Ravnateljicu Sv. Duha pitali kad će omogućiti pobačaje. Ona: 'Pacijentice sada šaljemo drugdje. Zaposlit ćemo nove ginekologe'

Svi ginekolozi te bolnice se pozivaju na priziv savjesti

Iz Ureda ravnateljica KBC-a Sveti Duh Ane Marije Šimundić odgovorili su novinarima televizije N1 na pitanja o tome hoće li se uskoro promijeniti situacija s prizivom savjesti zbog obavljanja pitanju pobačaja u toj bolnici. Naime, baš svi ginekolozi u Sv. Duhu pozivaju se na priziv savjesti i ne obavljaju pobačaje.

To pitanje je ponovno dospjelo u fokus javnost uslijed slučaja Mirele Čavajde, koja je tražila prekid trudnoće nakon što su pretrage pokazale da njezino nerođeno dijete ima maligni tumor te da je vrlo izgledno kako će umrijeti prije rođenja ili imati trajne posljedice ako preživi.

Govoreći o pobačajima, iz Ureda ravnateljice Šimundić kažu da “nova uprava ima mandat prekid trudnoće učiniti dostupnim svim korisnicama, u skladu sa zakonom.” “Uprava je nedavno sklopila ugovor o suradnji s jednom zdravstvenom ustanovom u Zagrebu, kako bi premostila problem priziva savjesti na koji su se pozvali svi ginekolozi u KB Sveti Duh, dok se ne omogući puna dostupnost te usluge u KB-u Sveti Duh”, dodali su.

Planiraju raspisati natječaje za još ginekologa

Poručili su i da je u ožujku obavljen natječaj za izbor predstojnika Klinike za ginekologiju i porodništvo te da je pravna procedura još u tijeku. Dodaju da će se, po stupanju na dužnost novog predstojnika Klinike, u bolnici raspisati natječaju za zapošljavanje novih ginekologa.

Iz Ureda ravnateljice, koja je na dužnosti pet mjeseci, su odgovorili i zašto pacijenticama dosad nije osiguran ginekolog koji nema priziv savjesti. Kaž kako “u KBC Sveti Duh sve trudnice od 10. do 22. tjedna trudnoće mogu dobiti uslugu prekida trudnoće na zahtjev”, i to “ukoliko postoje medicinske indikacije, odnosno, ukoliko to odobri prvostupanjska komisija.” “Ti se postupci u našoj bolnici redovito obavljaju”, tvrde.

Pacijentice upućuju na ustanove s kojima surađuju

Govoreći o zahtjevima za prekid trudnoće do 10. tjedna i zahtjevima bez medicinske indikacije poručuju da “od 2015. godine u našoj bolnici nije moguće ostvariti to pravo, zbog priziva savjesti svih liječnika u bolnici.” Objasnili su i da trudnice koje traže prekid trudnoće upućuju na ustanove s kojima surađuju.

“Kao jedan od prvih zadataka za novog predstojnika Klinike za ginekologiju i porodništvo je pronaći trajno rješenje ovog problema”, rekli su. Dodali su da kao nova uprava bolnice smatra svojom obavezom poštivati zakonske propise oko priziva savjesti ali i da drže svojom zadaćom “što skorijem roku osigurati da se u bolnici mogu obaviti svi zakonom dozvoljeni prekidi trudnoće, što do sada nije bio slučaj.”

Dodali su i da će od Upravnog vijeća tražiti suglasnost za zapošljavanje psihologa te da će, kada dobiju potrebne suglasnosti raspisati natječaj za njihovim zapošljavanjem, budući da ih bolnica trenutno nema. Iz Svetog Duha su potvdili i da je u bolnicu 9. i 10. svibnja stigla inspekcija koju je poslao ministar Beroš te da su tražili izjave svih uključenih u slučaj Mirele Čavajde kao i svu relevantnu dokumentaciju. Pokrenut je i unutarnji nadzor u bolnici.

I novi predstojnik koristio priziv savjesti

Za novog predstojnika Klinike za ginekologiju nedavno je izabran Ratko Matijević koji je donedavno bio šef ginekologije na Merkuru. Do službenog imenovanja se čeka da prođe rok za žalbe. Jutarnji list je jučer javio da je i on jedan od ginekologa koji je koristio priziv savjesti.

Kontaktirali su ga nakon vijesti o imenovanju i pitali prakticira li priziv savjesti, a on se nije htio izjasniti. “To je moje osobno pravo i to ću zadržati za sebe”, rekao im je. Dodali su pak da su se pobačaji obavljali na Merkuru dok je Matijević tamo bio predstojnik ginekologije.