Proučili smo kako splitski sudovi kažnjavaju dilere. Jedan je dobio rad za opće dobro, tijekom kojeg je dilao

Kakvu to poruku splitsko pravosuđe šalje izričući blage kazne dilerima?

FOTO: PIXSELL

Trostrukim ubojstvom u Splitu gdje je 25-godišnjak uzeo pravdu u svoje ruke, te smaknuo trojicu muškaraca koji su maltretirali njega i brata zbog dugova za drogu, otvorena su brojna pitanja. O sigurnosnom stanju u gradu, o dostupnosti droge i oružja, o učinkovitosti policije i pravosuđa u borbi protiv kriminala, o mogućoj korupciji u policiji, itd. Konkretnih odgovora još nema. Zna se da je mladog ubojicu hvatalo oko 150 policajaca i da je ispucao nešto više od 30 metaka prema svojim žrtvama. Imao je listu za odstrel. Nakon toga bacio je oružje i sjeo u kafić. Tamo je i uhićen. No, nakon svega je psihički puknuo.

Što će dalje biti s postupkom protiv njega u ovom trenutku nemoguće je prognozirati. Hoće li uopće biti suđenja ako ga proglase neubrojivim? Dakle, to su sve pitanja na koja odgovore nemamo.

No, možemo zaviriti u recentnu pravosudnu prošlost kako bismo shvatili jedan od mogućih uzroka ovakve situacije na narko-sceni u Splitu. Je li pravosuđe bilo efikasno prema dilerima? Ljudima za koje Zavadlav tvrdi da su ga maltretirali, tukli i iznuđivali novac.

Vrh politike prozvao je pravosuđe

Pitanje učinkovitosti pravosuđa dodatno se nametnulo i nakon objave predsjednice RH Kolinde Grabar Kitarović. Ona je poručila kako je “neprihvatljivo da pojedinci uzimaju pravdu u svoje ruke”, te kako je jednako “neprihvatljiva sporost i neučinkovitost pravosuđa”.

I potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović prebacio je krivnju na pravosuđe. Iako je vrlo uopćeno govorio o tzv. generalnoj prevenciji, odnosno poruci koju pravosudni sustav šalje društvu u cjelini, ipak je iz njegovog nedjeljnog nastupa bilo jasno kako smatra da dileri koje je splitska policija prijavila nisu ni brzo ni adekvatno procesuirani.

Pogledali smo zato malo sudsku praksu, odnosno presude splitskim dilerima koje su donijeli splitski sudovi.

4 godine zatvora za 339 kilograma kokaina

Zasigurno jedan od najkontroverznijih slučajeva je onaj skupine na čelu s Petrom Ćosićem zvanim Šarac, koja je bila optužena za šverc nešto više od 300 kilograma kokaina iz Južne Amerike za narko tržište Splita, Zadra, Zagreba, te Slovenije, BiH, Nizozemske i Španjolske. Droga je vrijedila 12,8 milijuna eura. Ćosić i njegov brat, te još nekoliko njihovih suradnika pali su u međunarodnoj policijskoj operaciji kodnog naziva Dogma. Koordinirala ju je američka DEA u svibnju 2011. godine.

Ovaj slučaj svoj je pravorijek dobio tek punih šest godina kasnije. Slobodna Dalmacija objavila je kako su se u travnju 2017. svi okrivljeni nagodili s USKOK-om i to na kazne kojima im je pokriveno vrijeme što su ga proveli u zatvoru – od dvije i pol do tri i pol godine. Samo je Šarac kažnjen s četiri godine zatvora. Svima je osim “pokrivanja istražnog zatvora” oduzeta i protupravno zarađena imovinska korist. Petar Ćosić ostao je tako bez 150 tisuća eura, mercedesa CL 500, nekoliko mobitela, laptopa, dvije centralne jedinice za videonadzor te kreditnih kartica.

Inače, njega i njegovu skupinu smatralo se krakom balkanske narkomafije predvođene notornim bossom Darkom Šarićem. No, hrvatsko pravosuđe zaključilo je da su mu četiri godine zatvora dovoljne.

Slučaj Ćosićeve skupine doista je drastičan. Ipak, na splitskim sudovima ima još sasvim dovoljno onih koji ukazuju kako blaga kaznena politika šalje javnosti potpuno krive poruke.

