Ravnateljica Svetog Duha: 'Pokrenuli smo unutarnji nadzor. Riješit ćemo i problem priziva savjesti'

Potvrdila je i da su nalazi pokazali da je 'vjerojatnost preživljavanja djeteta vrlo mala'

FOTO: Screenshot/Dnevnik Nove TV

U Dnevniku Nove TV gostovala je ravnateljica KB Sveti Duh, Ana-Marija Šimundić, koja je objasnila zašto je bolnica odbila prekinuti trudnoću Mireli Čavajdi, trudnici koja nosi bebu s teškim malignim tumorom čije su šanse preživljavanja male.

“Mi joj nismo bili u mogućnosti ponuditi uslugu prekida trudnoće zato što u našoj bolnici ne postoje ljudi jer je to tehnika koja zahtijeva određene vještine koja se mora naučiti kao i svaka druga tehnika u liječničkom zanimanju”, rekla je ravnateljica Šimundić.

Zakon je nedorečen

Potom se dotaklo teme o tome je li Zakon dobro napisan; prema njenom mišljenju on je nedorečen. “Moje skromno mišljenje je da je u ovom slučaju zakon nedorečen. Omogućuje da se pobačaj obavi nakon 22. tjedna, da žena može ostvariti pravo na prekid trudnoće, ali zakon ne definira da to uključuje i feticid nakon 22. tjedna trudnoće”, dodala je.

Šimundić se potom složila s navodima pročelnika Zavoda za perinatalnu medicinu KBC-a Zagreb, Gordana Zlopaša, koji je dan ranije u Dnevniku Nove TV izjavio da je riječ o prijevremenom porodu, a ne pobačaju. “To je prijevremeni porod, odnosno prekid trudnoće”, složila se Šimundić.

‘Vjerojatnost preživljavanja djeteta je vrlo mala’

Šimundić smatra kako problem ne leži u prizivu savjesti, već u nedorečenosti zakona, koji stvara pravnu nesigurnost. “Mislim da treba na sve ovo gledati iz aspekta liječnika. Liječnik bi se, u situaciji u kojoj nije točno definirano kako provesti prekid trudnoće nakon 22. tjedna, osjećao nesigurno i nezaštićeno ako to nije nigdje eksplicitno definirano. Bilo bi poželjno u nekom zakonskom aktu ili pravilniku jasno navesti što uključuje prekid trudnoće nakon 22. tjedna. Mislim da je to jako dobra zaštita za liječnika”, rekla je Šimundić.

Mediji su danas objavili da su slovenski liječnici zaključili da je u slučaju Čavajdine bebe riječ o opasnom tumoru, te da je velika vjerojatnost smrti ili ozbiljnih posljedica. Šimundić kaže kako su i na Svetom Duhu utvrdili isto. “Naš nalaz utvrdio je gotovo istu stvar. Da se radi o malignoj tvorbi i da je vjerojatnost preživljavanja djeteta vrlo mala. To su kolege radiolozi utvrdili radiološkim nalazom”, rekla je.

Šimundić kaže i da je konačnu odluku donijela Komisija. “Radi se o tumorskoj tvorbi, ne o malignom tumoru. To se ne može utvrditi prije nego li se napravi patohistološka analiza”, ispravila se ravnateljica.

Zakon se, kaže, može protumačiti na dva načina

Slovenski doktori se pozivaju upravo na nalaz rezonance KB-a Sveti Duh, pa tvrde da je tumor smrtonosan. Šimundić je potom pojasnila kako nalaz s KB Sveti Duh upućuje na malu vjerojatnost preživljavanja bebe nakon poroda. “No, postoji mogućnost dva različita tumačenja tog nalaza. Zbog vrlo limitiranih dijagnostičkih mogućnosti je moguće da dvije komisije donesu potpuno različita mišljenja”, rekla je Šimundić.

Inače, danas je na HTV-u gostovao Ante Ćorušić, ravnatelj KBC-a Zagreb, koji je komentirao nalaz Svetog Duha. Otvoreno je prozvao tamošnje stručnjake. “Prvostupanjsko povjerenstvo Svetog Duha ne želim komentirati jer nije bilo razloga da to naprave. Zato je i formirano drugostupanjsko povjerenstvo na razini KBC Zagreb kako bi se to povjerenstvo očitovalo, a za to još nismo dobili zahtjev niti roditelja niti njihove odvjetnice”, rekao je.

Slijedi unutarnji nadzor

Danas je reagirao i gradonačelnik Tomašević, pa je rekao kako je neprihvatljivo da se svi liječnici na Svetom Duhu pozivaju na priziv savjesti. Na to je Šimundić rekla da je u tijeku procedura izbora novog predstojnika Klinike za ginekologiju i porodništvo. “Jedan od prvih zadataka bit će riješiti taj problem”, rekla je. Dodala je kako s liječnicom koja je pregledala Mirelu Čavajdu nije razgovarala, jer je doktorica odsutna s posla od četvrtka. “Pismeno smo zatražili njezino očitovanje i da se u ponedjeljak vrati na posao”, rekla je.

Odvjetnica Mirele Čavajde, Vanja Jurić, izjavila je kako trudnici u bolnici nije ponuđena psihološka pomoć. “Mi u bolnici nemamo psihologa pa joj nismo bili u mogućnosti ponuditi psihološku pomoć. U četvrtak sam pokrenula Povjerenstvo za unutarnji nadzor koje ima za cilj utvrditi sve okolnosti i činjenice i odgovoriti na pitanje jesmo li postupili kako treba, jesmo li sve odradili u skladu s pravilima struke”, rekla je Šimundić, pa dodala da će nalaz biti gotov kroz tjedan dana.