Raste broj žrtava razornog potresa u Nepalu, nestalo i tisuću državljana EU

Spasioci procjenjuju da više nema preživjelih pod ruševinama

Nepalese people clear rubble at the Basantapur Durbar square in Kathmandu on May 1, 2015, following a 7.8 magnitude earthquake which struck the Himalayan nation on April 25. Desperate survivors living at ground zero of Nepal's earthquake felt abandoned to their fate after losing their loved ones and livelihoods in a disaster that has claimed more than 6,300 lives. AFP PHOTO / Nicolas ASFOURI
FOTO: AFP/AFP

Nepalska vlada isključila je u subotu svaku mogućnost da ima preživjelih tjedan dana nakon potresa koji je po zadnjim podacima usmrtio 6.621 osobu, a još se nastoji utvrditi gdje je tisuću građana iz Europske unije koji su bili turisti u Nepalu.

“Tjedan dana proteklo je od potresa. Ne vjerujem da postoji mogućnost da pronađemo preživjele pod ruševinama”, rekao je u subotu ujutro glasnogovornik ministarstva unutarnjih poslova Laxmi Prasad Dhakal.

Nestali Europljani uglavnom su turisti

Ozlijeđene su 14.023 osobe u Nepalu, a potres je usmrtio i više od stotinu osoba u Indiji i Kini. U petak su dužnosnici nastavili tragati da bi utvrdili gdje se nalazi oko tisuća Europljana, uglavnom ljubitelja trekkinga koji su se u trenutku katastrofe zatekli u području Everesta i Langtanga, zone u koju je pristup otežan, a blizu je epicentra potresa koji je uništio infrastrukturu.

“Proglašeni su nestalima, no ne znamo točno kakav je njihov status”, rekla je novinarima u Katmanduu Rensje Teerink, veleposlanica Europske unije u Nepalu. Kazala je da je potvrđena smrt 12 državljana Europske unije.

Po riječima druge osobe iz EU, većina tih državljana vjerojatno je živa i zdrava, no zbog nepristupačnosti zona pogođenih potresima nastupila je svojevrsna informacijska blokada.

Nepalci bijesni na vladu jer misle da nije ništa učinila da im pomogne

Nepalci su ogorčeni i bijesni na svoju vladu koju optužuju da nije učinila ništa da im pomogne. “Razina razaranja vjerojatno bi premašila mogućnosti bilo koje vlade”, ocijenila je voditeljica humanitarnih operacija u Ujedinjenim narodima Valerie Amos koja je u četvrtak stigla u Nepal.

Stanje je katastrofalno u okrugu Gorkha koji je bio vrlo teško pogođen i gdje je stanovništvo užasnuto stalnim ponovnim potresima. “Tlo nastavlja podrhtavati svaki dan. Ne znamo više hoćemo li preživjeti”, rekao je Gopal Gurung u selu Laprak.

Organizacija UN-a za hranu i poljoprivredu (FAO) zatražila je hitno 8 milijuna dolara za pomoć poljoprivrednicima kako bi se izbjegla najteža nestašica hrane i omogućila sadnja riže, što se kalendarski treba učiniti krajem svibnja.