Razbuktala se migrantska kriza na istoku Europe; Poljska šalje 12 tisuća vojnika na granicu s Bjelorusijom

EU i NATO tvrde da Lukašenko izvodi hibridni napad na zapadne susjede

FOTO: Screenshot Poljsko Ministarstvo obrane/Twitter

Poljska je na granicu s Bjelorusijom poslala dodatnih 12.000 vojnika nakon što su vlasti u Minsku do granice “dogurale” oko 1000 migranata pod pratnjom bjeloruskih sigurnosnih službi. Varšava i ostale članice EU-a optužile su Bjelorusije za “hibridni napad”, piše BBC.

Tvrde da Bjelorusija pokušava izazvati novu migrantsku krizu kao odmazdu zbog europskog kritiziranja njihovog čelnika Aleksandra Lukašenka i uvođenja sankcija zbog brutalne represije prema oporbi i nakon prisilnog preusmjeravanja putničkog zrakoplova ove godine.

Bjeloruski mediji su objavili snimke kako tamošnji granični policajci na autocesti vode kolonu ljudi, uključujući obitelji s djecom, prema šumi uz granicu s Poljskom. Jedan od medija Nexte, čiji je suosnivač Roman Protaševič bio na preusmjerenom zrakoplovu te je uhićen nakon slijetanja u Minsk, objavio je kako je pred granicom oko 3000 migranata i snimku njihovog kampa.

Poljska odbila pokušaj prodora

Poljsko ministarstvo obrane objavilo je snimke iz zraka, kao i snimke pokušaja prodora žičane ograde na granici. Navodno su poljske snage koristile suzavac kako bi rastjerale migrante, koji su tijekom pokušaja prelaska granice navodno uzvikivali “Njemačka”.

Na sve napetiju situaciju između Poljske i Bjelorusije osvrnula se predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen. Izjavila je danas da bjeloruske vlasti iskorištavanjem migranata radi pritiska na Europsku uniju neće ispuniti svoje ciljeve. “Pokušaji Bjelorusije da instrumentaliziraju migrante u političke svrhe su neprihvatljivi. Bjeloruske vlasti moraju razumjeti da pritiskom na Europsku uniju na ovaj način kroz ciničnu instrumentalizaciju migranata neće uspjeti ostvariti svoje ciljeve”, rekla je von der Leyen.

 

Von der Leyen je rekla da je razgovarala s premijerima Poljske, Litve i Latvije, Mateuszom Morawieckim, Ingridom Šimonyte i Krišjānisom Kariņšem kako bi im izrazila solidarnost EU-a. S njima je razgovarala o mjerama koje bi EU mogao poduzeti kako bi im pomogao da se suoče s ovom krizom.

‘Hibridni napad’

Predsjednica Komisije pozvala je države članice da prošire sankcije protiv bjeloruskog režima “zbog ovoga hibridnog napada”. “Europska unija će istražiti mogućnosti sankcioniranja, uključujući i stavljanjem na crnu listu zrakoplovnih prijevoznika iz trećih zemalja koje su aktivne u krijumčarenju ljudima”, kaže predsjednica Komisije.

Najavila je da će Komisija razgovarati sa specijaliziranim agencijama UN-a o načinima sprječavanja humanitarne krize te kako bi se osigurao siguran povratak migranata u zemlje iz kojih su došli. Potpredsjednik Komisije Margaritis Schinas otputovat će sljedećih dana u zemlje iz kojih dolaze i prolaze migranti i traži da spriječe svoje državljane da upadaju u zamku bjeloruskih vlasti.

Ranije je sličnu poruku poslao i NATO. Sjevernoatlantski savze je ocijenio “neprihvatljivim” način na koji Bjelorusija “koristi” migrante, koji u velikom broju pristižu na poljsku granicu. “Neprihvatljivo je što režim (bjeloruskog predsjednika Aleksandra Lukašenka) koristi migrante kao hibridnu taktiku”, ocijenio je u priopćenju dužnosnik NATO-a, izrazivši zabrinutost zbog te situacije. Pozvao je Bjelorusiju da poštuje međunarodno pravo dodavši kako će se NATO brinuti za sigurnost svojih članica, a da će glavni tajnik Jens Stoltenberg nastaviti pozorno pratiti situaciju, “koja vrši pritisak” na tri savezničke zemlje, Litvu, Latviju i Poljsku.