Ravnatelja Fonda za obnovu Zagreba neće se moći provjeravati oko sukoba interesa. To je duboko problematično

Ravnatelj Fonda nije dužnosnik, pa se na njega ne primjenjuje Zakon o sprječavanju sukoba interesa

FOTO: Sandro Lendler/PIXSELL

U lipnju ove godine objavljen je Eurobarometar o korupciji. Po ovom istraživanju javnog mnijenja, Hrvatska je najgora u Europskoj uniji – čak 97 posto građana misli da je korupcija široko rasprostranjenja. Kako se stvari razvijaju, ni preostalih tri posto uskoro neće biti nedostižno.

Naime, jedan od najvećih državnih projekata za naredne godine i desetljeća je obnova Zagreba i okolice nakon potresa iz ožujka. Po podacima Vlade RH, u potresu je uništeno oko 26 tisuća zgrada, a razmjeri štete su 86 milijardi kuna, ili oko 60 posto cijelog godišnjeg državnog proračuna. Proces obnove pripremat će, organizirati i provoditi Fond za obnovu Zagreba, Zagrebačke i Krapinsko-zagorske županije koji bi trebao biti osnovan na sjednici Vlade narednog četvrtka, 29. listopada.

Sve do milijun kuna

Fondom koji će, dakle, usmjeravati sanaciju štete koja iznosi 60 posto državnog proračuna, rukovodit će Upravno vijeće i ravnatelj kojeg će to vijeće izabrati. I tu se priča neugodno vraća na onih 97 posto (ili tri posto, kako iz koje perspektive) građana.

Po Zakonu o sprječavanju sukoba interesa, ravnatelj Fonda se neće smatrati dužnosnikom, niti obnašateljem dužnosti, jer ga ne imenuje Vlada, niti će Fond biti Vladina agencija. A ravnatelj Fonda će, po nacrtu ugovora o osnivanju tog tijela, u golemom i dugotrajnom poslu obnove imati itekakve ovlasti.

Primjerice, odlučivat će o stjecanju, opterećivanju ili otuđivanju nekretnina i druge imovine do vrijednosti od milijun kuna (bez PDV-a). Do iste svote će moći samostalno odlučivati o dugoročnom zaduživanju ili davanju jamstva za kreditno zaduživanje, a uz suglasnost Upravnog vijeća odlučivat će o nabavi roba, usluga i radova također vrijednih do milijun kuna.

Imovinska kartica? Jok

I Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa tu neće moći imati nikakvog posla. Ravnatelj Fonda za obnovu Zagreba, Zagrebačke i Krapinsko-zagorske županije ne spada pod Zakon o sprječavanju sukoba interesa, dakle, ne mora, za početak, ispuniti imovinsku karticu.

Ako, primjerice, postane ravnatelj sa stojadinom i podstanarstvom na periferiji grada, a s funkcije ode s vilom na moru i novim modelom BMW-a o tome nitko ništa neće znati. Kao što se nitko, osim u slučaju kaznene prijave, neće interesirati za to ne dobivaju li možda poslove na obnovi Zagreba i okolnih županija firme koje su povezane s ravnateljem Fonda i njegovom obitelji.

Situacija koja djeluje kao meka za konvertiranje posljednjih tri posto Hrvata koji ne misle da je korupcija široko rasprostranjena, može se ipak još sanirati. Sljedećeg tjedna trebao bi se održati prvi sastanak radne skupine za izmjenu Zakon o sprječavanju sukoba interesa na kojem će, kako doznajemo, predstavnik Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa tražiti da se zakon izmijeni tako se ravnatelj Fonda za obnovu Zagreba propiše kao dužnosnik.