Prošle su 3 godine otkako je Telegram razotkrio Kuščevića i kako ide sud? ‘Baš zakazujemo glavnu raspravu’

Bivši ministar optužen za malverzacije teške preko 4 milijuna kuna još čeka početak suđenja

Prije točno tri godine, krajem lipnja 2019., Telegram je objavio seriju nekretninskih afera ondašnjeg ministra u Vladi RH Lovre Kušćevića. Naš Andrej Dimitrijević otkrio je tada kako je nekadašnji načelnik Kuščević zahvaljujući izmjenama prostornih planova koje je sam inicirao iz svoje štale uspio izgraditi vilu i tako dalje.

Unatoč činjenici da je sve bilo dokumentirano prije pune tri godine Kušćeviću i ostalima, koje je USKOK obuhvatio optužnicom, još uvijek nije počelo suđenje. Na Županijskom sudu u Splitu, kako doznajemo, u tijeku je zakazivanje glavne rasprave.

USKOK je slučaj istraživao gotovo dvije godine, a zatim je još nekoliko mjeseci prošlo prije nego što je optužnica potvrđena lani u studenom. Slučaj ‘Kušćević i drugi’ dodijeljen je, potvrđeno je Telegramu na splitskom sudu, jednom od novih sudaca – Mili Rebiću, koji je tak početkom ove godine s Općinskog suda u Splitu imenovan na viši, Županijski sud u Splitu.

Detalji USKOK-ove optužnice

Inače, prema potvrđenoj optužnici Kuščević i njegova supruga su u desetak godina raznim malverzacijama s kojima ih se povezuje nezakonito zgrnuli nešto više od četiri milijuna kuna.

Kuščević je optužen da je još u prosincu 2015., dakle dok je bio načelnik Općine Nerežišća, tražio od predsjednika općinskog vijeća Jakše Goića, te pročelnika Jedinstvenog upravnog odjela Svemira Obilinovića, koji su također optuženi, da mu omoguće povećanje vrijednosti nekretnine. To je trebalo biti napravljeno kroz prenamjenu gospodarskih građevina. Tako je upravo njegova štala, o kojoj je pisao Telegram, postala stambena zgrada.

Napravili su to ispravkom prostornog plana što je, prema optužnici, suprotno Zakonu o prostornom uređenju, jer naprosto nikakve greške nije bilo. No, kako je Kuščević osobno to prezentirao članovima općinskog vijeća, oni su bili uvjereni da se doista radi o ispravku. Zato su bez propitivanja podržali prijedlog ispravka prostornog plana. Time je Kuščeviću, navodi USKOK, omogućeno da svoju štalu prenamjeni u kuću, te da si nezakonito poveća vrijednost nekretnine za najmanje 114.800 kuna.

Muljao je i sa suprugom

USKOK u optužnici tvrdi i da je Kuščević još u prosincu 2008. dogovorio sa svojom suprugom kako će zaraditi na prenamjeni zemljišta. Budući da je znao kako će se mijenjati prostorni plan i koje će zemljište nakon prenamjene postati građevinsko kontaktirao je vlasnike nekih parcela, te ih otkupio od njih ne otkrivajući im da će zemlja uskoro postati puno vrjednija.

Ugovore je formalno sklopila njegova supruga Zorana koja je također završila pod optužbom. Zemljišta je u prvom trenutku platila 15,76 kuna po metru kvadratnom, a ukupno su ugovori bili teški 70 tisuća kuna. Međutim, u listopadu 2009. općina koju vodi njezin muž prenamjenjuje zemljišta, odnosno širi građevinsko područje u prostornom planu. Čestice gospođe Kuščević tako postaju građevinske, te ona tijekom 2013. podnosi zahtjev za njihovom prenamjenom. U svibnju 2017. dobiva rješenje o uvjetima građenja, parcelira zemljišta i prodaje ih firmi iz Zagreba. Sada cijena iznosi 762,70 kuna po metru kvadratnom.

Kuščevići su prodali nešto manje od dvije tisuće kvadrata, te zaradili oko 2,3 milijuna kuna. USKOK u optužnici kaže da se radi o nezakonitoj zaradi.

Pogodovao svom šogoru

Kuščević će odgovarati i za sumnjivo omogućavanje kupnje stana iz Programa društveno poticane stanogradnje svom šogoru Ivici Žuviću, koji je također sada optužen. Naime, riječ je o kupnji nekretnine po uvjetima povoljnijima od tržišnih u pogledu kamata.

