Puljak zbog kazne od 100 tisuća kuna napao 'HDZ-ove uhljebe' i Državni inspektorat. Oni: 'Obmanjuje'

Puljak tvrde da je za sve odgovorna HDZ-ova prijašnja vlast, Inspektorat tvrdi da to nije istina

16.11.2021., Split -  Gradonacelnik Ivica Puljak odrzao konferenciju za medije na temu proracuna.
FOTO: PIXSELL

Gradonačelnik Splita Ivica Puljak jučer je na Facebooku objavio da ga je Državni inspektorat kaznio sa 100 tisuća kuna zbog nepravilnosti u dokumentaciji o rekonstrukciji vodovoda i kanalizacije u Vili Dalmacija koji, kako je naveo Puljak, nije potpisao on već HDZ.

Splitski gradonačelnik danas je na tu temu održao konferenciju za medije te kazao da “to što se ovih dana događa njemu, isto se događa mnogim građanima Hrvatske koji nisu umreženi u HDZ-ovu hobotnicu”. Puljak tvrdi kako je ovo pokušaj da se na splitsku vlast izvrši pritisak te da ih se eliminira iz politike.

“Na čelu Državnog inspektorata se nalazi HDZ-ovac, tipični HDZ-ov uhljeb. Da mu nema HDZ-a, bio bi kruha gladan”, kazao je Puljak te detaljno objasnio kronologiju događaja.

‘Naložili smo zaustavljanje radova’

Splitski gradonačelnik kazao je kako je ugovor s firmom za izvođenje radova u Vili Dalmacija potpisan u svibnju 2021., prije nego što je došao na vlast. Objasnio je kako glavni projekt za rekonstrukciju vodovoda i kanalizacije za Vilu Dalmacije datira iz 2018. te da je u proračunu za 2020., tijekom mandata Andre Krstulovića Opare, predviđena ta stavka za njegovo izvršenje.

“Kad smo došli na vlast, u listopadu 2021. prijavljeni su počeci radova i javna ustanova Park šuma Marjan utvrdila je da nedostaje dokumentacija za radove. Ti radovi su zaustavljeni od čuvara prirode. Nakon toga smo odmah zaustavili radove i naložili da se sve vrati u prvobitno stanje. Narudžbenicom smo angažirali istu tu tvrtku koja je to radila. Izvršen je zapisnik kojim je evidentirano da ono što se radi jest povratak u prvobitno stanje kako bi Vila Dalmacija mogla funkcionirati. Nakon toga su praktički radovi izvedeni. Dajemo ostavke u travnju 2022., a sedam dana iza toga se imenuje povjerenica Vlade”, opisao je Puljak cijeli tijek događaja.

“Rješenje građevinske inspekcije koje je izdano dva dana prije nego smo otišli s funkcije je došlo u Banovinu dan nakon imenovanja povjerenice i u rješenju inspekcije se nalaže da se zaustave radovi i da se sve vrati u prvobitno stanje. Za to se daje rok od 120 dana. U isto vrijeme se plaća račun za izvedene radove za povratak u prvobitno stanje. Račun je plaćen 27. svibnja za vrijeme Povjerenice, a najzanimljiviji trenutak se događa prilikom primopredaje vlasti 15.7. “, kazao je Puljak te pokazao primopredajni zapisnik.

Pozvao Inspektorat da ukine rješenje

“Zapisnik je potpisan od Povjerenice i mene. Na stranici 67. zapisnika piše da je završena sanacija terase i kanalizacije glavnog objekta i ‘vraćanje u prvobitno stanje zbog zaustavljanja radova od strane građevinske inspekcije’. Povjerenica je konstatirala da je sve vraćeno u prvobitno stanje. Da se sumnja u primopredajni zapisnik, onda niti jedan gradonačelnik, načelnik i župan ne bi primili dužnost jer bi morali analizirati sve što se dogodilo ne samo za vrijeme bivše vlasti, nego za vrijeme svih bivših vlasti”, kazao je Puljak.

