Nekad je nužno odabrati stranu

Protiv Bernardića je zbilja nemali broj SDP-ovaca; 90 ih je potpisalo ono pismo kojim ga se želi maknuti

No, nakon jučerašnjeg Predsjedništva evidentno je da ni Bernardić ni pobunjenici nemaju dovoljnu većinu

Od konačnog obračuna u vrhu SDP-a kakav je najavljivan za jučerašnju sjednicu Predsjedništva, stranačka i nešto manje zainteresirana opća javnost je dobila tek solidno pokazivanje mišića obje glavne frakcije još uvijek najjače oporbene stranke u Hrvatskoj. No, rezultat je i dalje neizvjestan, a rasplet se, opet, odgađa za budućnost.

„Pučisti“, kojih je u predsjedništvu stranke zasad šest (od 18 članova tog tijela) predali su pismo kojim traže odlazak predsjednika Davora Bernardića. Pismo je, za razliku od medijskih špekulacija o četrdesetak imena, potpisalo čak 90 istaknutijih SDP-ovaca, predvođenih najvećim dijelom članova u saborskom klubu zastupnika stranke (23 potpisa) i najuspješnijim SDP-ovcima s terena.

Među njima su i gradonačelnik Rijeke Vojka Obersnela ili gradonačelnica Siska Kristina Ikić Baniček. Od članova predsjedništa, pismo su potpisali Siniša Hajdaš Dončić, Biljana Borzan, Bojan Glavašević, Peđa Grbin, Vedran Babić i Mihael Zmajlović. Snažan je to, i dosad za SDP nezamisliv iskaz neposluha stranačkom vrhu.

Kršenje Statuta jedan od razloga za suspenziju

S druge strane, ni Bernardićeva struja nije ostala bez svojih snažnih poruka. Među tim porukama, doduše, nije nespretno izbacivanje petorice (Borzan nije stigla na sastanak iz Bruxellesa) „pučista“ iz prostorija na Iblerovom trgu nakon završene sjednice predsjedništva, jer se, kako doznajemo, Bernardić htio neformalno zahvaliti na podršci ostatku predsjedništva stranke.

No, izjava Rajka Ostojića u kojoj kaže kako se nije raspravljalo o sankcijama ipak u sebi nosi solidnu notu prijetnje Grbinu i ostalima. Naime, Ostojić je ustvrdio kako je s 12 glasova protiv pet predsjedništvo SDP-a donijelo zaključak o tome da su se pojedini članovi tog tijela ponašali suprotno Statutu stranke.

Iako konstatacija djeluje dosta blijedo, valja podsjetiti da je po Statutu SDP-a jedan od razloga za suspenziju ili isključenje iz stranke – grubo kršenje Statuta.

Nitko, zapravo, nema dovoljno glasova

No, Bernardić za takvu vrstu obračuna s vlastitom stranačkom oporbom nema – zasad – dovoljnu podršku. I to je također jedan od bitnih zaključaka raspleta jučerašnje sjednice, jer se očekivalo da će Bernardićev odgovor na pismo „pučista“ biti njihova suspenzija.

No, sad je stranka u situaciji takva da je njeno predsjedništvo zapravo u pat poziciji – „pučisti“ nemaju dovoljno glasova da poguraju Bernardića prema izlaznim vratima, a Bernardić nema dovoljno glasova da njih pogura u istom smjeru.

Kako je Grbin jučer izjavljivao nakon sjednice Predsjedništva, priča o pismu i Bernardićevom odlasku neće se zaustaviti na sjednici iz 3. srpnja, već će ju oni i dalje nametati kroz tijela stranke, Predsjedništvo i Glavni odbor. Bernardić, pak, bez većine u predsjedništvu ne može protiv njih predložiti stegovne mjere na usvajanje Glavnom odboru, za koji se još uvijek smatra kako mu je lojalan.

Bernardić zasad očito ne misli dati ostavku

Kako se sinoć moglo, međutim, doznati, Bernardićevi oponenti planiraju širiti frontu otpora i na druga stranačka tijela i sve je izglednije da se SDP ipak približava situaciji „ili mi, ili oni“, odnosno, ozbiljnom stranačkom raskolu, jer je previše uglednih stranačkih imena javno i oštro istupilo protiv predsjednika SDP-a.

U ovom trenutku čini se da raskol može spriječiti jedino Bernardićeva ostavka. Koja (legalno i legitimno izabranom) predsjedniku stranke, očito, zasad nije ni na kraj pameti.