Ratifikacija Istanbulske je tema dana, ali za slučaj da niste stigli pratiti, evo još par današnjih vijesti

Izdvojili smo devet vijesti koje su obilježile dan

Vlada je na današnjoj sjednici jednoglasno usvojila i u saborsku proceduru poslala Istanbulsku konvenciju. Vlada je u svoj prijedlog uz tekst konvencije dodala i interpetativnu izjavu. ““Zbog osjetljivosti jednog dijela, javnosti, usvojit ćemo 3 poruke – da konvencija ne sadrži preuzimanje nikakvih obveza koje bi uvodile nešto što bi se kosilo s pravnim poretkom, da se ne uvodi rodna ideologija u hrvatski pravni sustav kao ni promjena definicije braka”, poručio je premijer Andrej Plenković.

Predsjednica pozvala Putina u posjet Hrvatskoj

Iz Kremlja su danas izvijestili kako je predsjednica Kolinda Grabar Kitarović pozvala ruskog predsjednika u posjet Hrvatskoj. “Ruski predsjednik Vladimir Putin telefonski je razgovarao s hrvatskom predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović koja mu je čestitala na pobjedi na predsjedničkim izborima i potvrdila poziv da posjeti Hrvatsku”, priopćila je u četvrtak press služba Kremlja. Predsjedničin poziv komentirao je premijer Plenković. Upitan je li trenutak primjeren, kaže kako je “to nešto što treba pitati predsjednicu koja s njim razvija dijalog već nekoliko mjeseci”.

Reakcije na usvajanje Istanbulske

Odmah nakon što je Vlada usvojila Istanbulsku konvenciju, uslijedile su reakcije. SDP je održao izvanrednu presicu s koje su poručili kako će ipak podržati ratifikaciju Istanbulske u Saboru jer “nije narušen integralni tekst Konvencije”. Oglasio se i predsjednik HNS-a Ivan Vrdoljak koji je poručio kako je upravo njegova stranka zaslužna što je Istanbulska napokon krenula u proceduru.

Mali incident u zagrebačkoj Skupštini

Danas je na aktualnom prijepodnevu u zagrebačkoj Gradskoj skupštini došlo do malog incidenta. Vijećnika liste Zagreb je naš Tomislava Tomaševića iz vijećnice su izveli zaštitari nakon što se oglušio o zahtjev predsjednika Skupštine Andrije Mikulića (HDZ) da napusti govornicu. Tomašević je gradonačelnika Milana Bandića pitao zašto je tvrtka Gradatin ušla u drugi krug natječaja za nabavku kanti i spremnika ako se zna da je skupa sa svojim bivšim direktorom optužena za namještanje javne nabave za otpad zbog čega su se verbalno sukobili. Nakon što nije htio otići s govornicem, Tomašević je izbačen.

Zekanović napada Vladu, ali još nije rekao ide li u oporbu

Saborski zastupnik HRAST-a Hrvoje Zekanović izjavio da je razočaran što je Vlada usvojila Istanbulsku konvecniju i da je “ovo skretnica koja predodređuje odnose HRAST-a i HDZ-a”. Kazao je kako od 20 ljudi u Vladi nijedan nema hrabrosti iako su neki od njih bili kršćanski demokrati. Pozvao je građane na prosvjed protiv Istanbulske ove subote, no nije htio reći znači li to da ide u oporbu.

CMS upozorava na Zakon o obrani

Centar za mirovne studije (CMS) upozorava kako bi prihvaćanje Zakona o obrani i Zakona o službi u oružanim snagama dovelo do “opasnog presedana uvođenja novog oblika obaveznog vojnog roka pod imenom ‘vojno osposobljavanje’, bez obzira na to što vojni rok nije aktiviran”. U priopćenju koje su uputili i saborskim zastupnicima iz CMS-a upozoravaju da bi prihvaćanje tog Zakona dalo ovlasti MORH-u da, unatoč odluci o zamrzavanju vojnog roka iz 2007. godine, može pozivati sve građane starije od 27 godina, koji nisu služili vojni rok, na tzv. vojno osposobljavanje pod krinkom “razvoja sigurnosne kulture građana”.

Reiner kaže da nema stranačke stege u HDZ-u

Potpredsjednik Sabora HDZ-ov Željko Reiner kazao je kako u “HDZ nije uvedena nikakva stranačka stega”o glasanju o Istanbulskoj konvenciji. “HDZ je demokratska stranka, svatko ima pravo iznositi svoje mišljenje i stavove i ne vidim u tome nikakav problem”, rekao je Reiner. Rekao je i kako je tu interpretativna izjava, da onoga čega su se mnogi bojali neće biti u Istanbulskoj te da će on glasati za njenu ratifikaciju.

Slovenska vlada ne želi Hrvate na svom tržištu

Slovenska tehnička vlada predložila je zakon prema kojemu bi tržište rada u Sloveniji za hrvatske državljane ostalo zatvoreno još dvije godine, iako gospodarstvenici smatraju da bi ta mjera bila kontraproduktivna. Vlada Mire Cerara u kratkom je priopćenju navela kako je cilj predloženog zakona da se to pitanje uskladi sa stanjem na tržištu rada u Sloveniji, te tako osigura njegova stabilnost u iduće dvije godine. O odluci hoće li slovensko tržište rada za hrvatske državljane ostati zatvoreno punih sedam godina nakon ulaska Hrvatske u EU Slovenija mora obavijestiti Europsku komisiju do kraja lipnja.

Sarkozy negirao krivnju

Bivši francuski predsjednik Nicolas Sarkozy rekao je sucima da su optužbe o navodnom libijskom financiranju njegove izborne kampanje 2007. godine mreža laži koje su mu život pretvorile u “pakao” i zbog kojih je izgubio na izborima 2012., prenosi list Le Figaro. Šezdesettrogodišnjem Sarkozyju, koji je na vlasti bio između 2007. i 2012. istražitelji su nakon dva dana ispitivanja u pritvoru u srijedu rekli da je formalno osumnjičen za ‘pasivnu’ korupciju, a optužba nosi kaznu do 10 godina u zatvoru.