Pupovac položio vijence u Vukovaru: 'Ići ćemo u kolonu sjećanja kad se za to odlučimo'

Naše prisustvo ovdje je kao da smo u koloni, odgovorio je novinarima.

Predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac danas je u Vukovaru, uoči obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. Jutros je u Dunav položio vijenac u spomen na stradale civile srpske nacionalnosti u Vukovaru 1991. godine, a zatim i vijenac kod spomen-obilježja na Ovčari.

Novinarima se obratio nakon posjete crkvi Svetoga Nikolaja u Vukovaru. “I ove smo godine na tri mjesta u ovom gradu i njegovoj okolici položili vijence, zapalili svijeće za ubijene, poginule i stradale”, rekao je Pupovac.

“Griješe oni koji misle da, kada odlazimo na Dunav, time imamo neku drugu namjeru ili pomisao osim sjećanja na žrtve i njihovo priznavanje. Griješe oni koji misle da odlazak na Ovčaru također predstavlja nešto što u ovim okolnostima nije čin koji treba činiti. Unatoč jednim i drugim, mi to činimo godinama i činit ćemo”, rekao je.

O koloni sjećanja

“Zapalili smo svijeće za sve ubijene, poginule i stradale u gradu Vukovaru. To ćemo činiti i ubuduće, neće nas u tome omesti ništa – niti poprijeki pogled jednih niti poprijeke riječi drugih. Smatramo to jedinim ispravnim putem, jedinim načinom kako možemo stvoriti mir i u gradu Vukovaru i u Hrvatskoj. I jedini način kako možemo pokazati humani osjećaj sućuti prema ljudima koji su stradali. A to je smisao onog što mi činimo”, rekao je.

Na pitanje novinara, rekao je da ne zna da postoji poseban poziv za kolonu sjećanja, ali potvrdio je da neće sudjelovati u sutrašnjoj koloni. “Ja i drugi predstavnici SDSS-a smo već bili u koloni i bit ćemo u koloni. Bit ćemo u koloni kad se odlučimo da ponovno budemo. Naše prisustvo ovdje je kao da smo u koloni”, odgovorio je.

O nestalim poginulim žrtvama rata

Upitan o nestalim žrtvama rata, rekao je da oni trebaju biti zajednička briga i zadaća Hrvatske i Srbije. “Posljednjih nekoliko godina surađujemo s potpredsjednikom Vlade Medvedom i drugima, i nastavit ćemo tu suradnju. Bez obzira radi li se o Srbima ili Hrvatima”, odgovorio je.

Želi pitanje nestalih riješiti mimo političkih razlika između Hrvatske i Srbije, rekao je. “Radimo na tome da Hrvatska i Srbija obnove razgovore, ali nema za sad volje za to niti s jedne ni s druge strane. Političke prepreke su previše uzimane u obzir, a humanitarne i ljudske premalo. I to je glavni razlog”, rekao je.