Progovorile prosvjednice koje su nakratko blokirale Hod za život: 'Dižemo glas protiv toksičnog napada na žene'

Smatraju da se Hod za život zalaže za kriminalizaciju pobačaja, što se direktno kosi s važećim zakonima

20.05.2023., Zagreb - U organizaciji udruge U ime obitelji odrzan je Hod za zivot, obitelj i Hrvatsku kojim se zahtjeva zakonska zabrana pobacaja, odnosno zastita zivota od zaceca. Pred povorku su na ulasku na Trg bana Josipa Jelacica stale protuprosvjednice s transparentima podrske pobacaju. Photo: Zoe Sarlija/PIXSELL
FOTO: Zoe Sarlija/PIXSELL

U Zagrebu je danas održan Hod za život s kojeg su organizatori, među ostalim, poručili da “pobačaj nije ljudsko pravo” te da su nerođena djeca „najugroženija manjina u Hrvatskoj“. Povorku je u jednom trenutku, netom prije ulaska na Jelačićev trg, zapriječila skupina žena koja se zalaže za pravo na izbor. Demonstrativno su stale pred povorku i sjele na pod u Ilici.

Poruka na njihovim transparentima bila je: “Žena je ženi hrabra sestra. Nedostupan pobačaj = smrt žena”. Interventna policija ubrzo ih je, jednu po jednu, podigla i ubacila u maricu.

„Tu smo zato što mislimo da je siguran prekid trudnoće osnovno pravo svake žene i svake osobe s maternicom. Želim ukazati na licemjerje Hoda za život, jer su nam neki od sudionika dovikivali da smo jadne i da bi bilo bolje da su nas pobacili“, rekle su Hini prosvjednice iz kolektiva ”Ustani za slobodu” koji svake prve subote u mjesecu organizira i prosvjed protiv skupine koja kleči i moli na glavnome zagrebačkom trgu.

Žene su demonstrativno sjele na pod nasred Ilice Zoe Sarlija/PIXSELL

‘Podižemo glas protiv toksičnog napada na žene’

Nakon prosvjeda o akciji su se priopćenjem oglasile organizatorice: Ženska mreža Hrvatske i Ženska mreža Hrabre sestre, uz podršku inicijative Ustani za slobodu i Drum ‘N’ Bijesa. “Već desetljećima smo svjedokinje neokonzervativnog obezvređivanja ženskih života kroz stigmatizaciju i pokušaje kriminalizacije prekida trudnoće”, stoji u priopćenju.

“Zato danas dižemo glas protiv toksičnog napada na žene i podsjećamo da prema Ustavu Republike Hrvatske, Zakonu o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece i presudi Ustavnog suda iz 2017. godine žene u Hrvatskoj imaju pravo samostalno odlučiti hoće li, s kim, kada i koliko djece roditi”, navode.

‘To je zalaganje za kriminalizaciju pobačaja’

Pravo na izbor o rađanju djece uključuje i pravo na prekid trudnoće na ženin zahtjev, dodaju.

“Republika Hrvatska je potpisnica Konvencije UN-a o uklanjanju svih oblika diskriminacije žena i Europske konvencije o ljudskim pravima i slobodama. Prema njima se ženama jamče jednaka prava na slobodno i odgovorno odlučivanje o broju i razmaku između svoje djece te pravo na dostupnost zdravstvenih usluga koje se odnose na planiranje obitelji. Akcija ‘Hod za život’ te njihovo zalaganje za ‘zakonsku zaštitu života’ je u prijevodu zalaganje za kriminalizaciju pobačaja što se direktno kosi s važećim zakonima”, rekla je Nada Peratović, osnivačica Ženske mreže Hrabre sestre.

Inače, Ženska mreža Hrabre sestre bavi se podržavanjem žena koje su se odlučile na pobačaj. U dvije i pol godine, koliko mreža postoji, pomogle su preko 400 žena, stoji u priopćenju.

‘Svakoj ženi se treba pružiti podrška’

“Na ovim prostorima jedinstvena je naša svakodnevna podrška ženama u njihovoj odluci o prekidu trudnoće kroz našu žensku mrežu ‘Hrabre sestre’ koja se najpreciznije sažima u našoj poruci “Žena je ženi hrabra sestra”. Uvjerene smo da se svakoj ženi, neovisno o njenim društveno-političkim stavovima ili obrazovnom i financijskom statusu, njenim dosadašnjim iskustvima i odlukama, može i treba pružiti podrška”, rekla je Peratović.

“Na temeljima etike feminističke solidarnosti sa svakom ženom razvijamo iskren i moćan sestrinski odnos povjerenja i poštovanja koji ruši zidove svjetonazorskih razlika, razvodnjava nesolidarne podjele i izgrađuje sigurne luke međusobne zaštite i razumijevanja za žensko pitanje – onaj vječno osporavan i nikada do kraja izboren temelj osobne slobode i prava na ovladavanje životnim putevima za polovicu našeg i svakog društva, u svakoj životnoj dobi i u svakoj situaciji”, zaključila je Peratović.