Rekao je da je građevinska inspekcija izašla na teren i u zapisniku napisala da se ne izvode radovi. Kazao je i da su službenici grada nakon toga bili kod građevinske inspekcije te da je konstatirano da su radovi povratka u prvobitno stanje završeni u ožujku, godinu dana prije.

“Državni inspektorat je odrezao kaznu ne Gradu Splitu, nego meni osobno i to u iznosu od 100 tisuća kuna, u rješenju u kojem piše da se kazna izriče da se spriječi nastavak radova, a sama inspektorica je rekla da se radovi ne rade i ima informaciju da su završeni prije godinu dana”, kazao je Puljak. Pozvao je Građevinsku inspekciju i Državni inspektorat da ukine rješenje jer po njemu svi mogu biti kažnjeni za ono što su napravili prijašnji gradonačelnici.

DIRH: ‘Puljak nas diskreditira’

Nakon istupa splitskog gradonačelnika oglasio se Državni inspektorat (DIRH) koji navodi da Puljkov istup smatraju neprimjerenim te da blati građevinske inspektore i diskreditira Državni inspektorat kao instituciju.

I dalje inzistiraju kako je “inspekcijskim očevidom utvrđeno kako investitor Grad Split izvodi građevinske radove rekonstrukcije postojećeg sustava vodoopskrbe, odvodnje i hidrantske mreže bez akta kojim se odobrava građenje. Slijedom navedenoga obustavljeno je daljnje građenje postavljanjem posebnog službenog znaka ‘ZATVORENO GRADILIŠTE’ te je pokrenut upravni inspekcijski postupak”.

‘Sve se odvijalo u njegovom mandatu’

Tvrde i da je zapisnik bez ikakvih primjedbi preuzeo opunomoćenik Grada Splita, a da je punomoć potpisao Puljak.

“Kontrolom izvršenja rješenja utvrđen je nastavak izvođenja radova nakon zatvaranja gradilišta bez za to propisanog akta te je slijedom navedenoga građevinska inspekcija… izrekla novčanu kaznu kojima se izvršenika prisiljava na obustavu građenja. Člankom 142. stavak 2. Zakona o općem upravnom postupku (NN br. 47/09) propisano je da se novčana kazna kojom se pravna osoba prisiljava na izvršenje, izriče rješenjem odgovornoj osobi te pravne osobe.

Sve navedene okolnosti odvijale su se u mandatu g. I. Puljka; Grad Split prijavio je gradilište 21. listopada 2021. godine, predstavka koja ukazuje na možebitne nepravilnosti je zaprimljena 31. siječnja 2022. godine, inspekcijski očevid obavljen je 10. veljače 2022. godine, 06. travnja 2022. godine doneseno je Rješenje o uklanjanju, 14. veljače 2023. godine utvrđen je nastavak izvođenja radova nakon zatvaranja gradilišta bez za to propisanog akta”, navodi DIRH u priopćenju.

‘Treba preuzeti odgovornost’

Naglašavaju i da su propisi u području gradnje bili jasni te da su oni jednaki za sve na cijelom teritoriju Hrvatske bez, kako navode, obzira na politička ili druga uvjerenja.

“Preuzimanjem dužnosti gradonačelnika Grada Splita, g. I. Puljak, uz prava; nužno treba preuzeti i odgovornost koju ta funkcija zahtjeva, a ne isto svoditi na politiziranje u kojem obmanjuje splitsku i hrvatsku javnost”, ističe DIRH.

“Ako se g. I. Puljku neki zakonski propisi ‘ne sviđaju’ (poput Zakona o općem upravnom postupku) može, kao i svi građani sudjelovati u e-savjetovanju, prilikom izmjena i dopuna Zakona, te dati svoj komentar”, zaključuju u priopćenju.