Iako je, tvrdi USKOK, Kuščević znao da njegov šogor na takav stan nema pravo, budući da je već bio vlasnik jednog stana, u siječnju 2010. sredio je da mu Povjerenstvo koje je provodilo natječajni postupak, zahtjev prihvati. Naime, Kuščević je osobno bio voditelj povjerenstva te je, kako stoji u optužnici, ostalim članovima rekao da njegov šogor udovoljava svim uvjetima. Omogućio mu je zato, navodi dalje USKOK, da stan dobije povoljnije i to za gotovo 74 tisuće kuna, koliko je bila niža kamata za poticanu stanogradnju.

Sporna vikendica u Grškoj

Treća točka optužnice odnosi se na muljažu sa zemljištem u uvali Grška na Braču. Tamo je splitski poduzetnik Ante Marinović kupio poljoprivredno zemljište od 105.242 metara kvadratnih, a Kuščević mu je navodno obećao da će novim izmjenama prostornog plana tamo biti omogućena izgradnja građevina u svrhu obavljanja obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva i pružanja ugostiteljskih i turističkih usluga u seljačkom domaćinstvu. To ranijim izmjenama nije bilo moguće.

Zauzvrat je, stoji u optužnici, Marinović obećao Kuščeviću da će mu pokloniti jednu ruševnu nastambu koju je moguće rekonstruirati, te je Kuščević doista naknadno tamo napravio vikendicu. Ona je, doduše, bila upisana na njegovog šogora koji ju je, prema kupoprodajnom ugovoru, platio 5.180 eura.

USKOK tvrdi kako na kraju ništa nije plaćeno, a zemljište je dobilo prenamjenu Kuščevićevom odlukom koju je Općinsko vijeće usvojilo. Tim si je manevrom, prema optužnici, Kuščević pribavio korist od 310 tisuća kuna koliko je doista vrijedila sporna nekretnina.

Oštetio je i državni proračun

Sporno je i izvlačenje poslovnog prostora iz vlastite obiteljske tvrtke Kuščević d.o.o. o čemu je Telegram prvi pisao. Naime, time je, nakon što je firma propala, nanio štetu državi. USKOK je rekonstruirao da je u trenutku kad mu je firma krenula prema stečaju, Kuščević vrijedne poslovne prostore u Supetru prodao svom tastu i to, kako stoji u optužnici, ispod cijene. Učinio je to iako je, navi USKOK, znao da je to jedina vrijedna imovina firme. Istovremeno firma je imala dugove prema vjerovnicima među kojima je bila i država, a račun joj je bio u blokadi. Prodajom ovih poslovnih prostora Kuščević je, zaključio je USKOK, umanjio buduću stečajnu masu firme.

U optužnici stoji da se radilo o prostoru vrijednom nešto manje od 2,3 milijuna kuna, dok ga je Kuščević svom tastu prodao za oko 1,1 milijun kuna. Nakon što mu je firma brisana iz sudskog registra Kuščević je poslovne prostore u Supetru preprodao, i to za 301.000 eura. “Na ovaj način pribavio si se protupravnu imovinsku korist od 1.290.773,86 kuna”, piše u optužnici. Za taj isti iznos, dodaje se, smanjio je stečajnu masu i oštetio vjerovnike firme Kuščević d.o.o. Među njima je i država kojoj je ostao dužan najmanje 420.093,14 kuna.

Tražio od svjedoka da laže USKOK-u

Istražitelji su otkrili i da je nakon pokretanja istrage Kuščević pokušao utjecati na jednog svjedoka. Njega je 10. studenog 2020. lani presreo u Nerežišćima i tražio ga da laže pred istražiteljima.

Naime, očekivalo se da će tog čovjeka istražitelji ispitivati o poslovnom odnosu njegove i Kuščevićeve firme, odnosno dugova koje je Kuščević imao prema njemu. Zato je bivši ministar tražio svjedoka da izjavi kako mu je njegov tast dao 100 tisuća kuna gotovine na ruke, te na taj način podmirio dug za zakup poslovnog prostora u Supetru.

Osim toga, tražio je da svjedoči kako Kuščevićeva supruga nije imala nikakve veze s poslovanjem obiteljske firme, te da izjavi kako je sve odluke donosio njegov pokojni tast. Svjedoku će obećao da će se za lažno svjedočenje ‘odužiti njemu i njegovoj obitelji’, te im podmiriti onih 100 tisuća kuna duga. No, svjedok na to nije pristao već je sve prijavio, pa je Kuščević zaradio i ovu optužbu.