Prosvjedovali pravosudni djelatnici: 'Kad si godinama na koljenima, misliš da si mali i nemoćan. Sad smo dokazali da su oni mali'

Nakon četiri tjedna štrajka pravosudni djelatnici danas su se okupili na Markovom trgu

30.06.2023.,Zagreb - U 11 sati u Zagrebu zapoceo je mirni prosvjed Sindikata drzavnih i lokalnih sluzbenika i namjestenika. Ni nakon cetiri tjedna njihov strajk nije urodio plodom pa su se odlucili na sljedeci korak. Photo: Slaven Branislav Babic/PIXSELL
FOTO: Slaven Branislav Babic/PIXSELL

Nakon četiri tjedna štrajka, bez dogovora s ministrom pravosuđa Ivanom Malenicom, pravosudni djelatnici danas su izašli u prosvjed koji je organizirao Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika Republike Hrvatske. Neki su na prosvjed stigli i organizirano u autobusima. Okupljanje je počelo nešto prije 10 sati na Trgu bana Jelačića, a u 10.30 počela je procesija prema Markovom trgu. Sam prosvjed pred Banskim dvorima počeo je u 11 sati, a završio je nešto više od sat i pol kasnije.

Zapisničari i drugi djelatnici koji rade u pravosudnim tijelima poput sudova i državnih odvjetništava traže, između ostalog, povišicu od 400 eura. “Naši zahtjevi su jednostavni: tražimo povećanje plaće i reguliranje kolektivnog pregovaranja. Vlada RH htjela je svim silama zaustaviti taj štrajk, pa je tužila SDLSN RH. Županijski sud u Zagrebu presudio je da je štrajk zakonit, a takvu je presudu potvrdio i najviši sud u Republici Hrvatskoj – Vrhovni sud RH.”

‘Imam 5300 kuna nakon 41 godinu staža’

“Vrhovni sud presudio je da je zakonit i naš zahtjev, istican još u postupku mirenja s Vladom RH, za reguliranjem kolektivnog pregovaranja. No, poslodavac – Vlada RH i četvrti tjedan štrajka nema sluha za ljude bez kojih sustav ne može funkcionirati! I to se sada itekako vidi!”, piše se u pozivu na prosvjed. Neki su na Trg bana Jelačića došli s transparentima na kojima piše “Nema predaje”, “Plaće, ne plače” i “Ne diže se svima jednako”.

Prosvjednici na putu do Markovog trga Slaven Branislav Babic/PIXSELL

“Ja sam pred mirovinom, ali borim se za one koji ostaju iza mene. Ja sam upisničarka, imam 5300 kuna nakon 41 godinu staža”, rekla je jedna prosvjednica koja je došla iz Varaždina. “Imamo premale plaće, one su od 505 eura do 700. Obveze su velike, a ponude nemamo nikakve. Odgovornost na nama je velika, radimo velike i opsežne poslove, nemamo nikakve dodatke na uvjete rada. Idemo do kraja, na sve smo spremne”, rekla je.

Jedna prosvjednica u razgovoru za N1 televoziju navela je da ima nešto više od 10 godina radnog staža, a plaća joj je 4200 kuna. Dodala je da je s tim teško živjeti te da mnogi od njih moraju raditi dodatne poslove. “Ja radim još dodatna dva posla”, rekla je. Prosvjednici su pristigli iz Šibenika, Dubrovnika, Varaždina…

Prosvjed pravosudnih djelatnika Slaven Branislav Babic/PIXSELL

‘Cjelovita i sveobuhvatna bahatost’

Govori su počeli nešto iza 11 sati. ” U četiri tjedna pokazala se cjelovita i sveobuhvatna bahatost onih koji bi trebali biti moralna vertikala izvršne vlasti. Sram ih bilo!”, započela je prva govornica. “Nisam se nadala da ću se nakon 19 godina rada naći na Markovom trgu, na prosvjedu sa vas nekoliko tisuća.

