Ravnatelj bolnice u Biogradu od tvrtki i obrtnika traži donacije za opremu: 'Pomozite nam u borbi s pandemijom'

I Zadarska bolnica lani je dobila milijune u donacijama

10.04.2020., Biograd - Specijalna bolnica za ortopediju Biograd na Moru
Photo: Dino Stanin/PIXSELL
FOTO: Dino Stanin/PIXSELL

Ravnatelj Specijalne bolnice za ortopediju Biograd Mate Kutleša, poslao je pismo gradovima, općinama, privatnim tvrtkama i obrtnicima u Zadarskoj županiji u kojemu od njih traži financijsku pomoć. Naime, ta bolnica je u teškom financijskom stanju nakon što je odlukom ministra Vilija Beroša postala mjesto za zbrinjavanje oboljelih od koronavirusa.

“Uslijed pogoršanja epidemiološke situacije izazvane virusom SARS-CoV-2 i naša zdravstvena ustanova trenutačno skrbi o većem broju pacijenata oboljelih od bolesti COVID-19. Zbog novonastale situacije prisiljeni smo osnovnu djelatnost ortopedije i fizikalne medicine te rehabilitacije svesti na minimum, što nam uzrokuje dodatne financijske teškoće u ionako teškom financijskom stanju u zdravstvu.

Stoga vas ljubazno molimo da u skladu s vašim mogućnostima financijski pomognete u borbi za suzbijanje navedene pandemije. Pomoć nam je potrebna za nabavku medicinske opreme koja bi olakšala rad s bolesnicima oboljelima od COVID-a 19”, stoji u Kutlešinom pismu javlja Zadarski.hr o sadržaju pisma.

Kutleša: Zbrinuli smo više od 260 pacijenata od listopada

Zadarski je razgovarao s ravnateljem bolnice, Kutlešom koji je prvo naglasio kako im ne nedostaje zaštitne opreme, lijekova ni medicinskog potrošnog materijala.

“Međutim, naša ustanova je od listopada 2020. do danas zbrinula više od 260 pacijenata oboljelih od COVID-a 19, što je uzrokovalo smanjenje opsega osnovne djelatnosti koju obavlja bolnica, znači ortopedije i fizikalne medicine te rehabilitacije. Trenutačno na raspolaganju imamo 50 kreveta za prijem bolesnika oboljelih od koronavirusa, ali taj se broj može povećavati sukladno epidemiološkoj situaciji koja nam je uzrokovala financijske poteškoće”, kaže.

Dodaje kako su se zato odlučili na slanje molbi za donaciju ne samo tvrtkama, već i općinama i gradovima. Zadarski javlja i kako je bolnica na ovaj način od početka godine skupila 460.000 kuna, a prošle godine 471.000 kuna.

Bolnica u dugu oko 16 milijuna kuna

Na pitanje koliko je teško financijsko stanje Specijalne bolnice za ortopediju u Biogradu, ravnatelj Kutleša odgovara da duguju oko 16 milijuna kuna. Od tog iznosa 10 milijuna kuna je dug veledrogerijama, a šest milijuna odnosi se na druge dobavljače.

Od Ministarstva zdravstva ta bolnica mjesečno dobiva 3 milijuna kuna, od čega 2,9 milijuna troše na plaće zaposlenih. Iznos dopunskog zdravstvenog osiguranja se kreće od 350.000 do 550.000 kuna mjesečno, a potrošnja lijekova i potrošnog materijala je oko 700.000 kuna. Oko 200.000 kuna su troškovi struje, hrane i vode.

“Iz svega ovoga vidljivo je da je bolnica jednostavno ovisna o sanaciji od strane Ministarstva zdravstva i HZZO-a. Međutim, unatoč svemu, u ovom razdoblju ni u jednom trenutku nismo prestali obavljati svoju osnovnu djelatnost, i to unutar jedne bolničke zgrade, što zahtijeva vrlo strogo pridržavanje epidemioloških mjera. Zato sam zadovoljan da je, usprkos svim tim teškoćama, biogradska bolnica u mjesecima ožujku i travnju uspjela fakturirati iznos iznad ugovorenog limita”, zaključuje ravnatelj.

I Zadarska bolnica lani dobila milijune u donacijama

Zadarski.hr javlja kako su najveće donacije za Specijalnu bolnicu za ortopediju Biograd stigle od Županije koja je donirala 260.000 kuna te od Grada koji je donirao 150.000. Preko HGK-ove županijske komore u Zadru su prikupili 50.000 kuna.

No, nije ovo jedna bolnica koja se sufinancira donacijama. Opća bolnica Zadar je lani dobila 12,5 milijuna kuna, javlja Zadarski te dodaje kako je od početka ove godine do kraja ožujka toj bolnici stiglo još 6,1 milijun kuna za suzbijanje širenja koronavirusa.

Dodaju kako je upravo zahvaljujući tim donacijama nabavljena neophodna oprema za dijagnostiku i liječenje pacijenata.