Proizvodnja ruskog cjepiva u Srbiji može početi za 10 mjeseci, tvrdi ministar

Za Sputnjik V koji bi se proizveo u Srbiji zasad je navodno zainteresirano sedam europskih zemalja

A group of men receive a dose of a Covid-19 vaccine in Belgrade Fair turned into a vaccination centre, on February 1, 2021. - Serbia continues a mass Covid-19 vaccination campaign and became the first European country to use Chinese-made Sinopharm vaccine, after receiving one million doses of the Sinopharm vaccine, on January 16, 2021. Beside the Chinese made jab, Serbian citizens can choose to receive either Sputnik V Gam-COVID-Vac or Pfizer-BioNTech Covid-19 vaccine. (Photo by OLIVER BUNIC / AFP)
FOTO: AFP

Proizvodnja ruskog cjepiva Sputnjik V u Srbiji mogla bi početi za najviše deset mjeseci, izjavio je u četvrtak ministar u vladi Srbije, predvodnice u Europi po broju cijepljenih protiv covida-19.

Prva faza, koja bi uključivala transport supstance, punjenje, pakiranje i distriburanje može početi za dva do tri mjeseca, a proizvodnja za devet do deset mjeseci, rekao je ministar zadužen za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović nakon sastanka izaslanstava dviju država u Beogradu.

Planiraju i izvoz u regiju u Europu

Dodao je da je za Sputnjik V koji bi se proizveo u Srbiji zasad zainteresirano sedam europskih zemalja, a moglo bi se izvoziti u regiju, Europu i na druge kontinente.

Srbija raspolaže određenim tehnološkim i kadrovskim kapacitetima u Institutu za virusologiju i imunologiju Torlak i spremna je izgraditi nove kapacitete i kupiti svu nužnu opremu koja će udovoljiti najvišim tehničkim i tehnološkim standardima, istaknuo je Popović.

U ruskom izaslanstvu bili su predstavnici ministarstva za industriju, nacionalne agencije za lijekove te Fonda izravnih investicija (RDIF), zaduženog za organiziranje proizvodnje i distribuciju cjepiva u Rusiji i svijetu.

Moskva spreman osigurati pomoć

Ruski veleposlanik u Beogradu Aleksandar Bocan Harčenko rekao je da će proizvodnja Sputnjika V omogućiti da Srbija opskrbljuje cjepivom regiju i šire tržište i da je Moskva spremna osigurati tehnologiju i pomoć.

Rusija u proizvodnji cjepiva protiv koronavirusa ne razmišlja o globalnom nadmetanju, jer je borba protiv pandemije zajednički cilj koji u toj borbi sve treba ujedinjiti, istaknuo je.

Prema dogovoru RDIF-a i srbijanske početkom siječnja, Srbiji će biti isporučeno dva milijuna doza cjepiva Sputnjik V.

Predvodnica u Europi

Srbija svoje građane cijepi kineskim i ruskim cjepivom te američkim Pfizerom, a do kraja veljače bi trebala dobiti i cjepivo AstraZenece.

Ta je zemlja predvodnica u Europi po broju cijepljenih, iako nije članica EU-a i dosad nije dobila puno pomoći iz Bruxellesa u nastojanju da procijepi stanovništvo.

Srbija je do srijede cijepila 550 tisuća ljudi, od kojih 50 tisuća s dvije doze, a predsjednik Aleksandar Vučić je istaknuo da se do kraja veljače planira docijepiti više od milijun ljudi, što je 15 posto stanovništva. Za usporedbu, EU je dosad procijepila samo tri posto svog.