Nekad je nužno odabrati stranu

Promjene u pravosuđu: Most želi da se mijenjaju svi sadašnji ustavni suci

Izvori Telegrama kažu da će Most tražiti da vlast i oporba nominiraju po pet sudaca

23.01.2013., Zagreb - Sjednica Ustavnog suda Republike Hrvatske. Snjezana Bagic, predsjednica suda Jasna Omejec i Ivan Matija. 
Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Predsjednica Ustavnog suda Jasna Omejec prošlog je tjedna napala bivšeg ministra pravosuđa, saborskog zastupnika Orsata Miljenića, zbog njegove kritike odluke Ustavnog suda o puštanju Bandića iz pritvora nakon njegova nezakonita utjecaja na svjedoke.

Istodobno, šef DORH-a Dinko Cvitan neuobičajeno je oštro odgovorio na njezine prozivke Državnog odvjetništva oko procesuiranja stranaka zbog kršenja ženske kvote na izbornim listama.

“Jasna Omejec smatra da nema načina da ostane u Ustavnom sudu”, govori jedan od izvora Telegrama iz hrvatskog pravosuđa. “Svi interesni odnosi u sudu, koji su dosad postajali i koje je gospođa Omejec kontrolirala, sada se nalaze pred raspadom zbog jednostavne činjenice da Sabor uskoro treba birati deset novih sudaca Ustavnog suda.”

Rekonstrukcija sustava

Prema našim informacijama, čini se da Most ozbiljno razmišlja o konsenzusu sa SDP-om i HDZ-om oko izbora sudaca te da su vrlo čvrsti u stavu da je potrebna dubinska rekonstrukcija sudačkog sastava.

“To znači da Most ne želi da ijedan od deset sudaca, kojima istječu mandati, ostane na sudu, nego da se izaberu novi ljudi”, najavljuje naš sugovornik dobro upućen u problematiku oko Ustavnog suda.

“To vrijedi i za gospođu Omejec koja mora otići zbog dramatično narušenog ugleda institucije i unutarnjih sukoba na samom sudu”, kaže naš izvor.

Brojne afere

Predsjednica suda, smatraju u političkim krugovima, nije ništa učinila da se cijeli niz afera, povezanih sa sucima, razjasni.

Najbolji primjer za to je afera sutkinje Slavice Banić za koju, prema tvrdnjama istražnih institucija, postoje ozbiljne sumnje da je bila u mogućem dosluhu sa Zdravkom Mamićem i njegovim ljudima oko rušenja Zakona o sportu.

Isto je bilo s aferom Snježane Bagić i činjenicom da je prepisala stručni članak od tajnika suda. Zbog toga, prema inicijalnom planu Mosta, pet budućih sudaca predložila bi vladajuća koalicija, a pet saborska oporba.

Rok je do lipnja ove godine. Istodobno, u Mostu, kako čujemo, ne razmišljaju o izmjeni načina izbora ustavnih sudaca.

Nedavno je ugledni ustavni stručnjak Branko Smerdel predložio da se suci biraju natpolovičnom većinom.