Profesorica objasnila kako posrednici iskorištavaju teške uvjete u Africi: 'Posvojitelji nisu bili svjesni eksploatacije'

'Država treba zaštititi posvojitelje i djecu od hajke', naglasila je

FOTO: Screenshot HRT

Međudržavna posvojenja te Hrvati uhićeni u Zambiji, optuženi za trgovinu djecom, bili su tema jutrošnje emisije Hrvatskog radija “U mreži Prvog”. Branka Rešetar s Pravnog fakulteta u Osijeku smatra kako javnost treba znati da djeca u Africi imaju velikih problema s osnovnim pravima na život i razvoj.

“Događaju se genitalna sakaćenja, djeca su prisiljena na rad i postoje silovanja. Položaj žena u Africi je zastrašujući. Žene su zbog stigme, primjerice zbog incesta i izvanbračnog roditeljstva, prisiljene ostavljati svoju djecu. Ono što postoji u Africi vezano za djecu je kršenje svih ljudskih prava”, rekla je. Rešetar je dodala da “posredovatelji iskorištavaju takvu situaciju”.

“Ali na to se nadovežu i drugi koji žele financijski profitirati na državi i nesretnim ljudima. Hajka na posvojitelje, djecu i obitelji je prva stvar o kojoj država treba voditi računa tako da ih zaštiti. Posvojitelji nisu bili svjesni eksploatacije u pozadini posvojenja”, rekla je.

Jako osjetljiv sudski proces

Diana Topčić Rosenberg, stručnjakinja za posvajanje, istaknula je da je sudski proces u Zambiji jako osjetljiv. “Tema ljudskih prava odnosi se na odrasle osobe i zaštitu prava djece u skladu s međunarodnim konvencijama. Političke diskusije dodatno kompliciraju situaciju”, smatra.

U emisiji je gostovala i Marija Barilić iz Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Kazala je da Hrvatska “poduzima sve mjere” kako bi se znalo gdje je četvero kongoanske djece koja su hrvatski državljani.

“Hrvatska ima dobre i kvalitetne standarde. Trenutno se radi na povećanju pravne sigurnosti. Ministarstvo je iniciralo dopune Zakona o međunarodnom privatnom pravu. Te dopune odnose se na reguliranje pitanja priznavanja sudske odluke, da se zatraži dodatna vjerodostojnost dokumenata koji se dostavljaju u Hrvatsku te da se utvrdi jesu li te osobe potencijalni posvojitelji. Ovo sve radimo radi osoba koje planiraju posvajati djecu iz trećih država”, rekla je.