Provjerit će se svi računi za obnovu kuća u Gunji, luksuzne septičke jame za 64 tisuće kuna prve na redu

Mrak-Taritaš zaustavila isplatu izvođačima dok se sve ne provjeri

09.07.2015., Gunja - Ministrica graditeljstva i prostornog uredjenja Anka Mrak Taritas i Iris Turbic. Obitelj Turbic se zali na neobnavljanje njihove kuce dok se kuce njihovih susjeda obnavljaju. 
Photo: Davor Javorovic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

“Ušla sam s čistim srcem u obnovu Gunje i ostalih sela te ne želim da na tome ostane sjena. Cijene koje plaćamo su više zbog rokova i jer nismo željeli da ijedna tvrtka propadne”, poručila je ministrica graditeljstva Anka Mrak-Taritaš za 24 sata, nakon što je otkriveno da su izvođači radova za obnovu kuća na području koje je pogodila velika poplava dobro nasamarili državu. Najavila je da će za deset dana biti objavljeni troškovnici za prve obnovljene kuće. Porezni obveznici imaju pravo znati na što je otišao njihov novac, dodala je ministrica.

Mještani bili ogorčeni kada su vidjeli troškovnike

Mještani Gunje ostali su ogorčeni kada su vidjeli troškovnike u kojim su cijene apsurdne. Do cjenika Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja došao je 24 sata.

Tako primjerice u poplavljenim Račinovcima postoji čak šest kuća koje imaju sabirne (septičke) jame koje će državi biti naplaćene 64.500 kuna ostavlja. Usporedbe radi, u Gunji, gdje je obnova kasnije počela, septičke jame su građene za cijenu od 15.000 do 28.000 kuna, kako su objavili u Ministarstvu graditeljstva. Po tome ispada da su se mještani koji su se odlučili na samostalnu obnovu gadno prevarili jer su za puno manje novca morali obnoviti kuće. Ti su mještani dobivali 40.000 ili 70.000 kuna za obnovu cijele kuće.

Prve na udaru su septičke jame

Nakon što je sve procurilo u javnost, ministrica kaže da je zaustavila isplatu izvođačima dok se još jednom sve ne provjeri. Prve su na udaru septičke jame od 64.500 kuna.

“To nismo naručili i nećemo ih toliko platiti, iako je račun ispostavljen. Pa nisu se u kuće mogle stavljati zlatne kvake i očekivati da država to plati. Bili smo korektni, ali muljanja nećemo dopustiti”, kaže Taritaš.

Ugovorena vrijednost obnove je 430 milijuna kuna. Rok za javljanje je bio pet dana. Od ponuđenih cijena, ministarstvo je odbacilo 25 posto najskupljih i 25 posto najjeftinijh, a zatim prosjek ponudilo izvođačima. Četvero nije pristalo zbog kratkih rokova.

Ministrica poručila da će sve biti transparentno

“Za 10 dana objavljujemo troškovnike za prve obnovljene kuće. Kako budu dobivale uporabne dozvole, tako ćemo objaviti i za sve odrađeno. Porezni obveznici koji su sve platili imaju pravo znati na što je otišao njihov novac. Sve će biti transparentno”, rekla je u razgovoru za 24sata Mrak Taritaš.

14.05.2015., Gunja - Reportaza iz Gunje i Rajevog Sela o obnovi i zivotu godinu dana nakon katastrofalne poplave. Obnova djamije u Gunji. Photo: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Cijene su bile korektne i pazilo se da tvrtke ne propadnu

Ministrica otvoreno kaže da je svjesna da su cijene “više nego korektne prema izvođačima radova”.

“Da smo raspisali natječaj u rokovima prema zakonu o javnoj nabavi, zatim birali najjeftinijeg, čekali bismo rokove žalbe, ne bi obnova počela do proljeća ove godine. Dali smo im korektne cijene i nismo htjeli da tvrtke propadnu kao nakon obnove u ratu. Ali zato smo im dali iznimno kratke rokove obnove, rade subotom i nedjeljom i platit će penale za svaki dan kašnjenja. Svjesna sam da su ugovorene cijene mogle biti niže, ali mi nismo imali mjesece za počinjanje s obnovom. Imali smo golem pritisak i na kraju je ona kvalitetno odrađena”, kaže ministrica.