Prosvjedi u Beogradu i dalje traju, ovoga puta se demonstriralo pred Palačom pravde

Okupljeni su blokirali i autocestu Zagreb-Beograd-Niš na nekoliko sati

08, July, 2023, Belgrade  The tenth "Serbia against violence" protest began with a gathering of citizens in front of the Serbian Parliament, and the demonstrators then walked along Takovska and Cvijiceva streets to the Police Department on Despot Stefana Boulevard. Aleksandar Jovanovic Cuta. Photo: M.K./ATAImages

08, jul, 2023, Beograd - Deseti protest "Srbija protiv nasilja" poceo je okupljanjem gradjana ispred Skupstine Srbije, a demonstranti su potom prosetali Takovskom i Cvijicevom ulicom, do Policijske uprave u Bulevaru Despota Stefana. Photo: M.K./ATAImages Photo: M.M./ATAimages/PIXSELL
FOTO: M.M./ATAimages/PIXSELL

Prosvjed “Srbija protiv nasilja”, 11. u nizu nakon dvije masovne pucnjave početkom svibnja, okončan je u subotu navečer u Beogradu blokadom autoceste Zagreb-Beograd-Niš u oba smjera. Prosvjednici su prošetali do Palače pravde gdje su zatražili učinkovitiji pravosudni sustav i rješavanje brojnih afera.

Također su zatražili da se pravosuđe pozabavi slučajem direktora Sigurnosne informativne agencije (BIA) Aleksandra Vulina, čija smjena je jedan od zahtjeva prosvjeda, a ameeričko ministarstvo financija ga je u međuvremenu sankcioniralo, uz optužbe za poticanje ruskih “malignih” aktivnosti te za veze s krijumčarima oružja i narkotika.

Nekadašnji sudac Vrhovnog suda Zoran Ivošević rekao je pred Palačom pravde da zadatak sudaca “nije da slušaju političare, kumove i klanove” već da “služe i sude po svojoj savjesti i zakonima”.

Prosvjedi krenuli nakon dva masakra

Val masovnih prosvjeda potaknut je ubojstvom devetero učenika i zaštitara u beogradskoj osnovnoj školi 3. svibnja te osmero mladih u dva sela nadomak Beograda dan kasnije, a u te dvije masovne pucnjave ranjeno je 19 osoba, uglavnom osnovnoškolaca i mladih.

Zahtjevi građanskih prosvjeda, na koje je pozvala proeuropska oporba, su ukidanje nacionalne frekvencije privatnim provladinim komercijalnim televizijama Pink i Happy, gašenje tabloida koji promoviraju govor mržnje i nasilje, smjena ministra unutarnjih poslova Bratislava Gašića i direktora BIA-e Vulina, te uprave Radio-televizije Srbije kojoj se zamjera da ne izvještava u javnom interesu.

Večerašnji prosvjed u Beogradu trajao je dulje nego obično, završen je oko 22 sata. Uniformirane policije, osim prometne koja je preusmjeravala promet u sporedne ulice i na alternativne pravce, nije bilo. Prosvjedi su u petak i subotu održani u još desetak gradova Srbije, a idući skup zakazan je za subotu 22. srpnja.