Putin, koji u rat šalje klince bez obuke i oružja, ima novi plan. Podijelit će im Robocop odijela, pa tko preživi

Oklopne egzoskelete "Ratnik" testirali su vojni inženjeri u Siriji tijekom ruske vojne operacije

MOSCOW, RUSSIA - NOVEMBER 3, 2017: Ratnik, a combat system developed by the TsNIITochMash design bureau, on display at the Rostec stand at an exhibition titled "Russia Reaching for Future" and held at Moscow's Manege Central Exhibition Hall. Sergei Fadeichev/TASS,Image: 354569371, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
FOTO: Profimedia

Rusi svoje vojnike za invaziju na Ukrajinu opremaju tako da im daju uniformu i gotovo ništa više, a od početka rata stižu informacije o nedostatku hrane, lijekova i ratnog materijala. Priča o futurističkim oklopima u kojima bi se mogli uskoro boriti stoga zvuči nevjerojatno, ali navodno je upravo to novi ratni plan Kremlja.

Određene ruske vojne jedinice testirat će ove godine egoskelete koji bi im mogli dati bolju izdržljivost i snagu, piše Telegraph. Maksim Skokov, izvršni direktor ruske tvrtke Ekzo Solutions, rekao je za agenciju RIA Novosti da su se njegovoj tvrtki obratile “specijalne agencije” – najvjerojatnije obavještajne agencije ili privatne vojne skupine – koje žele testirati i potencijalno koristiti njihovu opremu na ratištima Ukrajine.

Rusija ih već proizvodi

Riječ je o futurističkim robotskim odijelima koje vojnicima omogućavaju nošenje dodatne težine ili imaju oklop koji ih štiti, a u Rusiji se već razvijaju. “Topnici su zainteresirani za egzoskelete kako bi smanjili težinu granata tijekom punjenja. Održat ćemo testove na poligonu u studenom ili prosincu, s potencijalnim kupcem koji će testirati učinkovitost naše opreme u praksi”, rekao je Skokov.

Njegova tvrtka već izrađuje relativno pristupačne djelomične egzoskelete i pojaseve za industrijsku upotrebu. Trenutno ih proizvodi oko 50 mjesečno, ali ako bude potrebno manufaktura bi se mogla i povećati. Ekzo Solutions, tvrtka koja je dio državnog konglomerata Rostec, još je 2018. godine predstavio prvo borbeno odijelo ruske proizvodnje.

Testirali ih na sirijskim ratištima

Oklopne egzoskelete “Ratnik” testirali su vojni inženjeri u Siriji tijekom tamošnje ruske vojne operacije, a Rostec je posljednjih godina tvrdio da je isporučio 300.000 odijela ruskoj vojsci. Međutim, nijedan ruski egzoskelet još nije primijećen na bojnom polju u Ukrajini. Istovremeno, Rusija dobiva pravu lavinu pritužbi iz cijele zemlje o nekvalitetnoj opremi koja je dostupna vojsci.

Društvenim mrežama tako su se mjesecima širile fotografije vojnika kako spavaju na drvenim klupama i video snimke u kojima im regruteri govore da si sami moraju nabaviti vreće za spavanje i ostale nužne potrepštine. Pribore za prvu pomoć trebali bi uzimati iz automobila, a u slučaju da ih pogodi metak, u ranu bi trebali gurnuti – tampone i jeftine uloške.