Procurilo: Suosnivač talibana, kojeg je CIA strpala u pakistanski zatvor, vodit će novu afganistansku vladu

Talibanski vođa, koji je iz pakistanskog zatvora prije tri godine pušten na zahtjev SAD-a, postao je neosporeni pobjednik 20-godišnjeg rata

FOTO: AFP

Šef političkog krila talibana i suosnivač njihova pokreta, Abdul Gani Baradar, poznatiji i kao Mula Baradar, vodit će novu vladu u Afganistanu. Potvrdila su to za Reuters najmanje tri izvora. “Svi najviši čelnici stigli su u Kabul, gdje su u posljednjoj fazi pripreme za objavu nove vlade”, rekao je talibanski dužnosnik Reutersu, pod uvjetom da ostane anoniman.

Mula Muhamed Jakub Omar, sin pokojnog osnivača talibana Mule Omara, te Šer Mohamad Abas Stanekzai, bivši zamjenik ministra u talibanskoj vladi prije njene smjene, također će sudjelovati u novoj vladi.

Baradar, talibanski vođa koji je iz pakistanskog zatvora prije tri godine pušten na zahtjev SAD-a, tako je postao neosporeni pobjednik 20-godišnjeg rata. Iako je Hibatulah Akundžada vrhovni vođa svih talibana, Baradar vodi politički odjel te je najeksponiraniji.

Tko je Baradar?

Rođen 1968. u provinciji Uruzgan, Baradar je Durani Paštun iz plemena Popalzai. 80-ih se, u sklopu afganistanskih mudžahedina, borio protiv ruske invazije. Nakon što su se oni povukli 1989., a zemlja potonula u građanski rat, Baradar je zajedno sa svojim bivšim zapovjednikom i šogorom Muhamedom Omarom uspostavio medrasu u Kandaharu, a što je bio začetak osnivanja talibanskog pokreta posvećenog religijskoj purifikaciji zemlje i stvaranju emirata.

Pogonjeni vjerskim zanosom, mržnjom prema zaraćenim afganistanskim vođama te potporom pakistanske špijunske službe ISI talibani su 1996. nakon niza pobjeda veoma brzo osvojili zemlju i došli na vlast. Smatra se kako je za taj uspjeh najviše zaslužan Baradar koji slovi kao izvrsni strateg.

On je kasnije u talibanskoj vladi, koja je trajala pet godina, obnašao niz funkcija, a u vrijeme kada je SAD zajedno sa saveznicima napravio invaziju na Afganistan, Baradar je bio zamjenik ministra obrane. Tada je morao pobjeći u Pakistan gdje je 2010., nakon što ga je locirala CIA, uhićen te je proveo idućih osam godina u zatvoru.

Strpljivi strateg

Srećom za Baradara 2018. američka vanjska politika se mijenja te je Zalmaj Khalilzad, poslanik tadašnjeg predsjednika SAD-a Donalda Trumpa, zamolio Pakistance da oslobode Baradara kako bi on mogao voditi pregovore o miru između talibana i SAD-a koji su se odvijali u Kataru.

U veljači prošle godine Baradar je u Dohi sa SAD-om sklopio dogovor koji je Trumpova administracija nazvala prekretnicom prema miru, ali koji se kasnije pokazao kao nešto što je bila odskočna daska za talibane da ponovno preuzmu vlast u Afganistanu.

Naime sporazumom je bilo predviđeno da se talibani i SAD neće boriti te da će talibani pristati dijeliti vlast s tadašnjom vladom na čelu s Ašrafom Ganijem. Sada je jasno da su talibani zapravo samo kupovali vrijeme za svoju ofenzivu, podsjeća Guardian.