Ravnatelj centra za maturu o učenici Lauri: 'Ne znam što bi žalba promijenila, esej je i dalje potpisan'

Upitan zašto nema prava na žalbu kazao je da je to tako regulirano Pravilnikom i da on nije pozvan da ga tumači

FOTO: HRT

Ravnatelj Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja (NCVVO) Vinko Filipović danas je gostovao u Dnevniku HRT-a gdje je komentirao slučaj učenice koja je pala na državnoj maturi jer se potpisala na esej iz hrvatskog jezika. Kazao je da mu je žao jer je njen slučaj zasjenio sve dobro što se ove godine dogodilo na maturi. Dodaje da je ove godine bio 41 poništen ispit dok ih je lani bilo 52. Onda je komentirao pravilo o zabrani potpisivanja.

“Svi učenici upoznati su s tom odredbom da je zabranjeno potpisivanje, odnosno otkrivanje identiteta, jer se u tom slučaju dovodi u opasnost objektivnost ocjenjivača ako slučajno prepozna učenika koji se potpisao”, rekao je. Reagirao je na primjedbu novinara da je bolje izaći na ispit i ne dobiti bodove nego ga napisati odlično pa pogriješiti potpisivanjem imena kazao je da to nije realna usporedba.

“Ako učenik ne izađe na ispit, on, ma kako dobro riješio ispit iz hrvatskog jezika, ne može dobiti pozitivnu ocjenu. Ali isto tako, ako učenik izađe na ispit i potpiše esej, u ovom slučaju, on će biti diskvalificiran. U suprotnom, ako izađe na ispit i bude 31 minutu u ispitnoj prostoriji, pa čak i ako osvoji nula bodova na eseju, može položiti ispit. Međutim, jedno i drugo ne treba dovoditi u poveznicu”, rekao je.

Kaže da učenicima ostaje samo jesenski rok

Kazao je da je esej sastavni dio hrvatskog jezika koji se samo iz praktičnih razloga piše u dva dana, a upitan zašto nema prava na žalbu kazao je da je to tako regulirano Pravilnikom i da on nije pozvan da ga tumači. “Ja mogu dopustiti da je možda žalba na prvostupanjsku odluku, međutim, ne znam što bi to promijenilo”, kazao je.

“Ako je ispit potpisan imenom i prezimenom, ja ne znam što bi žalba promijenila. On je i dalje potpisan, on i dalje dovodi u pitanje objektivnost…”, dodao je. Kazao je da učenicima koji su se potpisali na ispite ostaje jesenski rok na kojem trebaju biti koncentrirani. “Ovih 24 učenika bilo je dekoncentrirano u tom trenutku ili tijekom pisanja eseja jer višekratno su upozoreni da je zabranjeno potpisivanje imenom i prezimenom”, kazao je.