Putin na čelu nove koalicije protiv ISIS-a, u kojoj su još Irak, Iran i Sirija

U Bagdadu bi se oformio koordinacijski centar ove nove koalicije

Russian President Vladimir Putin (C) attends a military exercises at the Donguzsky firing range in the Orenburg region, on September 19, 2015. AFP PHOTO / RIA NOVOSTI / ALEXEI NIKOLSKY
FOTO: AFP

Ruski predsjednik Vladimir Putin predložio je novu koaliciju u borbi protiv sunitske ekstremističke skupine Islamske države u nedjelju, dan uoči govora na Općoj skupštini UN-a, a Irak je potvrdio da će dijeliti obavještajne podatke s Rusijom, Iranom i Sirijom u borbi protiv IS-a, prenose agencije.

“Predložili smo suradnju sa zemljama regije. Pokušavamo uspostaviti jedan koordinacijski okvir”, kazao je Putin u intervjuu za američku mrežu CBS. Cilj je uspostava zajedničke platforme kao kolektivne akcije protiv terorista, rekao je ruski predsjednik, prenosi AFP.

“Osobno sam o tome izvijestio” kraljevske kuće Saudijske Arabije i Jordana te SAD, dodao je Putin. Glasnogovornik iračke vlade najavio je danas da će pojačati napore u obavještajnom radu između četiri država.

Raste vojno prisustvo Rusije u Siriji

“To je koordinacijsko povjerenstvo četiriju zemalja na području vojnog obavještavanja, a u svrhu razmjene i analize informacija”, rekao je Saad al-Hadithi, glasnogovornik vlade iračkog premijera Haidera Al-Abadija.

Vojni diplomatski izvori u Moskvi kažu da bi bagdadski koordinacijski centar mogli na rotirajućoj bazi voditi dužnosnici četiriju zemalja, Iraka, Irana, Sirije i Rusije, počevši s Irakom, navodi ruska novinska agencija Interfax. Povjerenstvo će se usredotočiti “na nadzor kretanja terorista” i “smanjenje njihovih kapaciteta”, rekao je al Hadithi.

Rusija, koja je stari saveznik režima predsjednika Bašara al-Asada, uvelike je povećala svoju vojnu nazočnost na sjeveroistoku Sirije, rasporedivši trupe i borbene zrakoplove na jednom od uporišta al-Asada, a također je povećala isporuku oružja Damasku. Ta je inicijativa pojačala zabrinutost Sjedinjenih Država i njihovih europskih saveznika.

Kritike Obami

Kritičari su pozvali američkog predsjednika Baracka Obamu da bude odlučniji u pitanju Bliskog istoka, pogotovo Sirije, te drže da nedostatak američke jasne politike daje IS-u mogućnost širenja.

Moskva bi se mogla “teoretski” priključiti američkoj koaliciji protiv Islamske države i Damaska i biti uključena u međunarodne napore da se pobijedi Islamska država ako bi vlada Bašara al-Asada u tome sudjelovala i ako bi se sve odvijalo uz mandat UN-a, prenijela je agencija Interfax.

Sirijski sukob, koji je počeo kao pobuna protiv Asada, pretvorio se u građanski rat u kojem sudjeluje više frakcija, od vladinih snaga, pobunjene oporbe, IS-a i Kurda.