uvođenje zamjena za one koji su se umorili ili nisu udovoljili očekivanjima javnosti.

Stoga nimalo ne čudi da se sa svih strana bliskih vlasti ovih dana može – u neslužbenim razgovorima – čuti procjena da će se premijer na rekonstrukciju odlučiti i provesti je relativno brzo, najkasnije do vremena ljetnih godišnjih odmora. Iako trenutno rat u Ukrajini, dron, NATO i s tim povezane teme Vladi oduzimaju dosta vremena, i rekonstrukcija je tu negdje, na stolu i ne bi trebalo čuditi da brzo dođe na dnevni red.

Odlaze i Vučković i Beroš?

Poznavajući premijerov način rada, on će taj potez povući kad se on neće smatrati iznuđenim od medija ili oporbe, već kad će se moći predstaviti kao njegova odluka u svrhu povećanja efikasnosti rada Vlade. Mnogi na političkoj sceni, stoga, smatraju i kako je teško predvidjeti tko će u tom preslagivanju karata ostati bez funkcije.

Osim troje istragama na ovaj ili onaj način zahvaćenih ministara, spominju se i imena ministrice poljoprivrede Marije Vučković, te ministra zdravstva Vilija Beroša, no uvijek uz ogradu da će o svemu odluku donijeti Plenković i da je teško predvidjeti kako će ona točno izgledati. Ministra obrane, Marija Banožića, koji se posljednjih mjeseci pokazao kao solidan teret za Vladu, zanimljivo, nitko ne spominje, osim u kontekstu toga da je on praktički nesmjenjiv – kako se ne bi slučajno pokazalo da je Zoran Milanović u pravu kad uporno tvrdi da je ministar obrane debelo nedorastao funkciji koju obavlja.

Idealni dani upravo prolaze

Naravno, postoji mogućnost i da premijer nastavi tvrdoglavo inzistirati na sadašnjem sastavu Vlade – za što se da naći podloga u njegovoj ovotjednoj izjavi da Aladrovića neće micati dok sud ne potvrdi optužnicu protiv njega, što može itekako potrajati. No, tu mogućnost većina političkih aktera smatra tek teoretskom, jer će se u jednom trenutku koji nije u dalekoj budućnosti fokus javnosti svom silom vratiti na domaća pitanja, a onda će pritisak na premijera zbog kompromitiranih ministara postati neizdrživ.

Prilično je jasno, pritom, da najidealniji dani za izmjenu ministarske ekipe upravo prolaze. Nije isto radiš li rekonstrukciju Vlade u trenutku dok cijela zemlja nakon buđenja anksiozno skrola po mrežama gledajući koliko je preko noći eskalirao rat u Ukrajini ili kad je glavna medijska priča “lobiranje” i namještanje poslova u režiji tvojih ministara.

Vrijeme prilika i vrijeme agonije

Iako se na prvi pogled tako možda ne čini, Plenkoviću ostaje sve manje vremena za reakciju. Čak i ako ne bude prijevremenih izbora, već je 2023. godina predizborna i svaki korak će se početi mjeriti drugačijim metrom. Vrijeme za ozbiljne reforme je, stoga, praktički isteklo.

Vrijeme za izbacivanje iz kompozicije svih na ovaj ili onaj način slabijih karika u Vladi i hvatanje uvjerljivog zaleta s nekom novijom, osvježenom ekipom, potrajat će možda još koji mjesec. A onda će se vrijeme prilika početi pretvarati u vrijeme agonije.