Prosvjede protiv mjera u Sloveniji razbijaju gumenim mecima i vodenim topovima. Kako je došlo do toga?

Donosimo pregled jučerašnjeg, ali i prijašnjih prosvjeda u Sloveniji

FOTO: Screenshot Ruptly TV

Dok je Janez Janša jučer u Brdu na Kranju dočekivao čelnike Europske unije i Zapadnog Balkana uoči današnjeg summita, 30-ak kilometara dalje, u Ljubljani, tisuće Slovenaca četvrti su tjedan zaredom prosvjedovale protiv Janšine vlade i epidemioloških mjera. Iako je odaziv na jučerašnji prosvjed bio manji nego na prethodne, i ovoga puta je došlo do sukoba s policijom.

Policija je okupljene rastjeravala vodenim topovima, suzavcem i gumenim mecima nakon što je grupa prosvjednika napustila Trg republike i počela se kretati Ljubljanom. Oglušili su se na zabranu kretanja nekim dijelovima grada, uvedenu zbog okupljanja europskih lidera, odnosno zbog najava da bi se prosvjednici mogli pokušati približiti šefovima država i vlada kako bi povećali medijsku vidljivost.

Prosvjede u Sloveniji, od kojih nijedan nije bio prijavljen, izazvalo je uvođenje tzv. PCT režima (preboljenje, cijepljenje, test), prema kojem je covid potvrda potvrdna za gotovo sve svakodnevne aktivnosti. Donosimo pregled događaja u susjednoj nam državi.

Jučerašnji prosvjed

Prosvjednici, njih oko 3000 prema procjenama policije, jučer su se u poslijepodnevnim satima okupili na Trgu republike u Ljubljani. Nekoliko sati kasnije su, na poziv slovenskog repera Zlatana Čordića – Zlatka, krenuli s Trga uzvikujući “lopovi, lopovi”. Policija ih je tada pozvala da se raziđu. Prema slovenskim medijima, prosvjednici su u jednom trenutku zaustavili automobil strane delegacije, nakon čega je policija reagirala. Uhitili su Čordića dok su ih prosvjednici gađali jajima.

 

Ubrzo nakon toga policija je prvi put upotrijebila vodeni top i suzavac pokušavajući rastjerati ljude s ulice. Nezadovoljni prosvjednici su se uputili prema predsjedničkoj palači, a policija je blokirala pristup dok je iznad slovenske prijestolnice kružio policijski helikopter. Policajci su u više navrata rastjeravali ljude suzavcem, vodenim topovima i gumenim mecima, a pridružili su im se i kolege na konjima. Prosvjednici su ih gađali bakljama i kamenjem, javlja N1 Slovenija. Ljubljanske ulice bile su pune gustog dima od bačenog suzavca.

Danas je slovenska policija izvijestila kako je privedeno 25 osoba zbog kršenja javnog reda i mira. Troje su zadržali, uključujući i Čordića, privedenog zbog ignoriranja poziva na napuštanje trga. Dvije osobe su potražile liječničku pomoć zbog udisanja suzavca, a šest policajaca je lakše ozlijeđeno.

Kako javljaju mediji, među privedenima je gradski vijećnik u Kranju i čelnik stranke Resni.ca (Istina) Zoran Stevanović. On je protiv mjera i vlade govorio i na prijašnjim okupljanjima, pa policija smatra da je jedan od organizatora prosvjeda, iako on to negira tvrdeći da je prosvjede organizirao narod.

Napadi na novinare

Tijekom jučerašnjeg prosvjeda ponovno je došlo do napada na novinare koji su izvještavali s terena, a sinoć su prosvjednici pokušali upasti u redakciju N1 Slovenije, na čijoj je redakciji jedan od prosvjednika razbio prozor. U redakciju je ubačen i policijski suzavac pa je televizija morala prekinuti prijenos uživo, javila je urednica N1 Katja Šeruga.

