Pupovac prijeti da ide u oporbu, nitko ne djeluje zabrinuto. Računali smo, čini se da je HDZ-u većina i bez njega OK

SDSS bi danas navodno trebao održati sastanak i odlučiti ostaje li uz HDZ

Predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac jučer je cijeli dan mahao izlaskom iz vladajuće koalicije, a Media Servis sada neslužbeno doznaje kako bi SDSS danas zbilja mogao održati sastanak na kojem će odlučiti ostaju li uz HDZ ili odlaze. Sve je krenulo u utorak, kada je Pupovac gostovao na N1 televiziji i rekao da više ne može braniti svoju poziciju, te da sve dalje nije stvar njegovog promišljanja, već stranačkog rukovodstva.

Iako je dosad nebrojeno puta prozivao Vladu zbog nečinjenja, odnosno zato što toleriraju govor mržnje i fašističke ispade, izgleda da ga je ovaj posljednji događaj s maškara u Kaštel Sućurcu, gdje su spali krnju s njegovim likom, ozbiljno uzrujao. To je, kaže, shvatio kao poticanje na nasilje u atmosferi mržnje koju dopušta državni vrh. Pupovac je tako jučer rekao kako razmišlja o izlasku iz koalicije jer se „previše toga nakupilo”. Ako SDSS zbilja napusti vladajuću koaliciju, to bi možda moglo malo prodrmati vladajuću većinu, ali vrlo je izgledno da ne bi značilo nove parlamentarne izbore.

HDZ i drugi partneri ne izgledaju pretjerano zabrinuto

HDZ zato ne izgleda previše uzrujano ovim Pupovčevim najavama, a njihovi ostali partneri u vladi uvjereni su da šef SDSS-a neće ostvariti svoje prijetnje. Ministar uprave Lovro Kuščević danas je rekao da se Vlada ne boji mogućnosti raskida koalicije sa SDSS-om jer nema nikakvog ozbiljnijeg razloga da bi se ta dobro funkcionirajuća koalicija raskinula. Smatra i da predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac nema razloga za ljutnju zbog spaljivanja njegove lutke na karnevalu u Kaštel Sućurcu jer se radilo samo o pokladnom vremenu. “Svatko ima pravo razmišljati kako želi, ja ne vidim problema. Smatram da nema razloga za ljutnju s njegove strane. Mislim da je Hrvatska društvo u kojem je zaštita nacionalnih manjina na visokoj razini”, kazao je ministar Kušćević.

Pretjerano zabrinut nije bio ni Branko Hrg, saborski zastupnik Hrvatske demokršćanske stranke i član vladajuće koalicije, koji je danas izjavio da odlazak Milorada Pupovca iz koalicije ne bi ozbiljnije ugrozio parlamentarnu većinu. “Obzirom na situaciju da se u Saboru odluke mogu donijeti s 80 ili 81 rukom, mislim da ovoga trenutka čak to ne bi destabiliziralo vladajuće iako svako napuštanje koalicije ostavlja trag. Ja mislim na zastupnike koji glasaju za prijedloge Vlade, koji na glasanju čine parlamentarnu većinu”, rekao je Hrg. Dodao je i da ne vjeruje da će Pupovac otići iz vlade jer o tome nije razgovarao s koalicijskim partnerima, ali i da svatko ima pravo na svoje odluke i da nigdje nije na silu. U isto je uvjeren i Milan Bandić koji danas samo kratko kaže: “”Ne bu taj izišel iz koalicije”.

Kako bi parlamentarna većina izgledala bez SDSS-a?

Iako djeluje kao da je HDZ-ova većina klimava, dosad su u Saboru progurali hrpu Zakona, preživjeli izglasavanje povjerenja ministrima i, zapravo, izgleda kao da se sasvim dobro drže. Saborsku većinu trenutno čini 55 zastupnika iz Kluba HDZ-a, šest zastupnika kluba HNS-a, četvero iz zajedničkog kluba HDS-a, HSLS-a i HDSSB-a, osam zastupnika nacionalnih manjina, uključujući i SDSS, plus zastupnici koje kontrolira Milan Bandić. To je grupa zastupnika koja bi, zapravo, i dalje mogla Plenkovića čuvati od izvanrednih izbora. Sjećate, se potpredsjednik Stranke rada i solidarnosti MB 365 Kažimir Varda i šef Bandićevog saborskog kluba Robert Jankovics prije koji dan potvrdili su kako su se svi ti zastupnici obvezali da će, kad uđu u Bandićev klub, podržavati Vladu.

S obzirom na to kako je većina tih zastupnika stigla u klub, ne mogu se nadati da će ih građani na na idućim izborima ponovo posjesti u Sabor, pa im je podrška trenutnoj Vladi najizglednija šansa da se spase prijevremenih izbora nakon kojih bi većini njih mogla uslijediti i prijevremena politička mirovina. Bandić se potkraj prošle godine pohvalio kako kontrolira 13 zastupnika u Saboru. Ako se od tog broja oduzme četvero zastupnika nacionalnih manjina koje smo već pribrojali parlamentarnoj većini, dolazimo do toga da Vlada trenutno može računati na podršku 82 zastupnika. Odlaskom tri zastupnika SDSS-a taj broj pao bi na 79, što znači da parlamentarna većina opstaje i bez njih.