'Nije bitna istina': Procurio transkript zadnjeg razgovora Bidena i Ghanija prije pada Kabula, detalji su bombastični

U razgovoru krajem srpnja Biden je hvalio afganistansku vojsku i obećavao pomoć

Američki predsjednik Joe Biden jučer je još jednom odlučno branio odluku o povlačenju svojih snaga iz Afganistana i okončanju gotovo dva desetljeća dugog rata unatoč žestokim kritikama zbog kaotične evakuacije obilježene smrtnonosnim napadom u kabulskoj zračnoj luci u kojem je poginulo 13 američkih vojnika.

U jučerašnjom obraćanju odluku je nazvao dobrom, mudrom i najboljom za Ameriku, i priznao je da nisu očekivali brzinu talibanske ofenzive. Isto tako Biden je dio krivice prebacio na svog prethodnika Donalda Trumpa, koji je s talibanima postigao sporazum o povlačenju i afganistanskog predsjednika Ashrafa Ghanija.

Kao najveću pogreške istaknuo je povjerenje u Ghanija koji je pobjegao iz Afganistana čim su se talibani približili Kabulu. Poručio je kako je bijegom predao zemlju neprijateljima i povećao rizik za američke vojnike i saveznike. Uoči Bidenovog obraćanja Reuters je objavio ekskluzivni transkript njegovog posljednjeg razgovora s Ghanijem od 23. srpnja. Tada je Biden hvalio afganistansku vojsku, a govorili su i o “problemu percepcije stanja u Afganistanu”.

‘Problem percepcije’

Prema transkriptu i audio zapisu razgovora dvojice čelnika, koje je Reuters dobio od anonimnog izvora, niti Biden niti Ghani nisu bili svjesni da će zemlju za nekoliko tjedana preuzeti talibani, nego su otprilike 14 minuta razgovarali o vojnoj pomoći i političkoj strategiji.

Većinu razgovora Biden se fokusirao na “problem percepcije afganistanske vlade”. “Ne moram vam reći kakva je percepcija u svijetu i dijelovima Afganistana. Vjerujem da stvari ne idu najbolje u borbi s talibanima i postoji potreba, bilo to istinito ili ne, da se prikaže drugačija slika”, rekao je Biden.

Ghaniju je predložio da održi pressicu za medije s drugim istaknutim afganistanskim političarima tijekom koje svi podržavaju novu vojnu strategiju. “Mislim da će to promijeniti percepciju i puno toga više”, poručio je američki predsjednik tražeći od Ghanija da uključi bivšeg afganistanskog čelnika Hamida Karzaija. Ghani je to odbio tvrdeći da Karzai ne bi bio od pomoći i da ga je na zadnjem susretu proklinjao i optužio da je “američki potrčko”. Na to je Biden zastao i odgovorio da će “zadržati mišljenje o tome”.

Biden hvalio vojsku koja je ubrzo kapitulirala talibanima

Nova vojna strategija je navodno trebala uključivati zaštitu velikih gradova, što bi, prema Bidenu to osiguralo dodatnu pomoć Afganistanu i promjenu percepcije. Ghaniju je ponudio pomoć ako javno prikaže da ima plan za stavljanje pod kontrolu situaciju u zemlji. Na čelo te vojne strategije predložije je stavljajne “ratnika” misleći pritom na ministra obrane generala Bismillaha Khana Mohammadija.

Nahvalio je i afganistanske snage, koje je obučavala američka vojska. “Imate najbolju vojsku. Imate 300.00 dobro oružanih vojnika, koji se očito dobro bore, protiv 70.000 do 80.000”, rekao je Biden, a nekoliko dana kasnije “najbolja vojska” je počela popuštati ispred talibanske ofenzive.

Ghani je, pak, rekao kako im prijeti invazija talibana uz punu podršku Pakistana, ali da Bidenova potpora puno znači. Naglasio je i kako se može postići mir, ako brzo reagiraju. Biden je poručio i kako će se nastaviti boriti diplomatski, politički, ekonomski da osiguraju opstanak Ghanijeve vlade, ali i njezin rast. Bijela kuća je nakon tog razgovora objavila priopćenje u kojem su naglasili Bidenovu predanost afganistanskoj vlasti. I Bijela kuća i Ghani su odbili komentirati Reutersov tekst.

Percepcija i tema poziva s Bidenovim dužnosnicima

Ghani je istog dana razgovarao i s Bidenovim dužnosnicima, savjetnikom za nacionalnu sigurnost Jakeom Sullivanom, načelnikom oružanih snaga generalom Markom Milleyjem i zapovjednikom središnjeg zapovjedništva američkih oružanih snaga Frankom McKenzijem.

Reuters je dobio transkript i tog poziva u kojem je također fokus bio na globalnoj percepciji stanja u Afganistanu.

Milley je Ghaniju rekao da je percepcija u SAD-u, Europu i medijima talibanska ofenziva i da se govori o talibanskoj pobjedi. “Zajednički moramo pokušati preokrenuti tu percepciju, okrenuti tu priču”, rekao je Milley, a McKenzie dodao kako im “vrijeme nije prijatelj” i da moraju brzo djelovati.