Procurili zabrinjavajući dokumenti koji otkrivaju da će SAD moći promijeniti zakone EU ako im se ne sviđaju?

Uloga Europskog parlamenta u odlučivanju potpuno je marginalizirana

Activists demonstrate against the Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP) between the EU and the USA outside the European Parliament at Luxembourg Place in Brussels on February 24, 2016.
The TTIP, under negotiation since July 2013, would create the world's biggest free trade zone, removing tariffs and harmonising regulation between the European Union and the United States. Opponents say TTIP is undemocratic and would lead to reckless deregulation at the expense of ordinary citizens. / AFP / THIERRY CHARLIER
FOTO: AFP

Europska komisija morat će se savjetovati s američkim vlastima prije usvajanja novih zakonskih prijedloga, piše u dokumentima o trgovinskim pregovorima SAD-a i EU koji su upravo procurili, prenosi Independent.

Dokumente je objavila aktivistička i istraživačka grupa Corporate Europe Observatory (CEO), a u njima jasno piše da se pregovorima oko predloženog Transatlanskog trgovinskog i investicijskog partnerstva, poznatijeg pod akronimom TTIP, podrazumijeva da će Europska komisija u svojim rukama imati svu moć odlučivanja te da se parlamentarce zapravo ništa neće pitati. Komisija će tako imati ovlasti odlučivati u kojim područjima će se morati zatražiti mišljenje SAD-a, što bi značilo da će države članice EU i Europski parlament biti prilično marginalizirani.

Gubitak suvereniteta Europskog parlamenta

Ovakve informacije bude strah u redovima zemalja članica EU jer bi mogle značiti novi gubitak suvereniteta. S druge pak strane članovi Europske komisije tvrde da će upravo ovakav dogovor sa SAD-om donijeti pozitivan učinak jer će eliminirati dio nepotrebne birokracije. U ovom slučaju birokracija se odnosi na demokratski izabrane članove Europskog parlamenta, koje se neće pitati ni za kakva dopuštenja.

U dokumentu se navodi i u kojoj mjeri velike korporacije i skupine mogu utjecati na razvoj regulatorne suradnje. “Planovi koje razotkrivaju ovi dokumenti dat će SAD-u veliku ulogu, a oslabit će briselsko zakonodavstvo i Europski parlament”, pojašnjavaju iz CEO-a.

Glasnogovornik Europske komisije ovakve informacije odbacuje: “Ove optužbe su neosnovane i ne odražavaju prijedlog EU za pojednostavljenje pravila za europske izvoznike. Tekst regulatorne suradnje bit će objavljen uskoro pa svi mogu vidjeti da je ova takozvana analiza potpuno netočna, predstavlja pristrano mišljenje o radu Europske komisije i ignorira stvarnost tekstova Europske unije”.

Europska komisija već je bila optužena za zataškavanje

afp
TTIP pregovori počeli su još 2013. godine AFP

Ovo nije prvi put da je TTIP došao pod povećalo javnosti. U kolovozu prošle godine Europska komisija optužena je za zataškavanje nakon što je odbila objaviti detalje razgovora između njezinih dužnosnika i duhanske industrije u pregovorima oko TTIP-a.

Dokumenti koji su objavljeni na zahtjev grupe CEO otkrili su kako se izvršno tijelo EU sastalo i dopisivalo s lobistima iz British American Tobaccoa i Philip Morrisa. No dokumenti su otkrili i nešto drugo. Gotovo sav sadržaj, uključujući i imena službenika i duhanskih lobista, pitanja o kojima se raspravljalo, pa čak i datumi kada su sastanci održani, bio je prepravljan. Dokumenti se odnose na tekuće pregovore između EU i SAD-a vezane uz TTIP. Kritičari kažu da će ovaj sporazum, koji za cilj ima smanjiti regulatorne prepreke međunarodnoj trgovini, omogućiti duhanskim divovima poduzimanje pravnih akcija protiv Velike Britanije i drugih europskih vlada koje pokušavaju postrožiti zakone o pušenju.

Objavljeni dokumenti potpuno zacrnjeni

Dokumenti koji su tada izašli u javnost prepravljeni su do neprepoznatljivosti, gotovo sve stranice bile su potpuno crne. Objavila ih je Catherine Day, glavna tajnica Europske komisije u svom odgovoru na zahtjev grupe CEO za slobodom informacija. Dokumenti uključuju pismo iz British American Tobbacoa na 14 stranica napisano 15. svibnja prošle godine iz londonskog ureda tvrtke, koje navodi svoju “ozbiljnu zabrinutost dosljednosti…”, a potom slijedi dio koji je redigiran.

Pregovori sa SAD-om počeli su još 2013., a Europska unija pregovara o sličnom sporazumu i s Kanadom. U Americi je ovaj sporazum poznat pod kraticom TAFTA (Transatlantic Free Trade Agreement), a onaj kanadski naziva se CETA (Comprehensive Trade and Economic Agreement).

Ovim se sporazumom žele umanjiti ili sasvim ukloniti birokratske prepreke za međusobnu trgovinu i poslovanje SAD-a i zemalja Europske unije. TTIP bi, procjenjuju pregovarači obje strane, trebao EU donijeti prihod od dodatnih 150 milijardi dolara godišnje, a SAD-u 120 milijardi dolara. TTIP bi, ugrubo rečeno, kako i sami američki dužnosnici ističu, trebao ukloniti sve prepreke američkom izvozu u EU.

Javnost nije upoznata s pregovorima

Javnost o samim pregovorima uglavnom zna jako malo. Važni dijelovi sporazuma bit će objelodanjeni tek kada on bude potpisan. Keith Taylor iz britanske Stranke zelenih, član Europskog parlamenta, rekao je: “Čak i moji kolege koji sjede u Odboru za međunarodnu trgovinu Europskog parlamenta ne znaju ništa o tom sporazumu! Sve se vodi u najvećoj tajnosti, a mi ćemo biti sa svime upoznati tek kada TTIP bude usvojen i potpisan. A tada će biti kasno da se išta učini”.

Ska Keller, zastupnica Zelenih u Europskom parlamentu, na javnoj debati koja je u organizaciji zagrebačkog ureda Heinrich Böll Stiftunga i Zelene Evropske Fondacije održana u zagrebačkom kinu Grič, rekla je da 751 zastupnika u Europskom parlamentu samo njih 13 ima pristup dokumentaciji koja se tiče TTIP-a.

Opširnije o TTIP-u možete pročitati OVDJE.