Nekad je nužno odabrati stranu

Putin je upravo dobio najsnažniju diplomatsku pljusku od početka invazije: 'Mislio je stvoriti novi blok, sve je propalo'

"To je bio istinski i jasan signal iznerviranosti"

Russian President Vladimir Putin attends a meeting with China's President on the sidelines of the Shanghai Cooperation Organisation (SCO) leaders' summit in Samarkand on September 15, 2022. (Photo by Alexandr Demyanchuk / SPUTNIK / AFP)
FOTO: AFP

Xi Jinping i Narendra Modi, čelnici Kine i Indije – dviju najvećih svjetskih ekonomija koje nisu sankcionirale Rusiju zbog rata u Ukrajini – javno su prošlog tjedna opomenuli Vladimira Putina zbog invazije. Zapadni dužnosnici vjeruju da to predstavlja zaokret u globalnom viđenju rata u trenutku kada SAD i Europa pokušavaju umanjiti međunarodnu podršku Moskvi, piše Financial Times.

Modi je Putinu, na samitu Šangajske organizacije za suradnju (SCO) u uzbekistanskom Samarkandu, direktno rekao kako “ovo nije vrijeme za rat”, dok je ruski predsjednik uvažio “njegove zabrinutosti”. Na sastanku sa Xijem, tijekom istog samita, Putin je također priznao da je Kina zabrinuta zbog njegove invazije. Do tih izjava, koje predstavljaju rijetko javno priznanje nelagode s ratom, došlo je nakon uspješne ukrajinske protuofenzive.

‘Jasan signal iznerviranosti’

Tri zapadna dužnosnika FT-u su rekli kako su to “čisti znakovi nelagode s Moskvom”, a jedan europski dužnosnik je ustvrdio da su komentari azijskih čelnika “istinski i jasan signal iznerviranosti” Rusijom te da bi Indija i Kina mogle promijeniti svoje ponašanje prema Rusiji, ali i Zapadu.

Jedan europski ministar za FT je rekao da su te komentare doživjeli kao “stvarnu kritiku Putina”. “Pogotovo od Modija. Mislim da mu se ne sviđa ovo… Bilo mu je bolje biti u stanju nesigurnosti kada možeš održavati prijateljske odnose s obje strane i imati koristi od prijateljstva s obje strane”, kazao je ministar.

Glasnogovornik američkog Vijeća za nacionalnu sigurnost John Kirby također je u petak konstatirao da su te izjave potvrdile da se Putin “sve više izolira od međunarodne zajednice”. “Čak i zemlje koje se nisu glasno i oštro usprotivile Putinu počinju preispitivati ​​što radi u Ukrajini”, rekao je Kirby.

‘Rusija očekivala više od Kine’

Neodobravanje Kine i Indije moglo bi predstavljati prepreku Putinovoj namjeri da produbi odnose s nezapadnim zemljama. Ruski lider je tjedan dana prije samita u Uzbekistanu ustvrdio da bi zemlje poput Kine mogle nadomjestiti trgovinsku razmjenu koju je Rusija izgubila s Europom zbog zapadnih sankcija.

Zapadni diplomat iz Moskve FT-u je rekao da je Putin zamišljao političke i gospodarske blokove koji bi se mogli suprotstaviti Zapadu. Iako je Peking iskoristio popuste za rusku robu, kineske kompanije su bile oprezne oko trgovanja s ruskim obrambenim i tehnološkim sektorom zbog straha od sankcija. “Rusija je očekivala više od Kine… Kineskim tvrtkama je ili rečeno da ne budu aktivne ili im je za to bila potrebna dozvola”, kazao je drugi diplomat.

Rusija je, pak, tvrdila da je njihov odnos s Kinom i dalje snažan. Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov je ustvrdio da su Peking i Moskva “usklađeni” oko “provokativnih akcija” SAD-a. Iako je priznao da zapadne sankcije kompliciraju stvari i da su imale “negativan učinak” na produbljivanje trgovinskih odnosa Kine i Rusije, konstatirao je kako taj učinak nije značajan.

‘Izazov Putinovoj retorici’

Analitičari su istaknuli da unatoč jasnim opomenama iz Indije i Kine, ni Xi ni Modi nisu direktno spomenuli Ukrajinu ili izrazili podršku Kijevu. Obojica su nastavili s kupnjom ruskih energenata. “Modijeva poruka je ostvarila ono što je namjeravao, poslati poruku Zapadu da nije uz Putina”, konstatirao je Sushant Singh, visoki suradnik u Centru za istraživanje politike, think tanku u New Delhiju.

Singh je napomenuo kako Modi u svojim izjavama nije otvorio “sporna pitanja” oko ukrajinskog suvereniteta nego se fokusirao na utjecaj rata na prehrambenu sigurnost i zalihe goriva. No, zapadni dužnosnici su Modijevu i Xijevu zabrinutost shvatili kao izazov Putinovoj retorici da su zapadne sankcije protiv Rusije krive za gospodarske posljedice rata.