Pročelnik koji je sam sebi pisao pitanja za test: 'Fingirani javni natječaji provođeni su u skladu s deficitarnim zakonom'

'Nisam ja sam sebi pisao pitanja, dao sam nekom službeniku da napiše, ali to je isto kao da sam sam napisao'

FOTO: N1

Slavko Kojić iz Ureda za financije Grada Zagreba komentirao je danas za N1 Televiziju planirani način primopredaje vlasti u Zagrebu, stanje u Gradskoj Upravi te je iznio neke detalje vezane uz svoje zapošljavanje i provođenje natječaja.

Govoreći o primopredaji vlasti kazao je kako ona nije ništa posebno već tek protokolarni i civilizacijski čin koji je inače propisao i zakon. Pritom je kazao kako on, inače bivši pročelnik Ureda za financije ne vidi razlog zbog kojeg će na toj primopredaji biti i pročelnica tog Ureda jer je i ona samo, kako je kazao, službenica. “Očito se želi politička poruka uputiti njenim nazorom. Ne smeta ona u tom trenutku, samo ne znam zašto ona, a ne drugi”, rekao je Kojić.

Stanje gradskih financija

Za probleme u gradskim financijama kaže da nisu nerješivi, ali da ih se neće moći riješiti kratkoročno. “Dugoročno se ono može riješiti na 3 razine, u Vladi, u gradskoj upravi i u trgovačkim društvima i pravnim osobama, gdje Grad Zagreb ima svoje udjele, vlasnik je i osnivač” kazao je. Potom je pojasnio da Grad podnosi izvješća mjerodavnim tijelima i da u njima sve lijepo piše, ali da ih svatko interpretira kako želi.

“Jednostavno je reći da je manjak prihoda nad rashodima za ono što je dosad izviješteno milijardu i 300 milijuna kuna. Nalaz troje profesora pokazao je da je Zagreb ostao zakinut 6 milijardi kuna. Grad Zagreb se trajno, od 2015. godine, kad je Boris Lalovac sjeo u fotelju ministra financija, zakida i osakaćuje zbog povećanja neoporezivog dijela dohotka itd. Mi smo godišnje zakidani za iznos kumulativnog manjka prihoda nad rashodima”, rekao je Kojić. Kaže kako su se dosad mučili s tom da država osigurava funkcije zajamčene i Ustavom, a potom smanjuje prihode. S time će se, kaže, mučiti i nova vlast.

Sam pisao pitanja za svoj natječaj

Kojić je govorio i o svom načinu zapošljavanja u Gradskoj upravi pri čemu je otkrio da je sam sebi pisao pitanja da bi pristupio javnom natječaju. Kazao je kako je taj detalj o svom zapošljavanju namjerno otkrio kako bi skrenuo pažnju javnosti na to. “Postoji deficit u zakonu, zakon je nedorečen, nema mehanizam koji upućuje na objektivni odabir članova povjerenstva koje provodi postupak izbora i natječaja, a nema propisano tko testove piše. U Europi postoji da je to centralizirano. Pročelniku nema tko napisati testove, to nisam radio samo ja, jer je nedorečen zakon. Moja je namjera ukazati na deficitarnost zakonskih odredbi”, rekao je Kojić.

“Svi govore i upiru prstom u fingirane natječaje, a oni su provođeni u skladu s deficitarnim zakonom. Mi smo napravili najbolje rješenje koje smo mogli. Nisam ja sam sebi pisao, dao sam nekom službeniku da napiše, ali to je isto kao da sam sam napisao, jer nema propisanog objektivnog pristupa tom problemu”, rekao je.