 

Iz N1 Slovenije su izvijestili kako su prosvjednici pokušali provaliti vrata redakcije, ali su novinari su ih uspjeli spriječiti u posljednjem trenutku. To je naljutilo napadače koji su razbili su staklo i na vratima. Napadi na novinare događali su se i tijekom ranijih prosvjeda, a početkom rujna skupina antivaksera upala je u studio slovenske javne televizije zahtijevajući prijenos uživo kako bi se obratili sugrađanima.

Uoči prosvjeda slovenski predsjednik Borut Pahor primio je Zorana Stevanovića, koji je zatražio da Pahor pozove Janšu na ostavku. Predsjednik mu je odgovorio kako se neće miješati u rad vlade i Stevanoviću poručio da se prosvjedi trebaju održavati unutar zakonskih okvira. Maske na sastanku nisu nosili ni Pahor ni Stevanović, koji je izjavio da “nema tih para za koje bi stavio masku”. Iz ureda predsjednika su rekli kako je Stevanović nedavno prebolio koronavirus, čime je ispunio uvjet za sudjelovanje na sastanku.

Prijašnji prosvjedi

Na prošlotjednom skupu također se okupilo više tisuća nezadovoljnih građana. Tog jutra je u Sloveniji od moždanog udara preminula 20-godišnjakinja dva tjedna nakon što se cijepila i prosvjed je počeo minutom šutnje za tu djevojku. Među okupljenima je bio i otac preminule koji se obratio prosvjednicima, javili su slovenski mediji. “Moja Katja se cijepila da bi dobila slobodu. Govori se samo o postotcima oboljelih, ali ona nije bila postotak, bila je moje dijete”, rekao je i nakon toga napustio skup, dok su provjednici uzvikivali “ubojice”, misleći na Vladu Janeza Janše

Prosvjednici su nakon tri sata krenuli prema uredu predsjednika Pahora tražeći da on izađe pred narod. Neko vrijeme su blokirali ljubljansku obilaznicu, ali ih je rastjerala policija, uključujući i konjicu. Došlo je i do napada na novinara javne televizije kada su okupljeni krenuli prema zgradi RTV Slovenije. Taj skup, kao i onaj tjedan ranije, ipak su bili mirniji od prvog prosvjeda 15. rujna nakon uvođenja covid potvrda, kada je došlo do nasilnih incidenata.

Prema procjenama policije tada se okupilo oko 8000 ljudi. Prosvjednik je bacio bocu na jednog od policajaca koji su čuvali skup, ali ga je promašio. Okupljeni su se zatim približili i ulazu u zgradu parlamenta te bacali su baklje na policiju koja je izašla u velikom broju i prepriječila im put. Interventni policajci su prosvjednike rastjerivali suzavcem, a upotrijebili su i vodeni top, nakon što su ih prosvjednici počeli gađati pirotehničkim sredstvima i drugim predmetima.

Razlog za prosvjede

Vladajući su prosvjede osudili, a isto je učinila i oporba. Međutim, Janšini politički protivnici prosvjede vide kao rezultat nepovjerenja ljudi u vladine postupke i smatraju da je jedino rješenje odlazak Janše i njegove administracije.

Prosvjedne skupove koji u Sloveniji traju četiri tjedna za redom izazvala je vladina odluka da covid potvrde, tzv. režim PCT, uvedu kao uvjet za sve – od odlaska na posao do ulaska u trgovački centar, zdravstvenu ustanovu, vožnju javnim prijevozom (od čega su izuzeti učenici osnovnih i srednjih škola), za različite uslužne djelatnosti, razne javne ustanove i korisnike usluga.

Neko vrijeme bile su obavezne i covid-potvrde za točenje goriva na benzinskim postajama, ali su vladajući tu mjeru ukinuli nakon velikog protivljenja javnosti. Na taj potez vlada se odlučila zbog sve gore epidemiološke situacije, poručivši kako alternative nije bilo, i da time žele izbjeći novi lockdown. Najavili su i moguća dodatna pooštravanja mjera, ako ne dođe do poboljšanja epidemiološke situacije, ali zasad nisu posegnuli za tom mjerom.