Supružnicima godina za 1,5 kilogram heroina

Nepravomoćnom presudom od po godinu dana zatvora kažnjeni su tako supružnici Mirko (43) i Daliborka (36) Đerić.

Ovaj bračni par iz Trebinja prošvecao je kilogram i pol heroina iz BiH u Hrvatsku. Dobili su svaki i uvjetni dio kazne – godinu dana zatvora s rokom kušnje od pet godina. Slobodna Dalmacija javila je kako im je nakon presude u srpnju prošle godine ukinut istražni zatvor u kojem su bili od siječnja kada su uhićeni u blizini Šestanovca.

Blagu kaznu očito su dobili jer su tijekom postupka priznali krivnju i pokajali se. Gospođa Đerić uvjeravala je sud kako ju čeka posao kuharice u studentskom domu, te kako mora nastaviti brinuti o djetetu.

Sud je donio takvu presudu iako je tužiteljstvo naglašavalo da je za ovu vrstu kaznenog djela zapriječena kazna do 12 godina zatvora, te da će supružnici nakon izlaska iz istražnog zatvora vjerojatno otići natrag u BiH i postati nedostupni hrvatskom pravosuđu.

Dilao je drogu dok je odrađivao rad za opće dobro

Evo još jednog nevjerojatnog slučaja. Za 29-godišnjeg Anela H. policija je, kada je lani u travnju ponovno uhićen, rekla da se radi o jednom od nositelja organiziranog kriminaliteta što se tiče zlouporabe opojnih droga. U to vrijeme, ispostavit će se kasnije, već je bio jednom osuđen zbog dilanja droge, te je upravo isticao rok u kojem je trebao završiti rad za opće dobro na koji je u prvom navratu osuđen.

Kronološki gledano u srpnju 2017. uhićen je s drogom koju je dilao na Ultri; u lipnju 2018. dobio je 11 mjeseci zatvora, ali mu je kazna zamijenjena radom za opće dobro, da bi u travnju 2019. ponovno bio uhićen i to, kako je tada izvijestila Policijska uprava splitsko-dalmatinska, s 4,6 kilograma heroina, 1,8 kilograma marihuane, 650 grama kokaina, 133 tablete ecstasyja i 54 grama amfetamina.

Uspjeh je to s kojim se policija pohvalila. Na kraju, lani u prosincu Anel dobiva kaznu od tri godine zatvora. Proglašen je krivim za posjedovanje radi preprodaje više od dva kilograma heroina, 1,7 kg marihuane, pola kilograma kokaina, 133 tablete MDMA i 31 gram amfetamina u unajmljenoj ostavi na splitskim Brdima u blizini osnovne škole. Prema izvještaju sa suđenja što ga je objavila Slobodna Dalmacija, optuženi diler na sudu se pokajao. Uvjeravao je sudsko vijeće da ubuduće neće činiti kaznena djela. Bilo mu je žao što je naštetio svojoj obitelji i zaručnici te je čak moljakao da ga se pusti iz istražnog zatvora kako bi božićne blagdane proveo s obitelji.

Iako je dobio doista blagu kaznu na slobodu još nije pušten. No, ovdje valja još jednom podsjetiti kako zakon propisuje kaznu od jedne do 12 godina zatvora.

Slučaj tipa koji se 20 godina bavi dilanjem droge

Novinarka Slobodne Dalmacije Katarina Marić Banje lani u srpnju javila je da je uhićen 48-godišnjak kod kojeg je policija pronašla 46 grama heroina raspoređenog u 102 paketića te 1,5 grama marihuane. Nevjerojatan je podatak iz tog izvještaja da je riječ o čovjeku koji se ‘više od 20 godina bavi dilanjem na splitskim ulicama’.

Prema dostupnim podacima ovo je bilo četvrto uhićenje ovog 48-godišnjaka zbog dilanja heroina. Nekoliko prijava imao je i zbog posjedovanja opojne droge.

Zadnji put kada je osuđen zbog preprodaje 18 grama heroina na Županijskom sudu u Splitu dobio je dvije godine zatvora. Tada je na godinu i sedam mjeseci zatvora osuđen i Bračanin koji je kupio heroin od njega. Kupac je uhićen u splitskoj luci kada se trajektom želio prebaciti na Brač.

U uličnoj prodaji, prema informacijama Slobodne Dalmacije, gram heroina stoji 400 kuna, ali puno povoljnija za dilera je prodaja na pizeve od 0,1 do 0,2 grama koji idu po 100 kuna.