Ovo je pet najvažnijih prvomajskih prosvjeda radnika danas u svijetu

Radnici upozoravaju na visoku nezaposlenost i stroge mjere štednje

A man lies on the ground in front of a row of riot police as Turkish police use a water cannon to disperse protestors during a May Day rally near Taksim Square in Istanbul on May 1, 2015. Turkish police on used tear gas and water cannon to disperse protesters marking May Day in the Besiktas district of Istanbul as they tried to move towards the Taksim Square protest hub of Istanbul.  AFP PHOTO / BULENT KILIC
FOTO: AFP/AFP PHOTO

Tradicionalne manifestacije na 1. svibnja održavaju se u petak diljem Europe i svijeta, a sindikalci i radnici na Međunarodni praznik rada upozoravaju na visoku nezaposlenost i stroge mjere štednje te traže veće plaće i bolje radne uvjete.

1. Varufakis i Cipras na sindikalnim prosvjedima

Grčki ministar financija Janis Varufakis sudjelovao je u Ateni na poziv sindikata u proslavi 1. svibnja, neradnog dana u Grčkoj, koja je okupila tisuće ljudi, prenosi AFP.

Kontroverzni i medijski vrlo praćen ministar radikalne lijeve vlade Sirize stigao je oko podneva na Trg Klafthmonos, blizu središta Atene, gdje su sindikalne središnjice privatnog sektora, Opća konfederacija radnika i javnog sektora Adedi organizirale prosvjede na kojima se prema policiji skupilo 2500 osoba.

Grčki ministar financija pridružio se radničkim prosvjedima u Ateni
Grčki ministar financija pridružio se radničkim prosvjedima u Ateni AFP/AFP PHOTO

U pratnji trojice ministara iz radikalne lijeve vlade premijera Aleksisa Ciprasa, Varufakis pozdravio je prosvjednike i otišao, a prosvjedni marš krenuo je prema parlamentu na obližnjem trgu Sintagma.

2. U Francuskoj nekoliko različitih prosvjeda

Prosvjed sindikata u Bordeauxu
Prosvjed sindikata u Bordeauxu AFP/AFP PHOTO

I posvuda u Francuskoj sindikati su organizirali različite događaje, a suosnivač Nacionalne fronte (FN) pokazao je da se rat s kćeri, predsjednicom stranke, nastavlja.

“Svatko je na svom mjestu”, izjavio je počasni predsjednik FN-a Jean-Marie Le Pen prije nego je u Parizu kao i svake godine položio vijenac ispred kipa Ivane Orleanske, junakinje rata protiv Engleza u 15. stoljeću. Njegova kći Marine učinila je isto, ali nešto ranije tijekom jutra.

Što se tiče sindikata, najavljeno je nekoliko marševa. Sindikat CGT predvodit će zajedno s još tri formacije povorke protiv štednje, dok će CFDT ugostiti mlade na “festivalu” u Parizu. Treći sindikat po važnosti, Radnička snaga, prosvjedovat će sama.

3. U Iranu traže zapošljavanje Iranaca

Nekoliko tisuća radnika prosvjedovalo je u središtu Teherana zahtijevajući bolje životne uvjete i davanje prednosti pri zapošljavanju Irancima, izvijestila je u petak novinska agencija Ilna.

Ovo je prvi put tijekom zadnjih godina da se takav prosvjed organizira u povodu 1. svibnja.

“Zapošljavanje stranih radnika znači nezaposlenost iranskih”, pisalo je na velikom transparentu koji su nosili prosvjednici, prema fotografiji koju je objavila Ilna. Stopa nezaposlenosti u Iranu premašuje deset posto radno aktivnog stanovništva.

4. U Istanbulu neredi na više lokacija

Turska policija vodenim topovima rastjeruje prosvjednike s Taksima
Turska policija vodenim topovima rastjeruje prosvjednike s Taksima AFP/AFP PHOTO

Na nekoliko različitih lokacija danas su izbili neredi u Istanbulu. Turska policija je suzavcem i vodenim topovima nasrnula na prosvjednike u četvrti Beškitaš, prenose agencije.

Vlada AKP-a, odana predsjedniku i bivšem premijeru Recepu Tayyipu Erdoganu naredila je izvanredne sigurnosne mjere, uključujući blokadu cesta i zatvaranje javnog prijevoza, zbog straha od nereda uoči parlamentarnih izbora 7. lipnja, piše Deutsche Welle.

Napetost je bila posebno pojačana jutros kad su se aktivisti pojavili na trgu Taksim, na kojem je izdana zabrana okupljanja. Šef istanbulske policije Selami Altinok rekao je kako je u gradu uoči sukoba u Bešiktašu uhićeno 136 osoba. Nekoliko osoba još je pritvoreno nakon što su prosvjednici počeli bacati kamenje i boce na policiju i paliti vatromete.

5. Na Tajvanu traže kraći radni tjedan

Radnici i radnice u Taipeiu dimnim bombama upozoravaju na kršenje radničkih prava
Radnici i radnice u Taipeiu dimnim bombama upozoravaju na kršenje radničkih prava AFP/AFP PHOTO

U Taipeiu je povodom 1. svibnja na ulice izašlo više od 10.000 ljudi pozivajući da poboljšanje uvjeta rada na Tajvanu. Prosvjede je organiziralo 15 sindikata koji, među ostalim, traže kraći radni tjedan i veće plaće, prenosi dpa.