Radnici Uljanika su u općem štrajku i ne misle odustati dok im ne isplate plaće; evo par bitnijih stvari o slučaju

Radnici traže ostavku Uprave za koju misle da ne može riješiti njihov problem

22.08.2018., Pula - Od jutros radnici Uljanika stupili su u strajk. Iako je strajk bio planiran samo u krugu tvornice u jednom trenutku veca grupa radnika izasla je na prometnicu ispred upravne  zgrade i time blokirala promet tim dijelom grada. Photo: Dusko Marusic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Radnici riječkoga Brodogradiilišta 3. maja i pulskoga Uljanika, odnosno cijele Uljanik Grupe danas su krenuli u opći štrajk. Iako su već dulje vrijeme nezadovoljni radom Uprave, na štrajk su se odlučili jer im nije isplaćena plaća za srpanj. Na ulicama Pule i Rijeke od jutra je kaotično, a u Puli su radnici blokirali promet oko sat vremena tražeći odlazak Uprave brodogradilišta, koju smatraju najodgovornijom za nastalu situaciju. Najavili su kako neće odustati od štrajka dok se ne ispune njihovi zahtjevi. Problemi u Uljaniku se gomilaju zapravo već godinama, a od nedavno se ovaj problem uspoređuje s onim u kakvome se našao Agrokor. Izdvojili smo par najbitnijih momenata cijele priče.

1. Radnici traže smjenu Uprave

Radnici smatraju kako je Uprava Uljanik Grupe, koja pod svojim otkriljem ima i 3. maj i pulski Uljanik, nesposobna izvući kompaniju iz problema te traže njihovu smjenu. Jedan od radnika jutros je jutros poručio kako naprosto nitko ne vjeruje upravi. Osim toga, radnike je na štrajk potaknulo to što još nisu dobili plaću za srpanj.

2. Prozvali su i Vladu

Tijekom jutra je održan i sastanak Uprave i Štrajkaškog odbora, no očito se nisu baš uspjeli usuglasiti. Iz štrajkaškog odbora su na press konferenciji poručili kako ostaju u štrajku. Prozvali su i Vladu. “Danas je trenutak da i ovim štrajkom prisilimo Vladu da poduzme konkretne korake da proizvodnja opstane i da ljudi dobiju plaću. Očekujemo da sa sutrašnje sjednice Vlade dobijemo jasnu informaciju opstaje li Uljanik. Neka nam Vlada omogući preživljavanje. Ako se to ne dogodi – brodogradnje u Hrvatskoj više nema”, rekao je Rajko Kutlača, sindikalni povjerenik u Uljaniku.

3. Uprava poručila da razumije nezadovoljstvo radnika

Iz Uprave su se tijekom jutra oglasili kratkim priopćenjem u kojem su naveli kako “razumiju nezadovoljstvo radnika” i kako su u kontinuiranom kontaktu sa svim tijelima države te da rade na rješenju ove situacije. “Kroz rješavanje plaće za srpanj intencija je riješiti i ukupno pitanje brodogradilišta u narednom razdoblju”, stoji u kratkom priopćenju.

4. Ministri poručili da Vlada radi što može

Uoči sastanka užeg kabineta Vlade jutros, ministri su konstatirali da Vlada čini što može da bi pomogla popraviti situaciju u Uljaniku. Ministar financija Zdravko Marić je na upit može li država više učiniti da pomogne brodogradnji, ustvrdio da su “ograničenja dosta velika” i da su svjesni tih ograničenja od pristupanja Europskoj uniji. Marić nije htio prognozirati koliko je Uljanik blizu predstečaja ili stečaja.

Potpredsjednik Vlade za gospodarstvo i ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić poručio je da Vlada čini sve što može da pomogne u toj situaciji, ali kako “Uprava definitivno treba preuzeti odgovornost u svemu”. Na pitanje treba li uprava odstupiti, Tolušić nije odgovorio.

5. Što je zapravo problem s Uljanikom?

Uljanik se, kao uostalom i ostala brodogradilišta, nalazi u golemim dugovima koji se godinama gomilaju. Na jesen prošle godine dugovi su sezali do 3,76 milijardi kuna. Vlada je kompaniji tada dala jamstvo za još jedan kredit koji je odobren, no to je bilo samo kratkoročno rješenje. Kako je pisao tportal, troškovi gradnje brodova su postali veći od ugovorene cijene i osim restrukturiranja za spas pulskog Uljanika zapravo nema drugog rješenja. U siječnju se počelo pisati i o radnicima koji mjesecima ne primaju plaće za svoj rad.

6. Sada se zapravo čeka pomoć iz EU

Program restrukturiranja Uljanika na kojem su resorna ministarstva intenzivno radila kako bi ga dovršili do roka koji nam je EU dala (do 22. srpnja), poslan je u Bruxelles. Sada se čeka da Europska komisija procijeni je li program prihvatljiv ili ne. Postupak bi mogao trajati mjesecima, a uz sudbinu Uljanika vezana je i sudbina riječkog brodogradilišta 3. maj obzirom da su oni davali kratkoročne pozajmice u iznosu većem od pola milijarde kuna koji su im nužni da bi pozatvarali i vlastita dugovanja.

Ovakav program restrukturiranja, ako bude odobren, podrazumijeva i snažnu državnu intervenciju. Program restrukturiranja bi podrazumijevao da se u sljedeće tri godine Uljaniku osigura 760 milijuna eura jamstava i još 350 milijuna eura za restrukturiranje.