Prosvjedi u Iranu se stišavaju pa su vlasti odlučile ljudima vratiti internet. Doduše, samo u jednoj provinciji

Iranske vlasti tvrde da su se prosvjedi smirili, pa drže svoje obećanje o vraćanju interneta

A handout picture provided by the office of Iran's Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei on October 2, 2019 shows him saluting members of the Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) during a meeting in Tehran. (Photo by - / KHAMENEI.IR / AFP) / === RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / HO / KHAMENEI.IR" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS ===
FOTO: AFP

Iran je vratio pristup internetu južnoj iranskoj provinciji Hormozgan, javlja poluslužbena novinska agencija ISNA. Inače, pristup internetu u Iranu danima je bio isključen, što je bio način na koji je iranska vlada pokušala suzbiti nemire i prosvjede koje je nedavno povećanje cijene goriva prouzrokovalo.

Gašenjem pristupa internetu, prosvjednicima je bilo otežano organizirati prosvjede, te objavljivati razne videozapise i fotografije kojima bi poticali stanovnike Irana na priključivanje prosvjedima. No, Iranska revolucionarna garda izjavila je da se diljem zemlje smiruju prosvjedi.

Preko 106 prosvjednika je ubijeno

“Pristup internetu je ponovno omogućen u pokrajini Hormozgan, a pristup svim aplikacijama za društvene medije je ponovno aktivan”, ističe ISNA, istovremeno navodeći da su u toj pokrajini bili jedni od snažnijih prosvjeda u zemlji. Iranske vlasti su ranije obećale da će ljudima vratiti internet, ako prestanu nemiri. Očito se pridržavaju svojeg obećanja.

Nemiri su počeli 15. studenoga nakon što je vlada najavila da će podići cijene goriva za 50 posto, što je u kratkom roku prouzrokovalo ogromne prosvjede u preko 100 gradova diljem Irana. Ubrzo su prosvjednici i tražili odstupanje vlade. Amnesty International navodi da je barem 106 ljudi stradalo u prosvjedima, što ih čini najgorim političkim nemirima u Iranu u posljednjih desetak godina, a moguće čak i od Iranske revolucije 1979. godine.