Protiv Šešelja podignuta nova haaška optužnica, njegov sin odmah skočio: 'To je izmišljeno djelo'

Optužnica je podignuta i za još četiri člana Srpske radikalne stranke

FOTO: Amir Hamzagic/ATAImages 19, maj, 2023, Beograd - Vojislav Seselj dolazi u Palati pravde na saslusanje.

Aleksandar Šešelj potvrdio je za Tanjug da je protiv njegova oca Vojislava Šešelja podignuta nova haaška optužnica. Kazao je kako je optužnica podignuta i protiv još četiri osobe iz Srpske radikalne stranke. Optužnicu je podigao Međunarodni rezidualni mehanizam za kaznene sudove u Haagu, nasljednik Haškog tribunala.

“Točno je da je optužnica podignuta. Riječ je o novoj optužnici za nepoštivanje suda”, kazao je mlađi Šešelj. “To je izmišljeno djelo koje je Haaški sud sam sebi dao za pravo uvesti kao kazneno djelo. To znači da oni mogu optužiti nekoga za štogod da procijene da je nepoštivanje suda”, kazao je Aleksandar Šešelj.

Kažnjavan već tri puta

Još se u rujnu pisalo da je Veleposlanstvo Srbije u Haagu zaprimilo optužnicu za nepoštivanje suda protiv čelnika Srpske radikalne stranke i četvero njegovih suradnika. Šešelj je tada kazao da je još nije dobio pa dodao da je spreman odazvati se pozivu ako se Sud preseli u sigurniju zemlju, kao što je Afganistan, javio je tada N1.

“Budući da će Velika Britanija uskoro potonuti u more, a golemi val Sjevernog mora zapljusnuti cijelu Nizozemsku, ne želim biti u Scheveningenu”, rekao je Šešelj. Dodao je da ga je Haški sud već tri puta kažnjavao zbog nepoštivanja suda, a sada će mu se suditi i četvrti put.

Dobio 10 godina zatvora

Šešelj je 2018. godine osuđen na 10 godina zatvora jer je sud zaključio da je huškačkim govorom u selu Hrtkovci 6. svibnja 1992. godine postao odgovoran za progone i deportacije vojvođanskih Hrvata. Tijekom svog govora pročitao je popis od 17 Hrvata koje je proglasio nelojalnima i koji su se odmah morali iseliti iz svojih kuća. Hrvati su tada činili većinu stanovništva Hrtkovaca, mjesta u kojem danas živi oko 80 posto Srba.

Iako je osuđen na 10 godina zatvora, sud mu je priznao vrijeme provedeno u pritvoru, između 2003. i 2014. godine, te je Šešelj nakon presude ostao na slobodi. Dvije godine prije te presude bio je nepravomoćno oslobođen svih optužbi za ratne zločine, a tužiteljstvo se žalilo na tu presudu.