Nekad je nužno odabrati stranu

Putinu nož u leđa zabio ruski Rambo, zvijezda njegovog omiljenog filma: 'Ako odem u ovaj rat, borit ću se za Ukrajinu'

Smoljaninov je trenutno u egzilu, a u nedavnom intervjuu rekao je da je spreman ubijati ruske vojnike

Ruski glumac Artur Smoljaninov zvijezda je filma o sovjetskoj jedinici koja se bori protiv afganistanskih pobunjenika, a to je ujedno i jedan od omiljenih filmova predsjednika Vladimira Putina.

Radi se o ruskom igranom filmu “Devyataya Rota” (9. satnija), iz 2005. U njemu je Smoljaninov glumio posljednjeg preživjelog vojnika tijekom bitke u Afganistanu, koji su tijekom jednog desetljeća okupirale sovjetske snage. Često su ga zvali ruski Rambo.

Film “Devyataya Rota” bio je toliko popularan da je Putin pozvao glumce i ekipu, uključujući Smoljaninova, u svoju rezidenciju izvan Moskve u studenom 2005., gdje je održao posebnu projekciju filma.

Pod istragom je ruskog ministarstva

Od tada se puno toga promijenilo. Smoljaninov je trenutno u egzilu, a u nedavnom intervjuu rekao je da je spreman boriti se na strani Ukrajine i ubijati ruske vojnike, prenosi CNN. Za Novaya Gazetu je izjavio: “Ne osjećam ništa osim mržnje prema ljudima s druge (ruske) strane fronta. I da sam na terenu, ne bi bilo milosti.”

Kazao je da mu je bivši kolega otišao boriti se na rusku stranu. “Bih li ga upucao? Bez ikakve sumnje! Držim li otvorenom mogućnost da se odem boriti za Ukrajinu? Apsolutno! Ovo je jedini način za mene. A da idem u ovaj rat, borio bih se samo za Ukrajinu.”

Nekoliko dana kasnije, rusko Ministarstvo pravosuđa označilo je glumca stranim agentom. Alexander Bastrikin, šef ruskog istražnog odbora, također je naredio kazneni postupak protiv Smoljaninova.

Navodno je pobjegao u Latviju

Prošlog listopada moskovski okružni sud kaznio je Smoljaninova s ​​30.000 rubalja (406 eura) zbog optužbi za diskreditiranje ruskih oružanih snaga. Napustio je Rusiju istog mjeseca i vjeruje se da je trenutno u Latviji.

Smoljaninov je ispričao kako je prešao rusku granicu i ušao u Norvešku. “Granicu sam prešao pješice… Hodaš samo 30 metara, a ispred tebe su sasvim drugi ljudi. Tako su brižni. Čak je im je i izgled drugačiji.”