Problemi za ambasadora kod kojeg je živjela obitelj Frka Petešić: službenica tvrdi da ju je mobingirao i tuži državu

Otkrila je nepravilnosti u radu konzulata i upozorila na njih, nakon čega su, tvrdi, počele poteškoće i mobbing

Jedan od diplomata u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova, Ilija Želalić, u čijem je stanu u Zagrebu do 2017. prijavljeno prebivalište imao predstojnik Plenkovićevog kabineta Zvonimir Frka Petešić, sudjeluje u sudskom sporu koji traje već sedam godina. Vodi se pred Općinskim radnim sudom u Zagrebu zbog njegovog odnosa prema službenici Mariji Kassal koja je tužila državu jer je Ministarstvo vanjskih poslova nije zaštitilo od, tvrdi, mobbinga Ilije Želalića.

Ona je pokrenula spor 2015. zbog mobbinga za koji kaže da je trajao od ljeta 2011. do ljeta 2013. godine u generalnom konzulatu u Los Angelesu. Tamo joj je šef bio tadašnji konzul Želalić. Ona je u Los Angeles upućena 2011. godine na mjesto više stručne referentice za konzularne, financijske i administrativne poslove. Na suđenju je tvrdila da je primijetila nenamjensko trošenje proračunskog novca.

Pokušala je navesti Želalića i dvoje diplomata da se usklade s pravilnicima i uočila da je konzul sustavno ispunjavao putne naloge netočno, kako bi, tvrdila je, dobio već dnevnicu. Privatne pozive je obavljao na trošak konzulata, a jednom je, navodno, i kupnju muške odjeće prikazao kao reprezentaciju, javlja Jutarnji list.

Upozorila na nepravilnosti pa sve prijavila Ministarstvu

Čini se da se radna atmosfera u konzulatu promijenila kada je upozorila na nepravilnosti, pa u spisu stoji da je Kassal tvrdila kako su je šokirali Želalićevi povišeni tonovi, vikanje i mahanje rukama. Navodno joj je govorio da će mu pozliti od nje kao i da je preosjetljiva jer je odvojena od obitelji. To je doživjela kao seksizam. Još dvoje diplomata ju je optužilo za nesuradnju i nekolegijalnost, a tvrdila je i da je, kada im je pokušala objasniti da se na poslu nastoji držati pravila, jedan rekao ‘da su se i nacisti držali pravilnika.’

Sve to Kassal je prijavila Ministarstvu u Zagrebu, koje joj je odgovorilo na adrese svih zaposlenika u konzulatu u Los Angelesu i tako je razotkrilo kao prijaviteljicu, piše Jutarnji. Naložili su osoblju da problem narušenih odnosa sami riješe, a glavni inspektor MVP-a je proveo izvanredni nadzor nad radom konzulata 2013. godine.

Jutarnji dodaje da je to izvješće u sudskom spisu, kao i da je njime utvrđen niz nenamjenskih trošenja sredstava, prekoračenja dopuštenih iznosa, manjkavih obrazloženja i sličnih propusta.

Udobnija sjedala plaćao službenom karticom, točio gorivo u privatni auto

Među njima je slučaj kada je Želalić planirani trodnevni službeni put od 27. do 30. prosinca 2011. u Salt Lake City produljio do 3. siječnja 2013. za novogodišnje praznike i tako ga pretvorio u osmodnevni. Odsjeo je, javlja Jutarnji u skijalištu Park City za što je uzeo dnevnice, a večere je pokrio kao troškove reprezentacije i tvrdio da se susretao s predstavnicima hrvatske zajednice.

Osim toga, službeni put u Las Vegas koji je udaljen četiri sata je produljio na trodnevni, što je inspektoru objasnio time da se u Vegasu sastao s predstavnicima nekoliko tamošnjih tvrtki. Inspektor je utvrdio i da je Želalić službenom karticom platio 80,99 dolara za točenje goriva za svoj automobil. Novac je vratio tek nakon nadzora, pa pritom okrivio Kassal jer ga na vrijeme nije podsjetila da to napravi.

Jutarnji piše i kako je na letovima na službenim putovanjima u ekonomskoj klasi doplaćivao udobnije sjedalo za 20 dolara, također na službenu karticu. Isto je vratio nakon inspekcije.

Premješten pa dobio veleposlaničko mjesto u Alžiru

Mandat je Želaliću okončan nedugo nakon inspekcijskog nadzora, godinu dana prije nego je trebao isteći. No Jutarnji javlja da to nije bilo zbog utvrđenih prekršaja nego da bi 2013. bio premješten na poziciju ekonomskog savjetnika u hrvatskom veleposlanstvu u Rimu. Tamo je ostao do 2018., nakon čega je dobio veleposlaničko mjesto u Alžiru.

Kassal tvrdi da je nekako u to vrijeme osjetila tegobe zbog dugotrajnog stressa u konzulatu i izostanka zaštite Ministarstva. U Los Angelesu joj je 2014. dijagnosticirana klinička depresija i propisana terapija, u konzulatu je bila do 2015, a po povratku u Hrvatsku je pokrenula tužbu protiv države zbog mobbinga.

Traži 160.000 kuna naknade s kamatama i 11.373 dolara kao naknadu plaće za mjesto trećeg konzula čiji je posao u jednom dijelu obavljala. Kolege su njene optužbe negirale, a prije godinu dana je otišla u mirovinu. Sljedeće ročište se održava 8. veljače.