Ravnatelj KBC Sestre milosrdnice: 'Mali broj djelatnika u bolnici sustavno odbija testiranje'

Rekao je kako ti djelatnici, ako i dalje budu odbijali testiranje, neće biti plaćeni za dane na koje nisu bili na radnom mjestu

Ravnatelj zagrebačke bolnice Sestre milosrdnice Davor Vagić danas je za televiziju N1 govorio o uvođenju covid potvrda u zdravstveni sustav. Podsjetimo, ta mjera je na snazi od danas, a zbog njezina uvođenja prijepodne je diljem Hrvatske bilo i prosvjeda.

Vagić je komentirao i kakvo je stanje u KBC Sestre milosrdnice rekavši kako 17,28 posto djelatnika nema covid potvrdu. Dio njih danas je bio na testiranju, dok su preostali na bolovanju.

“Namjera uvođenja ovih mjera je sigurnost pacijenata jer time pokušavamo spriječiti prodor virusa u sustav. Što se tiče KBC-a Sestre milosrdnice, imamo 3860 djelatnika, 667 nema covid potvrdu, a od toga je 505 djelatnika danas testirano jer su drugi ili na bolovanju ili ostalo”, rekao je Vagić.

U KBC Sestre milosrdnice mali broj djelatnika odbija testiranje

Vagić je dodao i kako oni u bolnici nisu imali nijednog djelatnika pozitivnog na brzi test pa je zato bolnica normalno funkcionirala tijekom dana. Ipak, ispričao je i kako jedan mali dio djelatnika sustavno odbija testirati se.

“Sa svima njima smo pričali, nismo ih pustili na radna mjesta jer je takva odluka Stožera. Dalje ćemo vidjeti, ali se nadam da su to razumni ljudi, zdravstveni djelatnici su dosad pokazali i razum i solidarnost i nadam se da će se odlučiti testirati te dalje raditi svoje radne zadatke”, kazao je.

Nije htio govoriti o otkazima: ‘Mislim da možemo razgovarati bez toga’

Govoreći o daljnjim koracima, rekao je kako ti djelatnici, ako i dalje budu odbijali testiranje, neće biti plaćeni za dane na koje nisu bili na radnom mjestu. “O otkazu ne bih razgovarao, tu riječ ne bih koristio jer mislim da bez toga možemo razgovarati”, kazao je Vagić.

Za N1 se osvrnuo na današnje prosvjede zbog uvođenja obveznih covid potvrda u sustavima zdravstva i socijalne skrbi. Rekao je kako prosvjedi nisu ugrozili pružanje zdravstvene zaštite, ali i dodao kako misli da se to ne bi trebalo događati.

Na kraju je ponovno pozvao na razum. “Ako ti prosvjedi pređu granicu, narušavaju javni red i mir, onda se zna tko je zadužen za to”, zaključio je.