Plaća je nakon 19 godina došla do 5500 kuna i ja sad u 2023. godini mogu uspješno izjaviti da sam ja sada uzdržavana osoba”, rekla je druga. Pozivam ministra i premijera da jedan mjesec uđu u naše cipele i da od ovog povećanja od 100 eura idu na more, plate cipele i sladoled djetetu”, poručila je Dijana Gvozdić iz Općinskog suda u Karlovcu, piše N1.

“Zašto mi šutimo i trpimo? Zato jer smo mi već godinama na koljenima. A kad si na koljenima, misliš da si mali i nemoćan, a da su oni veliki. Mi smo se sada ustali i vidjeli da su oni mali a da smo mi veliki. Dokazali smo da nas više nitko neće i ne može gaziti”, rekla je Marija, još jedna od službenica. “Podnesite ostavku i povucite se časno dok je još vrijeme. Spremni smo na to da se borimo do kraja. Predano, odgovorno i časno radimo ovaj posao i zbog toga se nećemo ispričavati. Tražimo plaću dostojnu čovjeka”, rekla je jedna govornica, dok su okupljeni skandirali “Ostavka!”.

Privatna arhiva

‘Oni sanjaju spise kad spavaju’

Među govornicima je i jedan od službenika. “Nama je ovo jedini način da iznesemo svoje probleme. Kolegice po noći sanjaju spise, ne mogu pobjeći od svog posla. Zato pozivam ministra i premijera, saslušajte ove ljude. Dostojanstveni smo, želimo samo razgovarati o svojim materijalnim pravima”, rekao je. Na prosvjedu su govorili i o nedostatku osnovnih uvjeta za rad: čučavci umjesto WC-a, vlažne prostorije. “A zamislite kako bi bilo da nije bilo modernizacije pravosudne infrastrukture vrijedne 61 milijun eura”, rekla je jedna govornica.

“Napada se predsjednik Vrhovnog suda samo zato jer je rekao istinu, jer je dao pravu dijagnozu i pravu terapiju za ozdravljenje pravosuđa. Njegova je svijest na n-tu potenciju, a savjest čista. Bilo bi bolje da je takvih ljudi više. A gospodo u Vladi, ovu terapiju možete sprovesti ili će pravosuđe životariti i na kraju umrijeti”, rekao je govornik Anton Storić iz šibenskog suda.

Osude prema Dubravku Jagiću

“Oko 130 tisuća državnih i javnih službenika dovedeno je u diskriminatorni položaj. Najvećim krivcem smatram Dubravka Jagića, (iz Sindikata policije, op. a) on je to učinio da zadrži stečene privilegije. On već 20 godina ne radi u državnoj službi, a uredno prima plaću. Ja znam što je on ugovorio i što potpisao kad je dogovarao povišice. Oštetio nas je sve”, rekao je jedan od govornika.

Posljednja govornica bila je Iva Šušković, glavna organizatorica prosvjeda. “Prije četiri tjedna nisam imala pojma kakav će biti odaziv u štrajku. Rekoše nam – ‘niste reprezentativni’. Rekoše nam-‘Zabranit ćemo vam štrajk, proglasit ćemo ga nezakonitim. Nemoj, Iva’. Kaže naš ministar: ‘Tko se zadnji smije, najslađe se smije. A ja rekoh njemu: ‘Tko se zadnji smije, nije skužio foru. Vi ćete se zadnji smijati, to vam obećajem, jer ovu energiju mase ne može nitko slomiti”, rekla je, nakon čega su okupljeni počeli skandirati “Iva” i “Ostavka”.

“Vi ste onaj pokretač ovog sindikata, oni koji pišu povijest u pravosuđu i reformu sindikalizma. Ona se trebala dogoditi odavno, ali neka se događa sada, neka se lome koplja na nama, možemo to izdržati”, rekla je dalje. “Mi pristajemo na ono što nama pripada”, kazala je. Njenim govorom završen je prosvjed.