Putin nastavlja zatirati slobodu govora u Rusiji; uvodi teške kazne za širenje lažnih informacija o vojsci

Predviđene su kazne od tri do 15 godina zatvora

Police officers detain a man during a protest against Russia's invasion of Ukraine in central Moscow on March 2, 2022. - Jailed Kremlin critic Alexei Navalny on March 2 urged Russians to stage daily protests against Moscow's invasion of Ukraine, saying the country should not be a "nation of frightened cowards" and calling Vladimir Putin "an insane little tsar." (Photo by NATALIA KOLESNIKOVA / AFP)
FOTO: AFP

Ruski parlament usvojio je zakon kojim se širenje “lažnih” informacija o oružanim snagama proglašava kaznenim djelom. Zakon, koji je Duma usvojila u trećem i posljednjem čitanju, donosi novčane i zatvorske kazne za one koji namjerno šire lažne informacije o oružanim snagama, navodi se u priopćenju Donjeg doma koje citira The Guardian.

Onima za koje se utvrdi da su prekršili novi zakon širenjem takozvanih “lažnih informacija” o akcijama ruskih oružanih snaga u Ukrajini prijete kazna do tri godine zatvora.
Ako se ustanovi da su takve osobe dio “organizirane skupine” ili koriste “lažne dokaze”, maksimalna kazna se povećava na 10 godina zatvora. Dovedu li njihovi postupci do “teških posljedica”, počiniteljima prijeti kazna do 15 godina zatvora.

Očekuje se da će novi zakon imati ogroman učinak na mogućnost dijeljenja informacije o tome što se događa u Ukrajini, budući da Kremlj nastavlja umanjiti svoje razmjere agresije pred očima ruske javnosti.

Suluda ideja dvojice zastupnika

Osim, novog zakona, iz Dume dolazi vijest da su dva zastupnika podnijela nacrt zakona kojim bi se sve Ruse privedene zbog sudjelovanja u antiratnim prosvjedima pozvalo na služenje vojnog roka u Ukrajini. Nacrt zakona, dostavljen na razmatranje donjem domu parlamenta, predlaže da se “pošalju na vojnu službu na teritoriju Donjecke i Luganske narodne republike sve osobe koje su privedene zbog odgovornosti za sudjelovanje u nedopuštenim javnim događanjima protiv upotrebe oružanih snaga”, stoji u nacrtu zakona, prenosi Financial Times.

Zakon bi trebao proći kroz oba doma parlamenta, nakon čega ga mora potpisati ruski predsjednik Vladimir Putin, kako bi postao pravomoćan. Predložili su ga zastupnici Andrej Lugovoi i Jaroslav Nilov. Tisuće Rusa privedene su posljednjih dana zbog sudjelovanja u antiratnim marševima diljem zemlje. Demonstracije koje ne dobiju prethodno odobrenje vlasti su u Rusiji nezakonite.