Profesor prava: 'Banožić će vrlo vjerojatno u zatvor, ali tamo će imati nešto povoljniji status'

Ministar je kazneno prijavljen za blaži oblik izazivanja prometne nesreće u prometu

FOTO: Pixsell

Profesor Kaznenog prava na Pravnom fakultetu u Zagrebu Aleksandar Maršavelski za N1 televiziju iznio je neke teorije o tome kakvu bi kaznu mogao dobiti bivši ministar obrane Mario Banožić. Policija je danas kazneno prijavila Banožića zbog nesreće koju je izazvao u subotu ujutro, kada se sudario s kombijem čiji je vozač poginuo. Banožić je prijavljen za Izazivanje prometne nesreće iz nehaja sa smrtnom posljedicom.

“U ovom trenutku može se reći da je sasvim izvjesno da će bivši ministar Banožić vjerojatno u ovom postupku dobiti neku bezuvjetnu zatvorsku kaznu, s obzirom na smrtnu posljedicu. Takva je praksa. On je kazneno prijavljen za blaži oblik izazivanja prometne nesreće u cestovnom prometu, to je nehajni oblik. Vidjet ćemo kako će to državno odvjetništvo kvalificirati”, kazao je Maršavelski.

“Istina je da u većini ovakvih slučajeva kada nemamo neki teži oblik kršenja kao što je alkoholiziranost, prelazak preko pune crte, preticanje u tunelu i takve okolnosti koje bi upućivale na namjerno kršenje sigurnosti i prometa na cestama i ugrožavanja sigurnosti, da se ide na nehajni oblik. Sad je pitanje kako će državno odvjetništvo cijeniti maglu,” dodao je.

Povoljniji tretman za Banožića

Maršavelski pojašnjava da “državno odvjetništvo nevoljko optužuje za namjerni oblik djela” jer bi to značilo da je vozač i sebe htio namjerno ugroziti. “Mislim da će državno odvjetništvo vjerojatno ostati kod ove kvalifikacije nehajnog izazivanja prometne nesreće.” Profesor ističe kako je važno i kojom je brzinom Banožić vozio, što još nije poznato. Ako je prekršio dozvoljenu brzinu na toj cesti, to će biti otežavajuća okolnost.

Maršavelski je naveo i kolika kazna prijeti Banožiću. “Za nehajni oblik izazivanja prometne nesreće propisana je kazna zatvora od jedne do osam godina, ali bih htio reći da je za Banožića najveća kazna ljudski život na savjesti. On je doživotni dužnik te obitelji.” Osim toga, Banožić bi u zatvoru mogao imati i nešto povoljniji tretman, a Maršavelski je objasnio zašto je to tako.

“Praksa je pokazala da visoki državni dužnosnici jesu imali neki bolji tretman u zatvoru. Za očekivati je da će to biti i u njegovom slučaju, ali to je iz razloga što te osobe ne predstavljaju sigurnosni problem za zatvorski sustav i zbog toga su u povoljnijem statusu. Osim toga, postoji potencijalni sigurnosni problem prema njima, da im drugi zatvorenici mogu nešto učiniti pa se zbog toga opravdava takav tretman. U praksi je to najčešće zatvor otvorenog tipa”, istaknuo je Maršavelski.