Putin okrivio Zapad za sve svjetske probleme: 'Druge žele podrediti svojoj volji, za sebe grabe žito iz Ukrajine'

Ruski predsjednik održao je govor na Istočnom ekonomskom forumu u Vladivostoku

Russian President Vladimir Putin addresses the Eastern Economic Forum in Vladivostok on September 7, 2022. (Photo by Sergei BOBYLYOV / SPUTNIK / AFP)
FOTO: AFP

Ruski predsjednik Vladimir Putin danas je govorio na Istočnom ekonomskom forumu u Vladivostoku, gdje se odmah na početku obraćanja obrušio na Zapad i sankcije koje su uvedene Rusiji. Opisao ih je kao kratkovidne, te dodao kako one predstavljaju opasnost za cijeli svijet, koji se sve više okreće prema Aziji.

Rekao je i kako su sada epidemiju koronavirusa zamijenili drugi globalni izazovi. Putin je pod time mislio na Zapad, za kojeg kaže da je potkopao globalnu ekonomiju “agresivnim” pokušajem nametanja svoje dominacije u cijelom svijetu. “Mislim na sankcijsku groznicu Zapada, njegove neskrivene, agresivne pokušaje da nametne obrasce ponašanja drugim zemljama, liši ih suvereniteta i podredi ih svojoj volji”, rekao je. Dodao je da je Rusija učinila sve što je mogla kako bi Ukrajina mogla izvoziti žito, ali da će se problemi na globalnom tržištu hrane vjerojatno intenzivirati i da prijeti humanitarna katastrofa.

Europa nastavlja svoju kolonijalnu prošlost

Putin je napomenuo da su akcije Zapada dovele do smanjenja povjerenja u dolar, euro i funtu, pa da čak i američki saveznici smanjuju svoje rezerve u američkim dolarima. Naglasio je i smanjenje utjecaja Washingtona na procese u globalnoj ekonomiji i politici. “Apsolutna većina azijsko-pacifičkih država ne prihvaća destruktivnu logiku sankcija. Ovdje su načela uzajamne koristi i suradnje u središtu poslovnih odnosa”, rekao je ruski predsjednik.

Dotaknuo se i Istanbulskog sporazuma o izvozu hrane, koji je sklopljen na ljeto. Kaže kako on ne postiže svoje ciljeve, te da gotovo sva hrana koja se izvozi unutar tog okvira završi u EU, a ne u potrebitim zemljama. “Ako isključimo Tursku kao zemlju posrednicu, onda se sve, gotovo sve žitarica izvezena iz Ukrajine ne šalju u zemlje u razvoju i najsiromašnije zemlje, već u zemlje EU. Od dogovorenih brodova za potrebite zemlje, prema UN-ovom Svjetskom programu za hranu, samo dva od njih 87 stiglo je tamo. Oni su prevozili 60.000 tona hrane umjesto dva milijuna tona. To je samo tri posto od čega se šalje u zemlje u razvoju”, rekao je Putin.

Kaže da se takvom politikom europskih zemalja nastavlja njihova kolonijalna prošlost, prenose RIA Novosti.

Ekonomska situacija u Rusiji se popravlja

Putin tvrdi i da bi rast cijena na svjetskim tržištima mogao biti “prava tragedija” za većinu najsiromašnijih zemalja. Prema podacima UN-a, ako je 2019. godine 135 milijuna ljudi u svijetu iskusilo akutni nedostatak hrane, sada ih je 345 milijuna. “Najsiromašnije države potpuno gube pristup najvažnijim prehrambenim proizvodima, jer kupnja razvijenih zemalja izaziva nagli porast cijena”, rekao je Putin.

Potom se osvrnuo na situaciju u Rusiji. Kaže kako inflacija trenutno “malo premašuje” 14 posto, no da postoji i trend pada. “Mislim da ćemo prema rezultatima godine imati negdje oko 12 posto, a prema mišljenju mnogih naših stručnjaka, u prvom kvartalu, do drugog kvartala iduće godine najvjerojatnije ćemo doći do ciljanih pokazatelja, netko kaže 5-6 posto, a netko kaže da će se doći i do razine od četiri posto”, kaže Putin.

Dodaje da se ekonomska situacija u Rusiji stabilizirala, no priznaje da postoje problemi povezani s opskrbom iz inozemstva. Za valutno i financijsko tržište Putin kaže da je stabilizirano, a da je stopa nezaposlenosti je na povijesno niskoj razini, manja od četiri posto.