Profesorica na Zdravstvenom veleučilištu u Zagrebu uči svoje studente: feminizam i komunizam uništavaju obitelj

Studente, između ostaloga, poučava kako je petljanje države u obitelj dovelo do njene razgradnje. Dekan se ograđuje

10.11.2013., Mlinarska ulica, Zagreb - Zdravstveno veleuciliste, skola za medicinske sestre. 
Photo: Nina Djurdjevic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Danas je lakše zatražiti rastavu braka, nego otkazati mobilnog operatera; feminizam, komunizam i genderizam vodeće su ideologije koje su vanjski čimbenici za uništavanje braka i obitelji; društvo koje ne cijeni brak i obitelj nema budućnost; obitelj je prva stanica društva koja je nastala u Božjem planu; tradicionalni brak i obitelj propadaju zbog “kobne pogreške miješanja države od 1968. nadalje u intimu obitelji i braka pravnim regulativama”.

Sve navedeno sadržaj je koji moraju savladati studenti prve godine Zdravstvenog veleučilišta u Zagrebu na studiju sestrinstva, i to u sklopu kolegija Filozofija i etika u sestrinstvu. Predaje ga profesorica Marija Brdarević koja je svojim studentima, kao materijal za učenje, poslala prezentaciju ‘Problem postmoderne civilizacije – propadanje braka i obitelji’ sa spomenutim spornim sadržajem, doznao je portal srednja.hr.

‘Ne smatram to seksizmom i homofobijom’

U prezentaciji stoji i kako “akteri razaranja braka uz medije lijepim i zavodljivim govorom (tolerancija, prava djeteta i ljudska prava) nameću prava koja i djeci i roditeljima nanose štetu, siju zlo, zbrku i kaos”, a autorica se poziva i na papu Franju te pojam “ideološka kolonizacija” putem kojeg objašnjava da se klasična obitelj raspada u destruktivnom ideološkom koloniziranju. Nadalje, ukratko, piše kako je petljanje države u obitelj dovelo do njene razgradnje “pod izlikom poštivanja individualnih sloboda i napuštanje autoriteta božanskog prava (vjernost, heteroseksualnost, monogamija)”.

Brdarević, koja je doktorirala 2018. na Hrvatskim studijima, za srednja.hr je poručila kako studenti uglavnom sami biraju svoje teme, no da postoji i ponuđeni izbor tema za usmeni i pismeni zadatak studentima. Takve se teme, kaže Brdarević, obrađuju u sklopu seminarske nastave “iz raznih bioetičkih kolegija na studijima ZVU-a”. Novinarki srednja.hr poručila je: “Činjenice koje ste izvukli iz prezentacije nikako ne smatram onakvima kako ste ih Vi nazvali (op.a seksističke i homofobne)”.

Dekan se ograđuje i traži žuran razgovor

Takvoga stava nisu u upravi Zdravstvenog veleučilišta, odakle se dekan Krešimir Rotim jasno ogradio od prezentacije. “Stavovi koji su izneseni u prezentaciji nisu službeni stavovi Zdravstvenog veleučilišta te se od istih ograđujemo kao i da će Uprava obaviti žurni razgovor s prof. Brdarević o predmetnoj prezentaciji”, poručio je dekan ZVU-a.

Kako je sama Brdarević kazala, prezentaciju je izradila prema radu ‘Razarajući čimbenici braka i obitelji’ Ivana Kopreka iz 2015. godine. Gospodin Koprek ujedno je aktualni dekan Fakulteta filozofije i religijskih znanosti. Uz to, sadržaj prezentacije, kako je proučila srednja.hr, podudara se sa sažetkom predavanja koje je Brdarević, zajedno s Ivnom Kocijan, održala na 17. Lošinjskim danima bioetike 2018. godine.

U sažetku njihovog zajedničkog predavanja stoji: “Obitelj i brak postali su danas skoro pa neželjena i nemoguća misija. Kulturni i društveni razvoj ubrzano udaljava ljude jedne od drugih. Sve se čini u društvu da se sam pojam obitelji raspe i razvodni. Unutarnji čimbenici su: sebičnost, loša komunikacija, bračna nevjera, nasilje i ovisnosti. Kobna pogreška bila je miješanje države od 1968. nadalje u intimu obitelji i braka pravnim regulativama, gdje je drastično ubrzana razgradnja građanskih obiteljskih odnosa pod izlikom poštivanja individualnih sloboda”.