Propao austrijski nekretninski div čiji je šef osuđen jer je Sanaderu nudio mito. 'Samo Crkva i britanska kraljica imaju više zemlje od mene'

Bivšem hrvatskom premijeru nudio je novac za intervenciju kod Berlusconija

FOTO: Pixsell, AFP

Austrijski nekretninski div Signa Holding objavio je stečaj kako bi osigurao likvidnost u reorganizaciji poslovanja u razdoblju krize u sektoru koju su raspirile podignute kamatne stope i visoki troškovi gradnje. Holding će sutra predati zahtjev bečkom Trgovačkom sudu kako bi pokrenuo postupak reorganizacije, a planira sam upravljati stečajem, priopćeno je iz grupe.

“Unatoč značajnim naporima u proteklim tjednima nije bilo moguće osigurati potrebnu likvidnost za restrukturiranje koje ne bi uključivalo sud”, stoji u priopćenju. Grupa je bilježila snažan rast u razdoblju niskih kamatnih stopa, ali zaoštravanje monetarne politike u eurozoni i visoki troškovi gradnje zadali su težak udarac cijelom nekretninskom sektoru.

Od srpnja 2022. Europska središnja banka podigla je kamatne stope za 4,5 postotnih bodova. Signa je vlasnik Chryslerovog nebodera u New Yorku i suvlasnik Selfridgesove robne kuće u Velikoj Britaniji.

Problemi u naplati kredita

Njezin portfelj obuhvaća i brojne komercijalne nekretnine u Njemačkoj i Austriji i grupu robnih kuća Galeria Karstadt Kaufhof, koja je već prošla dva stečajna postupka. Početkom mjeseca njemačka građevinska tvrtka Lupp obustavila je gradnju nebodera u Hamburgu budući da je Signa kasnila s plaćanjima.

U proteklim tjednima insolventnost su već objavili Signin sportski maloprodajni odjel i njemačka kompanija za upravljanje imovinom. Problemi u Signi zabrinuli su i bankovne supervizore u ECB-u zbog mogućih problema u naplati kredita.

Početkom mjeseca izvori su za Reuters izjavili da su banke nakon razgovora sa supervizorima ECB-a odlučile smanjiti izloženost austrijskoj tvrtki. Sredinom godine Signa Group je bankama u Austriji dugovao oko 2,2 milijarde eura, prema tvrdnjama upućenih izvora, a dvije trećine iznosa čine krediti Raiffeisen Bank Internationala (RBI) i UniCreditovog Bank Austria.

Podizanje troškova financiranja

“Uzorak bankovnih kredita nekretninskim kompanijama implicira da bi podizanje troškova financiranja moglo udvostručiti udio kredita za gubitaške kompanije na čak 26 posto, izračunao je ECB u izvješću objavljenom prošli tjedan. Cijene komercijalnih nekretnina u Europi padaju zbog slabog gospodarstva i visokih kamatnih stopa i predstavljaju izazov za profitabilnost i poslovni model sektora, istaknuo je ECB, dodavši da bi problemi mogli dovesti pod znak pitanja povrat kredita i izložiti banke riziku.

“Portfelji komercijalnih nekretnina u imovini banaka relativno su ograničeni, što znači da vjerojatno neće sami po sebi dovesti do sistemske krize, ali u slučaju stresa na širem tržištu mogli bi odigrati ulogu značajnog ‘pojačala'”, upozoravaju. U proteklim godinama Signine kompanije financirali su i u njih ulagali deseci banaka, osiguravatelja i mirovinskih fondova, navodi Reuters, pozivajući se na prospekt za prodaju obveznica i Signinu prezentaciju.

Inače, osnivač Signe Rene Benko je zajedno sa svojim poreznim savjetnikom Michaelom Passerom 2012. godine osuđen na 12 mjeseci uvjetne kazne zatvora. Razlog? Pokušaj podmićivanja bivšeg hrvatskog premijera Ive Sanadera.

Sanader kao posrednik u Italiji

Naime, Benko je osuđen zato što je preko Passera obećao Sanaderu novac za “nezakonitu intervenciju” kod nekadašnjeg talijanskog premijera Silvija Berlusconija. Benko i Passer Sanaderu su obećali 150 tisuća eura za lobiranje kod Berlusconija.

Passer se nadao da će Sanader preko Berlusconija na sastanku moći dobiti informacije o stručnjacima poput poreznih savjetnika kako bi pomogao Signa grupi u kaznenom postupku koji se vodio već dvije godine, prenio je ORF . Sutkinja je kao olakotnu okolnost uzela da dvojica optuženika prije toga nisu bili kažnjavani, pisao je tada Wiener Zeitung.

Jutarnji je pisao da je ugovor potpisan u studenom 2009., kada Sanader više nije bio premijer nego je osnovao tvrtku za konzalting, a Sanader se pismeno očitovao na sudu oko ovog slučaja ustvrdivši kako je angažiran samo da “iznese svoje osobno znanje o talijanskim institucijama”. Budući da nije dobio honorar, nije ništa ni poduzeo po tom pitanju.

Investitori prestali dijeliti novce

U usponu do jednog od najvećih europskih trgovaca nekretninama, Benko je stekao povjerenje europske elite. Među njima su austrijski građevinski tajkun Hans Peter Haselsteiner, njemački transportni magnat Klaus-Michael Kuehne i francuska obitelj Peugeot. Znao se nerijetko hvaliti da samo britanska kraljevska obitelj i Katolička crkva posjeduju više ekskluzivnih nekretnina od njegove firme.

Unatoč doprinosu s gotovo 1 milijardom eura svježeg kapitala, Benkovi nekoć vjerni investitori nisu više htjeli davati novce. Benko se tako povukao, a tvrtka je angažirala stručnjake za restrukturiranje Arndta Geiwitza i Ralfa Schmitza da predvode preokret.

Međutim, bilo je prekasno, piše Bloomberg. “Ulaganja nisu polučila očekivani uspjeh”, navodi se.